'Dünya Neden Çığlığımızı Duymuyor?'

 > -
Abone ol

IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Musul, Türkmen kasabası Telafer ve ardından Ezidi Kürtlerinin yoğunlukta yaşadığı Şengal (Sincar) ilçesini ele geçirdikten sonra Ezidi köylerine yönelik düzenlediği katliamların izlerini DHA görüntüledi.

Yaklaşık 120 bin Ezidi Kürdü'nün yerinden olmasına yol açan IŞİD saldırılarında yaşamını yitiren insanların kan izleri boşaltılmış köylerdeki evlerin oda girişinde, içinde ve merdivenlerinde halen görülüyor. Şengal'de oluşturulan güvenlik korıdorundan onbinlerce Ezidi geçerek kurtulurken, halen yüzlercesi ise dağda oluşturdukları korunaklarda barınıyor. Ezidi ailelerin kaçarken yürüyemedikleri için mağara kovuklarında yanlarına su bırakarak terk ettikleri yaşlılardan sağ kalanlar ise geri dönen yakınları tarafından kurtarılıyor. Irak Şam İslam Devleti'nin yaklaşık 15 gün önce ele geçirdiği Musul'un Şengal(Sincar) ilçe merkezi ile köylerinde katliam haberleri gelmeye devam ediyor. Şengal ilçe merkezinin yanısıra köylerinde Ezidilere de yönelerek katliamlar yapan IŞİD'i durdurmak için Suriye'nin Kürtlerin 3 kantonunu ilan ettiği Rojava (batı) denilen bölgesinin silahlı gücü Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile sonradan Kandil dağından gönderilen PKK'lıların oluşturduğu güvenlik koridorundan şimdiye kadar yaklaşık 120 bin Ezidi'nin geçiş yaptığı öğrenildi. Şengal bölgesinden kaçan 12 bin Ezidi Rojava bölgesinde oluşturulan kampta kalırken, 100 bini ise Semalka sınır kapısı üzerinden Irak Kürdistan Bölgesi'ne geçiş yaptı.

DHA, ŞENGAL DAĞINDA

DHA muhabirinin 8 saat süren zorlu bir yolculuktan sonra ulaşıp 2 gün kaldığı Şengal(Sincar) dağınının hemen her noktasında son 15 gündür yaşanan acıların izleri görülüyor. Yaptığı katliamlarla bölgeye adeta korku salan IŞİD'in Şengal ilçesi ve ardından köylerine yaptığı ani baskınlar nedeniyle evlerindeki hiç bir eşyayı alamadan kaçmak zorunda kalan Ezidiler, dağa ulaşabilen her gazeteciyi durdurarak adeta dert yanıyor, Şengal dağının halen bir çok noktasında kayalık arazide bazı Ezdiler kendilerinin oluşturduğu taş ve ağaçtan korunaklara yerleşirken, Suriye'nin Rojava Özerk Kantonları ve Irak Kürdistan Bölgesi hükümeti tarafından kendilerine gönderilen çadırları kurarak bulundukları yeri terk etmemeyi sürdürüyor. Şengal dağının bir çok noktası adeta çadırlarla dolarken, IŞİD'den panik halinde kaçan Ezidilerin asfalt olmayan ve yarım metre tozla kaplı olan güvenlik koridorunda arızalanan ve kaza yapan araçlarıyla dolu. Taşlık arazide, yolu düzeltmeye giderken IŞİD'in ateş açması yüzünden arızalanan iş makinaları ile bir çok askeri araçta bulunuyor.

TERK EDİLMİŞ KÖY EVLERİNDE KAN İZLERİ

DHA muhabirinin gittiği terk edilmiş köylerdeki bazı evlerde kan izleri ise dikkat çekiyor. IŞİD'i üstlendiği alanlara yakın olan köylerdeki bazı evlerin odasında, kapı önünde ve merdivenlerinde bulunan kan izleri bölgede yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor. Bölgedeki Ezidiler, söz konusu kan izlerinin IŞİD'in sivil insanlara dönük yaptığı katliamlara ait olduğunu belirtti. Şengal dağı eteklerinde IŞİD'in havan atışlarının isabet etmesi sonucu yaralanan bir çok peşmergenin kan izleri de bazı daha önce kaldıkları mevzilerde görülüyor. DHA muhabiri, köy evindeki kan izlerini görüntülerken, IŞİD'in attığı havanlara karşı ise bölgede üslenmiş bulunan YPG güçleri doçka silahlarıyla anında karşılık verdi. IŞİD'in attığı havan sesleri, Kanas suikast silahlarının sesi DHA muhabiri anons yaparken kameraya yansıdı. IŞİD ile aralarında 300 metre mesafede bulunan YPG güçleri, Şengal dağı yamaçlarında daha önce bir çok peşmerge üssünün bulunduğunu ancak bu üslerin IŞİD'in saldırısına uğradığı, peşmergelerin yaralandığı için terk edildiğini peşmergeler gittikten sonra ise kendilerinin buralara yerleştiğini söyledi.

