'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı' Listesi Açıklandı: Tayyip Erdoğan, Aziz Sancar ve Güler Sabancı Listede

 > 
108PAYLAŞIM

Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Kraliyet İslami Strateji Araştırmalar Merkezi'nin 2002 yılından beri hazırladığı 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı' listesinin 2018 yılı isimleri açıklandı. Listede siyasetten bilime, ekonomiden sanata bir çok alanda Türkler de yer aldı. Listede 5. sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.

Listenin zirvesinde Mısırlı profesör bulunuyor.

'The Muslim 500' adıyla açıklanan listenin 1. sırasında Mısır'daki Al Azhar Üniversitesi'ndeki Baş İmamı Profesör Şeyh Ahmad Muhammad Al-Tayyeb yer alıyor. 

Profesör Şeyh Ahmad Muhammad Al-Tayyeb'in ardından Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdul-Aziz Al-Saud'un yer aldığı listede, üçüncü Ürdün Kralı Abdullah II ibn Huseyin, dördüncü ise İran'ın Dini Lideri Ali Khamanei yer alıyor.

Fas Kralı VI. Muhammed 6. sırada.

Fas Kralı VI. Muhammed'i takip eden isimler ise şöyle: Pakistan İslam Hukuku Akademisyeni Şeyh Muhammed Taqi Usmani, Ayetullah Seyyid Ali Hüseyin Sistani, Müslüman Toplumlarda Barışı Teşvik Forumu Başkanı Şeyh Abdullah Bin Bayyah ve Dar Al direktörü Habib Ömer bin Hafız.

Geçtiğimiz yıl 8. olan Tayyip Erdoğan bu yıl 5. sıraya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yıl hazırlanan listede 5. sırada yer aldı. 'The Muslim 500' listesinde ilk olarak 2012 yılında 2. olan Erdoğan, 2014 yılında 6., 2016 yılında ise 8. sırada yer almıştı. 

Liste giren diğer Türk siyasetçiler ise Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu.

Bilim ve edebiyat alanından da Türkler listeye girdi.

Bilim ve edebiyat alanından da Türkler listeye girdi.
Bilim ve edebiyat alanından da Türkler listeye girdi.

Listede 2015'te Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Aziz Sancar ve kuantum optiği ve kuantum hesaplama konularında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Ataç İmamoğlu Türkiye'yi bilim alanında temsil etti. Edebiyat alanında ise Türkiye'nin temsilcisi Orhan Pamuk oldu.

Türkiye'yi iş dünyasından Güler Sabancı temsil etti.

'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı' listesinde Türkiye'yi iş dünyasında temsil eden isim Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Türkiye'yi listede temsil eden bir diğer kadın ise Rabia Yalçın.

Türkiye'den listeye giren diğer isimler ise şöyle 👇

Türkiye'den listeye giren diğer isimler ise; Hattat Hasan Çelebi, Kıbrıs'ta oldukça tanınan Şeyh Nazım Kıbrısi'nin oğlu Şeyh Mehmet Nazım Adil Hakkani, Hayrettin Karaman, Osman Nuri Topbaş, Şeyh Mahmud Efendi.

Abdullah Gül listede yer almadı.

Daha önceli listelerde yer alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrunisa Gül bu yılki listede yer almadı. 

Daha önceki yıllarda ilk 10'da yer alan FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen ise bu yıl son sıralarda yer aldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir