Devlet Tiyatroları'nda 'Yabancı Oyun' Muamması

 > -

Yaklaşık 15 gün önce basında çıkan Devlet Tiyatroları'nda artık sadece yerli oyunlar sahnelenecek haberlerini Başbakan Binali Yıldırım 65. hükümetin ilk yüz gününü değerlendirirken yaptığı açıklamayla doğrulamıştı. Ancak bugün DT Basın Danışmanı Yılmaz Sertel Kılçıl'ın, yeni sezonda yabancı yazarlara ait  oyunları sahnelemeyeceklerine ilişkin haberi yalanlaması kafaların karışmasına sebep oldu.

Bu yıl "Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor" sloganıyla 4 Ekim'de 8 oyunla, 12 bölge ve 65 sahnede perdelerini açacak olan Devlet Tiyatroları'nda artık yabancı oyunlar sergilenmeyeceği açıklanmıştı.

Devlet Tiyatroları'nda Artık 'Yabancı' Oyun Yok - onedio.com
Devlet Tiyatroları'nda Artık 'Yabancı' Oyun Yok - onedio.com

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?
Ne olmuştu?

Devlet Tiyatroları'ndaki yeni uygulaya ilişkin ilk açıklama yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Devlet Tiyatroları'nın 15 Temmuz'dan bağımsız hareket edemeyeceğini belirterek, Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” diye konuşmuştu.

"65. Hükümeti̇n İlk Yüz Günü" değerlendi̇rme toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım da bir müjdesi olduğunu belirterek "Devlet tiyatroları bu yıl yalnızca Türk yazarların oyunlarını oynayacak" demişti.

Meclis'e taşınmıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik'in, Devlet Tiyatrolarında bu yıl “sadece yerli oyunlara sahnelerimizi açıyoruz” açıklaması üzerine yazılı soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Altıok yazılı soru önergesinde "Bu uygulama ile sanatın evrenselliğini hiçe sayan sanata siyaset karıştıran bu açıklama Birecik'in kendi inisiyatifi midir? Yoksa siyasi iradenin bir talimatını mı yerine getirmektedir?" diye sordu.

Dario Fo: 'Bu karar resmen sansür'

Times’a konuşan Nobel ödülü İtalyan sanatçı Dario Fo kararı ‘sansür’ diye niteleyerek, kendi oyunlarının da oynanmayacağına ilişkin olarak, “Bundan onur duyuyorum” demişti.

DT Basın Danışmanı Yılmaz Sertel: 'Yabancı oyunlar sahnelenecek'

Ancak bugün Evrensel’den Sevda Aydın’a konuşan DT Basın Danışmanı Yılmaz Sertel Kılçıl, yeni sezonda yabancı yazarlara ait  oyunları sahnelemeyeceklerine ilişkin haberi yalanladı.

Sadece açılış oyunlarında yerli oyunlara yer vereceklerini, sezonun tümünde ise yabancı oyunların da sahneleneceğini ifade eden Kılçıl, yakın zamanda bir basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Devlet Tiyatroları'nda yabancı oyun sahnelenmeli
Devlet Tiyatroları'nda yabancı oyun sahnelenmemeli

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzBaşbakanBinali YıldırımCumhuriyet Halk PartisiİzmirNobeloyun
Görüş Bildir