TOZDAN İNSANLARIN İÇLER ACISI DURUMU

Şengal kasabası çevresi ile Şengal dağındaki köylerinden kaçan ve araziye dağılan Ezidilerin Suriye'nin Rojava bölgesine kaçışı ise devam ediyor. Ezidiler, Rojava'nın Kamışlı Özerk Kantonu tarafından oluşturulan kriz masasının kendilerine gönderdiği kamyon kasalarında 50 derece sıcaklık altında, tek bir ağacın bile bulunmadığı çöl iklimine sahip yolda yolda saatlerce yolculuk yaptıktan sonra ulaştıkları YPG mevzilerinde soluğu alıyor. Kaçarlarken tozdan korunmak için kafalarına bezler saran, üzerlerini battaniyelerle örten Ezidiler, tüm çabalarına rağmen adeta tozdan insanlara dönmeye engel olamıyor. Aşırı sıcaklardan ve tozdan korunmak için üzerlerine örttükleri battaniyeler altında nefes alamaz hale gelen özellikle çocuklar ve yaşlılar fenalaşıyor. YPG noktalarına kamyonlarla ulaşabilen Ezidilerin durumu ise içler acısı. Ezidileri taşıyan kamyonlar ulaştıkları YPG kontrol noktalarında kendilerine dağıtılan suyla biraz olsun rahatlıyor. Kamışlı Kantonu'na bağlı Derik ilçesinin Rimelan kasabasına ulaşan Ezidiler rahat bir nefes alarak, buradaki su tankerlerine koşuyor. Ezidilere burada bekleyen görevliler tarafından bisküviler, meyve suları ve bol bol su dağıtılıp kayıt altına alınıyor. Ezidiler buradan isteklerine göre, Derik ilçesi yakınındaki Newroz kampı veya Irak Kürdistan Bölgesine gönderiliyor.

TERK EDİLEN YAŞLILAR ARAZİDEN KURTARILIYOR

IŞİD'in aniden baskın yapmasıyla çoluk çocuk yollara dökülen onbinlerce Ezidi'nin göç sırasında yaşadıkları dramda her geçen gün dahada katlanıyor. Şengal kasabasının yanısıra köylerden kaçan Ezidi ailelerin güvenlik koridoru yoluna girdikten sonra 50 dereceyi geçen bayıltıcı sıcağa dayanamayan özellikle çocukların, yaşlıların yollarda öldüğü dile getiriliyor. Ezidi aileler kaçarken yaşlı ve sakat oldukları için yürüyemeyen onlarca kişiyi ise mağara kovukları ile kayalık arazide görünmeyecekleri yerlere yanlarına su bırakarak terk etmek zorunda kalmış. Ortalığın sakinleşmesinden sonra ise bölgede denetimi elinde bulunduran YPG güçleri ile birlikte yaşlı akrabalarını arayan Ezidiler, onları sağsalim bulduklarında ise sevinç gözyaşları döküyor. Şengal dağında, terk edilen yaşlı ve sakat insanların yanısıra terk edilen hayvan sürüleri de IŞİD'in eline geçmeden toplanıyor. Şengal dağındaki Hanesor köyünde hayvancılık yapan Heci Kendal Huso, terk ettiği koyun sürüsünü tekrar geri dönerek dağlık alanda bir araya getirip güvenlik koridoru sayesinde kurtardığını söyledi.

