Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Din Ve Dil Ayrımı Gözetmeden Hizmet Veriyoruz'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Din Ve Dil Ayrımı Gözetmeden Hizmet Veriyoruz'

'Din Ve Dil Ayrımı Gözetmeden Hizmet Veriyoruz'

Suriye’de ölüme terk edilen Riham Türkiye’de yaşam buldu

Cihan DURAK/ İZMİR, (DHA)-

SURİYE'nin Halep kentinde oturan, acil karaciğer nakli olması gereken ancak, ülkedeki iç karışıklar nedeniyle kaderine terk edilen 2.5 yaşındaki Riham Ataki, şifayı Türkiye’de buldu. Ailesiyle birlikte pasaportu olmamasına rağmen Kilis’e gelen ve buradan Ege Üniversite Çocuk Hastanesi’ne sevk edilen Riham, babası Abdullah Ataki’nin karaciğerinin bir parçasının nakledilmesiyle hayata bağlandı.

Halep’te oturan Ataki ailesinin 5’inci çocuğu 2.5 yaşındaki Riham Ataki hastalanınca hastaneye götürüldü. Riham’ın hepatit sebebiyle karaciğer nakli olması gerektiğinin anlaşılması üzerine, Suriyeli doktorlar orada bir şey yapılamayacağını söyledi. Bu durum üzerine Ataki ailesi şifa bulmak için Türkiye’ye gelme kararı aldı. Anne Menal Ataki ve babaannesi Emel Ataki, Riham’ı yanlarına olarak Türkiye’ye girmek için Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı'na geldi. Sadece babaannenin pasaportu olmasına rağmen Riham’ın ağır hasta olması nedeniyle sınırdan geçişlerine izin verildi.

Kilis Devlet Hastanesi’ne getirilen Riham için Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne haber verildi. Sağlık Bakanlığı ambulans uçağıyla Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne getirilen Riham’ın durumu ağırlaşınca acil karaciğer nakline karar verildi.

SURİYELİ ÖĞRENCİ BABAYA ULAŞTI

Anne ve babaannenin karaciğerinin uyuşmaması, yabancı uyruklu olması nedeniyle kadavradan acil nakil yapılamaması nedeniyle tek çare Suriye’de bulanan Baba Ataki’nin Türkiye’ye getirilmesi oldu. Bu noktada devreye Suriye vatandaşı olan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan son sınıf öğrencisi Muhammed Azfour girdi. Suriye’de bulanan doktorlar ile bağlantıya geçen Azfour, babaya ulaşmayı başardı. 4 gün içinde baba Ataki de pasaportu olmamasına rağmen sınırdan geçirilerek İzmir’e ulaştırıldı. Babaya yapılan testler sonucu karaciğerinin uyumlu olması sebebiyle Riham’a nakil şansı doğdu.

NAKİL YAPTILAR

Nakil, Doç.Dr. Murat Sözbilen, Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Prof. Dr. Orkan Ergün'den oluşan ekip tarafından geçen 2 Haziran’da yapıldı. Aile üyelerine ekonomik yardımda bulunmak için harekete geçen, Ege Üniversitesi’nde okuyan Suriyeli 20 öğrenci de aralarında para toplayarak aileye destek oldu. Nakilden sonra Riham eski sağlığına kavuşarak Çocuk Hastanesi’nde 'Servisin Reyhan’ı olarak anılmaya başlandı.

"DİN VE DİL AYRIMI GÖZETMEDEN HİZMET VERİYORUZ"

Suriye’de nakil olamayarak Ege Üniversitesi’ne başvuran 3 çocuğun organ bulunamaması sebebiyle öldüğünü anlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sema Aydoğdu, Ataki ailesi için durumun farklı olduğunu söyledi. Suriye’deki iç karışıklıklarardından çok sayıda Suriye vatandaşının modern teknolojinin ihtiyaç duyduğu sağlık imkanlarına kavuşmasını engellediğini söyleyen Prof.Dr. Aydoğdu, şöyle dedi:

"Suriyeli küçük bir kızın hayatını kurtarmak hem de Gezi Parkı gibi ülkenin büyük bir karışıklık yaşadığı gün ameliyatı gerçekleştirmek büyük bir gururdur. Din ve dil ayrımı gözetmeksizin hizmet vermek büyük mutluluktur."

Doç.Dr. Murat Sözbilen, Riham’ı sağlığına kavuşturmaktan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Prof.Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ise benzer vakalar olduğunda gereken yardımı yapmak için her zaman hazır olduklarını belirtti.

Baba Abdullah Ataki, kızı Riham’ı yaşama döndüren doktorlara teşekkür etti. Türkiye’ye geldiği ve kızının hayatı kurtulduğun için çok mutlu olduğunu belirten Baba Ataki, "Eşim ve annem kızımızı iyi ki Türkiye’ye getirmiş. Kızım Türk doktorları ve Türk yetkililer sayesinde kurtuldu. Kızım için çok mutluyum" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİzmirKilisSuriye
Görüş Bildir