"Dünyanın En Çirkin Kadını" İlan Edilen "Dünyanın En Cesur Kadını"yla Tanışın

 > -

Nadir görülen rahatsızlıklardan birine sahip olan Lizzie Velasquez’in "dünyanın en çirkin kadını" seçilmesinden sonra "dünyanın en cesur kadını"na dönüşme hikayesini anlatan belgesel, galasını yapıyor.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/dunyanin-en-cirk...

Doğduğundan beri kilo alma problemi yaşayan ve tabiri caizse "bir deri bir kemik" görünen 26 yaşındaki Amerikalı Velasquez, hayatı boyunca 29 kilonun üzerine hiç çıkamadı. Bir gözü de görmeyen ve bütün çocukluğunu bu rahatsızlıklarına çare arayarak geçiren genç kadın, ergenliğinde ise okuldaki arkadaşlarının kinayeli lafları ve aşağılamalarına maruz kaldı.

Ailesinin telkinleriyle bu durumu kafasına takmamaya çalışan Lizzie Velasquez, bir gün internette "Dünyanın en çirkin kadını" seçildiğini gördüğünde ise başından aşağı kaynar sular döküldü. Milyonlarca kişinin izlediği videoda genç kadının fotoğrafları dönüyor ve binlerce kişi de nefret dolu yorumlar yapıyordu.

"Kafana bir silah daya ve kendini öldür"

Öyle ki biri "senin yakılman lazım" derken, bir diğer yorumda "kafana bir silah daya ve kendini öldür" diyordu. Birçok kez intiharı düşündüğünü söyleyen Velasquez, bu yorumlar karşısında daha da güçlendi ve yaşamı için ayağa kalktı. Artık zamanını doktor kapılarında harcamaktan usandığını söyleyen genç kadın, tedavi arayışlarına son verdi. Ailesi ise üzülerek da olsa bu zor kararı kabul edip, kızlarına tam destek verdi.

Okullarda çocuklar arasındaki aşağılamalar ve dalga geçmelere karşı konferanslar düzenlemeye başlayan genç kadın, bir taraftan da çalışmalarını sürdürebilmek için internette başlattığı kampanyada binlerce dolar para yardımı topladı. Velasquez, kendisine destek veren isimler sayesinde 2013’te ünlü TED Konferansları’nda konuşmacı olarak yer aldı. Bu konuşması YouTube’da 7 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Şu sıralar bir kitap yazan ve Amerika’nın ilk dalga geçme ve aşağılamalara karşı yasası için lobi faaliyetleri yürüten Lizzie Velasquez’in "Cesur Yürek: Lizzie Velasquez" adlı belgeseli, Teksas’ta düzenlenen interaktif etkinlik, film ve müzik festivalleriyle konferansların yapıldığı South by Southwest’te (SXSW) gösteriliyor.

Lizzie Velasquez’in belgeselinin fragmanı:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinem89

insanlar kendini jüri sanıyorlar nefretlerini, sevimsizliklerini bu sekilde dile getiriyorlar sanki onlara sorulmus gibi acınasılar aslında bunun farkında olduklarından empati yapamayacak kadar aciz olduklarının dısa vurumu bu bunlar hep sevgisizlikten.

ygdrasil007

İnsanlar daha ne kadar iğrençleşecek acaba? Güzellik, başarı, zeka, para vb. saçmalıklarla herhangi birini yargılayacak kadar düşmemeli kimse

1sosyolog

Güzelliğin ölçütü nedir ki insanları dış görünüşleri ile yargılıyorsunuz ? O kadar ucu açık ve göreceli bir kavramı bu kadını en çirkin seçerken kullanmak o kadar saçma ki. Benim ölçütüme göre gayet güzel bir kadın var burada.

Gizli Kullanıcı

elde onlarca imkan varken kokuşarak oturmayı seçen insanların yüzüne adeta bir tokat atıyor.konuşmasından anladığım kadarıyla kafası epey çalışıyor. sadece kişisel gelişim konularında değil o farklı bakış açısıyla değişik romanlara bile imza atabilir. merakla da okuruz.

murat-tavukcuoglu

Abicim kadın zaten hastalıktan dolayı bu durumda, kendisinin yapacak birşeyi yok. helal olsun. dalga geçenlere lafım yok, etme bulma dünyası zaten.

Görüş Bildir