"Ders Çalış" Baskısı Yapmayın! Eğitim Uzmanı Bir Annenin Okuyunca Hak Vereceğiniz Yazısı

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Çocukken eminiz hepinize anneniz veya babanız evdeyken "Ders çalış!" baskısı yapmıştır. Sema Deniz isimli eğitim uzmanı bir anne ise yapılan bu baskının anlamsız olduğunu söylüyor. Okuyunca hak vereceksiniz!

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İşte o yazı!

Bugün oğlumun veli toplantısındaydım. Daha doğrusu öğretmen-veli görüşme gününde. Ortaokulda olan oğlumun sanırım altı öğretmeni ile görüştüm. Her bir öğretmenin odasının önündeki kuyrukta uzun uzun bekledim. Her görüşmenin üç dakika sürmesi gerektiğine dair pek çok uyarıcı asılmışken etrafa bazı veliler nedense içeriden çıkmakta zorlandılar. Öğretmene ya çok şey sordular ya çok şey anlattılar, bilemiyorum.

Benim görüşmelerim pek üç dakikayı geçmedi çünkü hemen hepsinde aşağıda yazacağım aynı konuşmaları yaptık. İçeri giriyorum, kendimi tanıtıyorum. Öğretmen listesinden öğrenciyi buluyor ve başlıyor.

“Hoş geldiniz, oğlunuz çok akıllı bir çocuk. Arkadaşlarına ve bizlere karşı duyarlı ve saygılı. Not ortalaması şöyle, ama ödevlerini sıkı takip etmiyor. Lütfen siz takip edin.”

Dinliyorum, son cümleye kadar.

“Ben ödev takip etmem Hocam. Kendisi yapar ise yapar, yapmaz ise sizin göstereceğiniz tepkiye ve sonuçlarına katlanır.”

“Ama biliyorsunuz bizim okulumuzun velilerinde ödevleri takip edebilmesi için bir sistem var. Bunu yapmanız için kuruldu bu sistem.”

“Evet o sistemi duydum ve henüz hiç bakmadım. Bakmayı da düşünmüyorum. Ödevleri takip etmesi gereken kişi oğlum ve kontrolde sizin işiniz, benim değil.”

“Peki, bunu neden yapıyorsunuz ?”

“Hocam, ben de eğitimciyim ve ödevin aile de bir soruna dönüşmesine karşıyım. Tamam tekrar öğrenmeyi pekiştirmesi açısından yararlı ama kontrolcüsü veli olmamalı. Kontrol veliye bırakıldığında ve bu konuda takip veliden beklenildiğinde evde bazı sorunlara sebep olabiliyor. En basiti anne-baba ve çocuk arası her akşam bir ödev gerginliği yaşanıyor. Tüm günü okulda geçiren çocuğun bir de evde sınırlı zaman geçirdiği anne-babası ile ödev yüzünden sorun yaşamasını doğru bulmuyorum. Ben her akşam oğluma yapması gereken ödevleri var ise yapmasını hatırlatır ve bırakırım. Yapmaz ise okulda ki sonuçlarına katlanacağını bilir.”

“Ama unutmayın, iki sene sonra TEOG sınavı var. Şimdiden başlayıp daha fazla test çözmesi gerek.”

“Sayın Hocam, TEOG sistemi iki sene sonra neye dönüşecek belli bile değil. Üstelik benim ne oğlumdan ne sizden o sınava hazırlanıp, muhteşem bir sonuç getirmesi yönünde bir beklentim yok. Elinden geleni yapar, bu iyi bir sonuç getirirse ne ala, getirmez ise ona göre bir süreç yaşarız. Şimdiden ilerde ne olacağı belli olmayan bir sistem için çocuğumu zorlamam.”

“Anladım, ilginç bir velisiniz. Pek karşılamıyorum sizin gibi veli ile, daha çok çalışsın, daha çok test çözsün dediğimde çoğu veli memnun oluyor. Ve onlarda benden aynısını istiyor. Sizin benden istediğiniz bir şey var mı ?”

Olumlu duygusal bağ önemli!

