'Dünya Krizden Hemen Çıkamayacak'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Dünya Krizden Hemen Çıkamayacak'

'Dünya Krizden Hemen Çıkamayacak'

Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Prof. Peter A. Diamond, ülkelerin geçmişlerinde ekomomik krizlerden gelen tecrübelerinin önemini vurgulayarak, ”Türkiye’de bir önceki kriz sancılı olmuş ama bu sefer krize adapte olabildiği için Türkiye şanslıydı” dedi. Bu yıl 3.’sü düzenlenen Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde konuşan Diamond, dünyanın büyük bölümünü kapsayan resesyondan çıkışın çok yavaş olacağını belirterek, Avro Bölgesi’nin yavaş bir karar verme süreci izlediğini anlattı. Diamond, belirli ülkelerde çok ciddi politik sorunlar gördüklerine işaret etti.

İşsizlik acı verici’

Krize değinen Diamond, “Er ya da geç dünya ekonomisi bunun içerisinden çıkacak ve bence ABD’de bu daha da yakın dönemde olacak. Avrupa’ya göre ABD daha hızlı çıkacak. Bu Türkiye’nin üzerinde de etkili olacak, çünkü burada son derece açık bir ekonomi var. Bence düzenlemelerde devam eden bir reform süreci göreceğiz. Bu krizin etkileri bir süre devam edecek. Mesela Türkiye’de bir önceki kriz sancılı olmuş ama bu sefer krize adapte olabildiği için şanslıydı Türkiye. Aynı şeyi İsveç için de söyleyebiliriz” dedi.

Diamond, Avrupa’daki problemlerden birinin de birçok bağımsız ülkenin çok fazla iç kurallarının olması ve tek bir ülkenin yanıt verebileceği hızla yanıt verememelerinden kaynaklandığını belirterek, “Avrupa’da özellikle İspanya, Yunanistan gibi ülkelerde borç çok yüksek. Başka ülkeler de yavaş yavaş bu gruba dahil olmaya başladı” dedi.

Avrupa’da artan işsizliğin krizin etkisini artırdığını belirten Diamond şöyle konuştu: “Gençlerin işsizliği Avrupa’da en acı verici konulardan. Özellikle yetişkinlerle kıyaslandığında gençlerin işsizliği Avrupa’da, ABD’den çok daha kötü. Borç her ülkede dengeli değil. Avrupa problemi bir işsizlik krizi problemi. Avrupa hükümetleri koordineli, kesin eylemler gerçekleştiremedi.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİspanyaİşsizlikİsveçNobelYunanistan
Görüş Bildir