“Dilimizi Eşek Arısı Soksa da Kurtulsak” Dedirten, Son Zamanlarda Ortaya Çıkmış 13 Kalıp

-

Özellikle sosyal medyanın önlenemez yükselişiyle ortaya çıkan ve herkesin diline dolanan kalıpları sizler için derledik, derlemez olsaydık!

1. "Seri köz getir."

Dar paça kısa pantolon, tespih ve nargileyle özdeşleşen bu kalıp sosyal medyanın son zamanlarda en çok kullanılan tespitlerinden biri. Hatta kullanmayanı dövüyorlar, o derece!

2. "Ateş ediyor."

Avrupa Yakası'ndaki Selin karakteriyle özdeşleşen "Yıkılıyoooo" kalıbının yeni versiyonu. Yakışıklı çocuk ateş ediyor, eğlenceli mekan ateş ediyor, güzel ayakkabı ateş ediyor... Her şey ama her şey ateş ediyor.

3. "Ben şok, ben iptal, ben vefat."

Neye hizmet ettiği tam olarak anlaşılamasa da şaşkın anlarda özellikle gençler tarafından sıklıkla kullanılan bir kalıp.

4. "Yaşıyorsun bu hayatı."

Başkalarının hayatlarına olan merak elbette bitmiyor. Biri bizden farklı bir şey mi yapıyor? Hemen yapıştırıyoruz: "Ooooo yaşıyorsun bu hayatı!"

5. "Kafalar pırıl pırıl."

Övüyor mu yoksa yeriyor mu anlaşılmayan bu kalıp da herkesin dilinde. Espriyi anlıyorsun, kafan pırıl pırıl; gece dışarı çıkıp içiyorsun, kafan pırıl pırıl; göreceli olarak yanlış bir şey yapıyorsun, kafalar pırıl pırıl... Hepimiz tertemiz geziyoruz!

6. "Füze at, böyle ölmem."

Çaresizliğimizi anlatmak için kullanıyoruz, tamam ama işte biraz yavan değil mi bu?

7. "Sıkıntı yok."

İnsanı sıkıntıya sokan bu kalıpla hem "Her iş hallolur, dert etme" deniyor hem de gözdağı veriliyor: "Şşşşş, sıkıntı yok." Her türlü işe yarıyor, helal olsun!

8. "Alırım bir dal."

Bu kalıp, otlakçılığın adeta söze bürünmüş hali. Yalansa, yalan deyin!

9. "İnş cnm yhaa."

Türkçeyi katlettiği yetmiyormuş gibi, bir de karşı tarafı alaya alma anlamı var ki... Of!

10. "Toplantılarcaaaaaa."

Bunu her şeye uyarlamak mümkün elbette: Partilerce, gezmelerce, eğlenmecelerce, eğitimlerce, cecececece...

11. "Boş yapma."

Bir diğer anlamsız öbeğimiz: Boş yapma. Ne demek ki bu şimdi?

12. "Duyar kasma."

Bugüne dek gördüğünüz, duyduğunuz kalıpların belki de en kötüsü, en anlamsızı duyar kasmak olabilir. Boş yere hassasiyet geliştirme, duyarlı olmaya çalışma anlamlarına gelebilir, tam olarak emin değiliz.

13. "Bitmeyen x yapmışlar."

Bir beyaz yakalının bitmeyen hafta için, bir yemek aşığının bitmeyen diyet için, bir işkoliğin bitmeyen tatil için söyleyebildiği söz öbeği... Daha sıkıcı bir şey duyan var mı??

Tabii ki örnekleri çoğaltmak, daha da derine inmek mümkün: Çok x annecim, ablan star bebeğim, suyuna ne katıyorlarsa, son x bükücü... Hepimiz günlük hayatımızda kullanıyoruz, hatta biz editörlerin de eli gidiyor. Dilin bu yönde gelişmesiyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

valla farkındalık ve aynen sözcükleri dururken sıra bunlara gelmiyor benim için!.. yine de daha önce başka bir içerikte bir yorumumda belirttiğim gibi, el birliğiyle güzel Türkçe'mizin anasını düdükledik arkadaşlar. Dil ulusal kimliğin temel taşıdır, biz kendimiz oynattık. Hadi bu kalıpları üreten cahil tipler neyse, bu kalıplara karşı olan, soru eki, bağlaç olan -ki, dahi anlamındaki -de ve -da ekleri, daha da bir sürü dil bilgisi konusunda hassas insan varsa bizler yeteri kadar çaba göstermedik ve bu günlere geldik...

mihail-ivanovic-kutuzov

Her dönem kendi jargonunu üretiyor!

ikramnurr

dil bu yönden değişmekle kalmıyor üstelik ingilizce sözcüklerle de mücadele etmek zorunda kalıyoruz,küçük çocuklar uslu dursun diye ellerine verilen tabletlerle vesaire izledikleri youtube videoları yüzünden yes diye sevşnmeye yeee demeye hadi onu geçtim hadi bilmem ne çelınç yapalım demeye başladılar... bizzat yeğenlerimden duyduğum örnekler bunlar... Gelecek gençlere sahip çıkmamız dileğiyle...

bugra-ertunga

''bu şey değil mi ya, x''

tulay-ustun-tetik

Bu kalıpların hepsinden uzağım-ne güzel

Başlıklar

DiyetStar tvtatil
Görüş Bildir