“Var Hocam, tek bir şey istiyorum. Çocuğumla olumlu duygusal bağ kurun lütfen. Çünkü benim oğlum sevmediği öğretmenden bir şey öğrenmiyor. Ve ben inanıyorum ki tüm çocuklar böyle. Eğer siz onlarla olumlu duygusal bağ kurarsanız, bu bağ sayesinde derste anlattığınız her şeyi dikkatle dinleyecek ve doğal olarak öğrenecekler zaten. Her çocuğu sevmek zor, bunu yapın demiyorum ama en azından olumlu bir bağ kurun. Benim oğlum işitsel ve görsel bir çocuk, yani sizinle olumlu bir bağı varsa derste anlattığınız, tahtaya yazdığınız her şeyi zaten öğreniyor. Ve inanın bana bunun üstüne ödev yapmasına da gerek olmuyor.”

“Teşekkür edip çıkıyor ve diğer öğretmenle aynı şeyleri konuşmak üzere yan odaya geçiyorum”

Uzun yıllardır hem eğitimciyim hem anneyim. Hem öğrencilerimden hem çocuklarımdan bu konuda çok şey öğrendim ve yaşadım.

Sırf öğretmenini sevmiyor diye başarılı olduğu bir derste gerileyen ya da öğretmenini sevdi diye daha önce hiç ilgisi çekmemiş derste birden çok ilgili olmaya başlayan öğrenciler gördüm. Öğretmenlik cidden çok zor bir iş bunu ben de yaşıyorum. Her öğrenciyi sevmek ya da her an sevgi dolu davranmak kolay yapılır bir şey değil.

"Ama şunu unutmamak için ben kendimi sık uyarıyorum;"

“Öğrencilerin sana olan duyguları çok önemli ve eğer bu mesleğe soyunduysan sınıfa girdiğin anda her çocukla bir şekilde olumlu duygusal bir temas kur. Bazen bir söz, bazen bir göz teması, bazen belki sırtını sıvazlama ya da başını okşama ile seninle bir bağ kurmadan o sınıftan tek bir öğrencinin bile çıkmasına izin verme.“

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psychic.girl92

keşke bütün öğretmenler bu bilinçte olsa

zeynep-salan

Bizim evde de olaylar böyle yürüdüğü için mutluyum.Okuldaki sorumluluklarım tamamen bana ait.Düşük alırsam da ödevimi yapmazsam da bu benim sorunumdur ailemin değil.Eğer oturup ders çalışıyorsam kendim istediğim içindir.İyi bir not aldığımda tabi ki sevinirler ama her derste de mükemmel olmamı beklemiyorlar.O gün canım okula gitmek istemez ve evde dinlenmek istersem kimse için bir sorun olmuyor.Düşük bile alsam söylemeye çekinmezken bazı arkadaşlarımın ailesi neden 80 neden 90 değil diyerek ceza bile veriyorlar.Ya da bu dönem takdir getireceksin yoksa telefon almayız gibi tehditler ediyorlar.Çok baskıcılık asla iyi bir sonuç getirmez."Ders çalış" diye zorlayarak çocuğunuzun notlarını yükseltirken psikolojisini düşürürsünüz.Gençleri rahat bırakalım lütfen.

daria-naria-renda

Evet baskıyla gelen başarı acaba o çocuktan bedel olarak neler götürüyor diye düşünmüyor velilerin çoğu. Ben çocuğuma asla diğerleriyle yarışmasını söylemiyorum. Tam tersi ne öğrenecekse ve yapacaksa kendisi için, kendisine faydası olacak kazanımlar edinmesi için yapmasını istiyorum. Ne yazık ki bu ülkede başarı sınava endeksli, kişisel özellik ve yetenekler önemsenmiyor

zeynep-salan

Kesinlikle öyle.Bireye özgü becerileri kenara atılmış durumda ne yazık ki.Sizin de tutumunuzun böyle olmasına sevindim.Keşke böyle düşünen velilerin sayısı azınlık olarak kalmasa.

zoeken

Artık öyle bir psikolojiye büründüm ki hiç bir eğitimciyi samimi bulamıyorum. Olumlu ya da olumsuz konuşsun, içimde hep bir nefret var. Çünkü o bir eğitimci ve amacı hayatlarımızı mahvetmek.

zoeken

Düşüncesiz bir ailenin, düşüncesiz öğretmenlerin ve düşüncesiz bir eğitim sisteminin içindeyseniz; hayat gerçekten zor.

dissident

Yemin ediyorum daha bu gece uykumda x y x y diye sayıklamışım Allah affetsin

bengisuxxx

ben yataktan kalkarken küme sorusu çözmem lazım mı diyodum o daha kötü

Başlıklar

FacebookÖğretmenTEOGonedio
Görüş Bildir