'Diyarbakır Halkına Eziyet Edeni Yakarım': Gaffar Okkan'ın Ardından...

 > -

'Diyarbakır Halkına Eziyet Edeni Yakarım'

Doğu'da faili meçhul cinayetlerin arttığı, halkla devletin arasının çok açıldığı dönemlerde bir isim geldi. 1997 Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Diyarbakır'a atanan Gaffar Okkan, halkla emniyet güçlerinin göz göze bile gelmediği dönemde görevine başladı. Vedasında ise şehirde esnaf kepenk kapatacak, Diyarbakırlının gözleri dolacaktı.

İşte Gaffar Okkan'ın insanlarda iz bırakmış hayatı...

24 Ocak 2001, saat 18:50

Merkez, merkez! Saldırıya uğradık, saldırıya uğradık…

m: Olay yeri neresi?

Yaralı polis: Şehitlik mevki

m: Zayiat var mı, zayiat var mı?

Yaralı polis: Şehidimiz var.

m: Sayın 3310'un durumu ne?

Yaralı polis: Başımız sağ olsun...

3310, Okkan'ın telsiz koduydu...

Gaffar Okkan kimdir?

1952 Sakarya doğumlu olan Gaffar Okkan, 1970'te polis kolejinden, 1973'te ise Akademi'den mezun olarak görev hayatına başladı.

Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. 

Çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra, 1993'te 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ederek Kars İl Emniyet Müdürü oldu. 1997'de ise Diyarbakır İl Emniyet Müdürü oldu. 

41 yaşında, Türkiye'nin en genç emniyet müdürü.

Gaffar Okkan neleri değiştirdi?

İnsanların, polise bakış açısını değiştirdi.Gaffar Okkan, görev süresi boyunca Diyarbakır halkının gönlünü fethetmiştir. Şehre geldiği daha ilk günlerde, sivil kıyafeti ile halkın arasına karışan Okkan, halkın nabzını tutmuş, halkı anlamış ve onlarla bütünleşmiştir. 

Yapmış olduğu çalışmalarla, araya bürokratik bir mesafe koymak yerine insanları kazanmayı tercih etmiştir. Şehrin faydasına yaptığı birçok farklı uygulama, bugün O'nun ardından hala konuşulmaktadır. 

İlk günlerinden bir hikaye

Diyarbakır'a gittiğinin ilk günü bir restorana gidiyor sivil kıyafetle çorba içiyor bir yandan da etrafı izliyor, mekana gelen polisler atar yapıp hesabı ödemeden kalkıyor, Kendi hesabını ödeyeceği zaman amca diyor polislerinkini de ben ödeyeyim, adam bırak Allahlarından bulsunlar boş ver diyor, yok diyor Gaffar Okkan ödeyeceğim, sonra da ekliyor ben yeni emniyet müdürüyüm, bir derdin olursa uğra çekinme.

'Masa başı görev yapan polis istemiyorum'

Göreve geldiği ilk günlerde polis memurlarını toplayan Gaffar Okkan, o dönemde dışarıda olmanın potansiyel tehlike olarak görüldüğünün farkındaydı, ancak şöyle dedi; 'Masa başı görev yapan polis istemiyorum'.

Kadın erkek ayırt etmeden, herkesi sokağa döktü ve halka nazik davranmalarını emretti.

Ciğerci Salih Usta'nın gözünden...

Gaffar Okkan'ın Diyarbakırlılardaki yeri

Yalnızca Salih Usta ile değil, birçok kişiyle samimi ilişkiler geliştirmişti Gaffar Okkan. 

Kulüp başkanı gibi, oyuncular gol attığında onlara sarılıyordu, galibiyetlerden sonra bayrakla stadyumda tur atıyordu. Görev süresince Diyarbakırspor'dan desteğini esirgememişti.

Gaffar Okkan'ın son röportajı ve Diyarbakırspor sevgisi

Hizbullah'a karşı verdiği kararlı mücadele

Gaffar Okkan, görev süresinde Hizbullah'a karşı verilen mücadelede etkin bir rol oynamış, örgütü bitirme noktasına getirmiştir. 

1998 ve 1999 yıllarında düzenlenen operasyonlarda birçok Hizbullah üyesi yakalanmıştır, aynı zamanda 30'a yakın faili meçhul cinayeti aydınlatmıştır. 

Gaffar Okkan'ın Hizbullah hakkındaki bir tespiti, o günlere ilişkin yaygın bir kanıyı ifade ediyor: 'Örgütün bu coğrafyada yaptığı eylemlerde, bu eylemleri devlet yapıyor imajı yaratıldığını tespit ettik'.

Rüşvete, şiddete karşı duran bir polis

Gaffar Okkan, rüşvet alan polislere karşı çok ciddi bir tavır ortaya koymuştur. Anlatılanlara göre rüşvete, eziyete ve ahlaksızlığa karşı müdürleri, amirleri gerekirse kaba şiddetle izana getiren bir nevi 'Behzat Ç.' imajına sahip bir polis olmuştur Gaffar Okkan..

O'nun ardından...

Eskiden PKK korkusundan kepenk kapatan esnaf, o gün bir polis öldüğü için kepenk kapattı.

