'Dijital Köle' Tartışması: Amazon Çalışanlarını Takip Eden Bilekliklerin Patentini Aldı

 > -
Abone ol

Amazon, depo çalışanlarının ellerinin tam olarak nerede olduğunu bilen ve gerektiği zaman çalışanı farklı bir yöne yönlendirmek için titreşimler gönderen yeni bir bilekliğin tasarımının patentini aldı. Siparişlerin yerine getirilmesini 'kolaylaştırmayı' amaçlayan konsept, halihazırda zorlu bir çalışma gerektiren iş ortamına farklı bir gözetim, denetim yaklaşımı getiriyor. Elektronik bir kelepçeye benzetilen sistem nedeniyle Amazon insan hakkı ihlali suçlamaları ve 'dijital köle' eleştirileri ile karşı karşıya... 

Bir müşteri Amazon'dan herhangi bir sipariş verdiğinde, sipariş detayları büyük depolarda görev yapan çalışanların elindeki cihazlara yönlendiriliyor.

Siparişi gören çalışanın en hızlı şekilde ürünün nerede olduğunu bulması ve paketleyerek gönderiye hazır hale getirmesi gerekiyor.

Söz konusu bu bileklikler ise depo çalışanlarının ellerini takip edecek ve titreşimler vererek doğru yöne gitmesini sağlayacak.

GeekWire dergisinde daha önce yer alan benzer bir bileklik ise bu tür depolarda ürünlerin tam olarak nerede olduğunu takip etmek için geliştirilmişti.

Şimdi ise Amazon'un çalışanlarına kullandıracağı bu yeni bileklikler üst yönetimin çalışanların 'işten kaytarıyor, fazla mola veriyor ya da oyalanıyor' olup olmadığını kontrol etmesine yardımcı olacak.

Amazon'un özellikle depo çalışanlarını 'robota döndürdüğü' ile ilgili bol bol iddia bulunuyor. 

Amazon deposunda çalışan insanların robot iş arkadaşları kadar hızlı çalışmasını talep eden bir şirket. 

Geçtiğimiz ay 24 yaşındaki eski Amazon çalışanı, depo görevlisi Aaron Callaway, Amazon İngiltere'deki vardiyalarında bir ürünün yerini bulup, gerekli sepete koyması için 15 saniye süresi olduğunu anlatmıştı.

2016 yılında BBC, Amazon UK'i gizlice araştırdı ve şirketin çalışanlarını oldukça kötü muamele ettiğini ortaya çıkardı.

Bu dönem Amazon depo çalışanlarının, mesai sırasında onlara verilen zorlu hedefleri tutturmaya çalışırken plastik torbalara kaka yapmak zorunda kaldığı, depo içinde uyuyakaldığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: The Guardian

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir