"Dilimizi Doğru Konuşmak Hepimizin Sorumluluğu!" Instagram'da Paylaştığı Videolarla Türkçeyi Hepimize Adeta Yeniden Öğreten Jülide Sönmez

-

Siz de günlük konuşmanıza, telaffuz ve diksiyonunuza dikkat edenlerden misiniz? Sıradan bir günde arkadaşlarınızla sohbet ederken birinin yanlış telaffuz ettiği ya da yanlış kullandığı bir kelimeye takılıp onu düzeltiyor musunuz? Biliyoruz bazıları için gereksiz olsa da, aslında hepimizin konuşmasına ve diksiyonuna dikkat etmesi gerek. Bu konuda uzmanlaşmış biriyle karşılaştık Instagram'da, belki sizin çoktan duyduğunuz, bir yerlerde dersine girdiğiniz, ya da televizyonda/radyoda görüp aşina olduğunuz o şahane insanı biraz daha yakından tanıtacağız bugün size: Jülide Sönmez.

"Ben bu yüzü/sesi bir yerden tanıyorum ya" diyorsanız yanılmıyorsunuz. Jülide Sönmez'in kariyeri 1984 yılında TRT Ankara Radyosu’nda spiker olarak başlıyor.

TRT Haber Merkezinde de 25 yıl haber spikerliği yaptıktan sonra yeniden Ankara Radyosu’na dönüyor ve canlı yayınlanan “Gündem” adlı haber programını sunuyor; işte siz onu buradan hatırlıyorsunuz. Eylül 2018’de de emekli oluyor Jülide Sönmez.

Kendisi çok iyi de bir eğitmen aynı zamanda...

TRT Türkçe Eğitim Merkezi eğitmenliği ile kurum içi spiker, sunucu, muhabir eğitimlerinde görev alıyor. Bazı üniversitelerde diksiyon, güzel konuşma ve hitabet dersleri vermiş ve halen vermeye devam ediyor.

Aslında bizim onu tanımaya başladığımız nokta tam olarak da burası.

"Konuşma iletişim davranışlarından biri. Bu davranışı bir beceri halinde sergilemek âdeta pek çok kapıyı açan bir anahtar. Ancak, güzel, etkileyen ve iz bırakan bir konuşma için bazı incelikleri, bazı teknikleri bilmek gerekli." diyerek çıktıkları yolda, Kid Eğitim adlı bir program oluşturmuşlar. Belirli yerlerde dersler veren Sönmez, sosyal medyanın gücünün de farkında olarak bir Instagram sayfası açmış. Burada düzenli olarak videolar paylaşan ve Türkçenin incelikleri hakkında bizi bilgilendiren Jülide Hoca'nın paylaşımlarıyla baş başa bırakalım sizi.

"Bir fotoğraf çekinebilir miyiz?"

Gerçekten aynı anlama gelen sözcükleri yan yana dizmeye bayılıyoruz...

Aynen ya...

Tabi mi? Tabii mi?

"Dilimizi doğru konuşmak hepimizin sorumluluğu."

"Unutmayın seçtiğiniz sözcük algınızın ürünü!"

Bu arada bayan değil, kadın!

Bazen ne kadar önemsiz gelse de, konuşmanız sizin kişiliğinizi ele verir, sizinle muhatap olan insanın tavrını belirler.

Emeklerinden ve yaptığı harika işlerden dolayı biz kendisine hayran kaldık, umarız Jülide Hoca'nın videoları daha çok insana ulaşır.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adekaj

kadinin turkcesi akici ve guzelmis

okisi

lan ben gayet doğru konuşuyormuşum onu anladım amk

arya.stark

Kendi anadilinden görmüş olduğu sınavlarda 2/3 alan öğrencilerim vardı. Düşünebiliyor musunuz? Kendi öz anadilin. Ne okuduğunu anlıyor, ne de konuştuğun Türkçe’ye benziyor. Bundan 15 - 20 yıl sonra Suriyeli vatandaşlar (!) bizi asimile ettiğinde dizimizi vuracağız.

Görüş Bildir