On binlerce kişi onu andı, arkasından ağladı.. Onun ardından Diyarbakırlı vatandaşların söyledikleri bu acıyı belki biraz olsun tarif edebilir; 

Diyarbakırlı Emine teyze hakkındaki deftere şöyle yazıyordu: "Diyarbakır'ın binde biri kötü bilir, o da işine gelmediğinden. Keşke onun gibi evladım olsaydı." Baloncu Mehmet amca ise " çocuğum ölse bu kadar üzülmezdim, Keşke oğlum ölseydi" diye ağıt yakıyordu. Hele cenazesinde sokakta görseler kıro diyecekleri altın kalpli bir abimiz şöyle haykırıyordu: " Dostlar ölmez, kahrolsun kötü insanlar".

Profesyonelce yapılan bu suikastin arkasında kimler var?

Gaffar Okkan, önde ve arkada polis araçları ile ilerlerken birden şehirde elektrikler kesilir, ve Gaffar Okkan'ın arabası taranmaya başlar. 

4.5-5 dakika süren bu çatışmada, Gaffar Okkan'la birlikte 5 polis memuru hayatını kaybeder. Suikastta kullanılan silahlardan ve yakın dönemde Hizbullah'a yapılan geniş çaplı operasyonlardan ötürü, suikastı Hizbullah'ın yaptığı ifade ediliyor. 

Bu suikasta 26 kişinin katıldığı belirtiliyor. İlk olarak taranan otomobilin ardından, Okkan ve yanında bulunan polis memurlarına yakından ateş ediliyor. Telsizle bilgi verildiğinde, ambulanslar olay yerine intikal ettiğinde ise artık maalesef çok geçtir.

Saygıyla anıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sro

devlet, HALK ile arasına duvar örmeyeni ve HALK'ı seveni sevmez... ki zaten bu adamı sevmeyen ya pkklı ya hizbullahçı ya da artık neyse o olan bir piç kurusudur... NET!!!

shepard-sasi

D.bakırlılar cidden sevmiştir.Abartısı falan yoktur.Kendinizde D.bakıra giderseniz halkın nabzınız bir tutun ona karşı gelen ya hizbullahçıdır ya da pkk'lı.Zira kendisi halkı dışlamamış devlete sevdirmiştir,sempatilerini kazandırmıştır.Ha bu arada bu gerçektir ki malesef eski yıllarda d.bakırda polis tacizleri de vardı.

kayzer-soze

Gaffar Okkan`ın içeri tıktığı Hizbullahçıların hepsi AKP`nin infaz yasasında yaptığı değişiklik ile 2011 yılında serbest bırakıldı ve kendilerinden bir daha haber alınamadı. Dün Gaffar Okkan`ın katline ferman verenlerle bugün katillerini koruyanlar arasında bir fark var mı bilemiyorum.

vag

Diyarbakırlı kürtler o kadar sevmişler ki öldürmüşler sevgiden.

onrgly

işte okumadan yorum yapma cehaletinin, kendini rezil etme cesaretine dönüştüğü an!

jsy

Bir oku önce oku beyinsiz oğlu beyinsiz. Adam suikaste kurban gitmiş ve hala aydınlatılmamış olay.

vag

suikasti de sevdiklerinden yapmışlar işte kötü birşey mi dedim :)

reshontheway

Sen ve yorumunu beğenen o diğer 5 kişi Allah sizi ıslah etsin.

veysel-gurmez

gaffar baba bak babam diyorum başka köpekler tarafından şehit edildi ama bizim içimizde yaşıyor ve her gün büyüyen bir çınar .duydun mu insan(!)?

merve-oguzhan-yilmaz

böyleleri oy kullanup söz hakkı sahibi ya. ülkecek beyin sınavından geçsek te ayıklansanız da söz hakkınız yok olsa ! kurban ol sen diyarbakır'a orda ki insanların sevgisine. sorsan Diyarbakır nerede diye haritada gösteremeyecek olan sen ve sizler... yazık

vag

Yazık, herkesin bilgi seviyesini kendi bilgin kadar sanman :) Ama neyse siz her şeyin iyisini bilirsiniz en iyi en süper sizsiniz uff aboo o da ne? Egon uçuyor merve tutsana.. Bak atmosferden çıktı! Aaa marsa gitti!

akinoo

Lan daha kendini ne kadar rezil edeceksin moron seni. Senin gibi tiplerin insanlığını sikeyim.

vag

Aynı küfürü size edebilmek isterdim ama insanlığınız eksik. Şov yapmaya yetecek kadar insanlığınız var sadece.

merve-oguzhan-yilmaz

YAŞ KAÇ ? 5 10 ? YOKSA DAHA MI DÜŞÜK. PROFİL FOTOĞRAFIN VE TAKMA ADIN KADAR DÜŞÜNCELERİNDE SAHTE VE ÇALINTI. BAŞKALARININ AĞIZINDAN ÇIKAN A GÜZELMİŞ YAZAYIM BENDE DİYEN B İR KİŞİ. MESLEĞİMİ BİLSEN BU ŞEKİLDE KONUŞAMAZDIN EMİN OL

vag

Nereden çalıntı lütfen bulup gösterir misin :) Boş yapmakta çığır açtın karadelik gibisin. Aynen büyük harflerle yazınca inanılmaz zeki gözüktün uff en az bi 10IQ yükseldin herkesin gözünde. Toplamda 80 IQ oldun hadi yine iyisin :)

akinoo

Olum sen tam bir ilgi budalası aptalın tekisin :D

vag

Aynen ilgi çekebilmek için başkalarının yorumlarına yanıt olarak küfür yazıp küfür yemeye çalışıyorum :) Aa pardon ama bu sensin?

gizem-okkan1

Büyük insan .. Mekanın cennet olsun.

Görüş Bildir