KADINLARIMIZI KAÇIRIYORLAR DÜNYA NEDEN ÇIĞLIĞIMIZI DUYMUYOR

IŞİD'in ani baskın yaptığı onlarca köyden yaklaşık 3 bin Ezidi kadınını zorla kaçırdığını belirten Çelmera köyünden Abit Neval, kadınların IŞİD tarafından daha sonra Arap ülkelerine gönderildiğine dönük bilgiler aldıklarını dile getirdi. IŞİD'in Ezidileri zorla Müslüman yapmak istediğini kendilerinin ise buna karşı çıktığını dile getiren Abit Neval, "bizim için kutsal olan Şengal artık kan ağlıyor. Her tarafta ne olduğu bile henüz belli olmayan bu IŞİD çetelerinin yarattığı acılar mevcut. Ezidiler darmadağın oldu. Kimisi Rojava'da kaldı, büyük çoğunluğu ise Irak Kürdistan Bölgesine geçti. Dünya nerede, ABD, Avrupa ülkeleri nerede. Dünya Ülkeleri neden çığlığımızı duymuyor. İnsan Haklarından bahs edenler ortalıkta yok. Peşmergeler köylerimize bizi korumaya gelmişlerdi. Bir çok mevzileri vardı. Karakolları vardı. Ağır silahları vardı. Ama aniden bazısı IŞİD saldırısını duyar duymaz bölgemizi terk etti. Ova'daki bir kaç yerde sadece Peşmerge kaldı. Onlar da sadece kendilerini koruyorlar. Peşmergeler gittiklerinde keşke ağır silahları bize bıraksaydı. Biz kendimizi korurduk. Ancak silahlarını da yanlarında götürdüler. YPG zamanında yetişmeseydi binlerce Ezidi katledilebilirdi. Ancak onlarında işi zor. IŞİD'in gücü çok büyük. Uluslararası güçlerin IŞİD'i bitirmek için devreye girmesi lazım. ABD ara sıra güya bombalıyor ancak olumlu sonuç almak için kapsamlı operasyon yapması lazım. Eskiden binlerce kişinin bulunduğu köylerimiz artık bomboş. Biz sadece bir kaç aile sadece kaldıkb YPG köyümüze gelmeseydi bizde bırakıp gidecektik" dedi.

KÜRT PARTİLERİ BİRLİK OLUP IŞİD'İ BİTİRSİN

YPG saflarına katılan Dijvar Şengal ise, peşmergelerin de sonradan tekrar kendilerine yardıma geldiğini ancak IŞİD'in yoğun şekilde saldırıda bulunduğunu, bir çok peşmergenin öldüğünü, bazılarının yaralandığını söyledi. Dijvar Şengal, "ailemi gönderdikten sonra YPG saflarına katıldım. Ben parti ayrımı gözetmiyorum. Bu mesele partiler üstü bir sorundur. Bütün Kürt partilerinin çıkarsız bir şekilde bu IŞİD tehlikesine karşı ortak hareket etmesi ve operasyonlar yapması gerekiyor. Irak Kürdistan Bölgesi peşmergelerinin IŞİD'e karşı verilen bu savaşa daha aktif şekilde katılmasını istiyoruz" dedi.

PEŞMERGELER DE TETİKTE

Şengal ovasındaki bazı YPG karakollarının karşısındaki bazı köylerde ise halen Irak Kürdistan Bölgesine bağlı peşmergeler görev yapıyor. YPG ve PKK'lılar gibi peşmergelerde ağır silahlarıyla 24 saat tetikte bekliyor. Peşmergeler zaman zaman kendilerine yönelik saldırı düzenleyen IŞİD'e anında karşılık veriyor.

MEKSİKA VERSİYONU HAYALET KÖYLER

Irak'ın en sıcak bölgelerinden biri olan Şengal ilçesi ve çevresindeki alanlarda kurulu bulunan köylerdeki evler ise, Kovboy filmlerinde geçen evlerin tipik bir örneği gibi. Sıcakların 50 derecenin altına düşmediği Şengal ovasındki yaklaşık 100 köy IŞİD'in saldırıları nedeniyle aniden boşalmış durumda. Köylüler can havliyle kaçtığı için köylerdeki bir çok yaşam malzemesi ise yerli yerinde duruyor. Köy evlerinin önünde arızalanmış araçlar ise sahiplerinin tekrar kendilerini alacağı günü bekliyor. Yezidi köylerinin bir çoğunda bulunan ve Ezidilerin Kube dediği tapınakları da artık boş. YPG'nin kontrolüne alıp güvenliğini sağladığı köylerde çok az insan bulunmasına rağmen bazı Ezidiler kuşandıkları silahlarla ibadethanelerinin kapısı önünde nöbet tutmaya devam ediyor.

Ramazan YAVUZ/ŞENGAL (SİNCAR DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir