Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Dünyada Her 10 Dakikada Bir Vatansız Çocuk Doğuyor’

 > 
28PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünyada her 10 dakikada bir vatansız çocuğun doğduğunu açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 250’den fazla çocuk ve onların aileleri ile görüşerek hazırladığı ‘Vatansız Çocuklar’ raporunu açıkladı. Rapora göre, çocukların neredeyse tamamı ‘ayrımcılık’, ‘hayal kırıklığı’ ve ‘umutsuzluk’ hissediyor. Raporda ayrıca, çocukların birçoğunun kendisini ‘değersiz’, ‘görünmez’, ‘yabancı’, ‘birilerinin gölgesinde yaşayan’ ve ‘sokak köpeği’ gibi tanımladığı belirtildi.

'Psikolojik yıkımlara neden oluyor'

Vatansız insanların eğitim, sağlık ve iş alanlarında ‘aşılmaz engellerle’ karşı karşıya kaldığı ifade edilen raporda, vatansızlığın çocuklar ve gençler ile aileleri üzerinde ‘psikolojik yıkımlara’ neden olduğu ifade edildi.

Rapora göre, etnik kimlik, din, savaşlar, yerinden edilme gibi nedenlerle herhangi bir yere ait olamayan kişilerin yaşadığı 20 ülkede her yıl en az 70 bin vatansız çocuk dünyaya geliyor. Dünya genelinde ise her 10 dakikada bir vatansız çocuk doğuyor. 30'dan fazla ülkede doğum sertifikası olmayan vatansız çocuklar sağlık hizmeti alamazken, en az 20 ülkede vatansız çocuklara aşı yapılamıyor.

BM'den 'Aidim' kampanyası 

BM, geçen yıl başlattığı ‘I Belong’ (Aidim) isimli kampanya ile herhangi bir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan milyonlarca kişinin ‘vatansızlık’ sorununu 10 yılda çözmeyi amaçlıyor.

Örgüt, vatansızlık sorunun çözümü için çocuklara doğdukları ülkelerde vatandaşlık verilmesi ve annelerin babalar gibi vatandaşlıklarını çocuklarına geçirebilmesi için kanunların yeniden düzenlenmesi çağrısında bulundu.

AA ve Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir