"Depremde Yıkılacak Bina Kalmasın"

-

"Depremde Yıkılacak Bina Kalmasın"

"Depremde Yıkılacak Bina Kalmasın"

Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti.
Erdoğan Bayraktar, "Deprem olduğunda artık canlarımız kaybolmasın. 1999 depremi Türkiye'ye büyük tramva yaşattı. Çok büyük acılar yaşattı. 18 binin üzerinde insanı kaybettik, ekonomimiz küçüldü. Geçen yıl Van'da aynı acıyı yaşadık, artık ülke olarak bu tür şeyleri yaşamak istemiyoruz. Deprem olduğunda yıkılacak binamız olmasın varsa da içi boş olsun bunu yapmak mecburiyetindeyiz." dedi.
Fay hatları üzerindeki 6 buçuk milyon binanın elden geçirileceğini ifade eden Bayraktar, yeni yasa ile Valilerin yetkisinin artırıldığını söyledi.
Erdoğan Bayraktar, "Bugüne kadar kentsel dönüşümlerde zorlanıyorduk gidiyoruz. Açıkgözler provakatörler veya diğer unsurlar kentsel dönüşümleri engelliyor. Yüzde 5-10 oran işin önüne geçiyor, engelliyor ve belediye başkanlarının yazdığı yazılarla kolluk kuvvetlerinden yardım istiyorlardı. Ama şimdi valiler amir yetki onlarda yıkım yapım işini belediyeler yapacak, ama oradaki polisin jandarmanın amiri validir onlara emir verecek" diye konuştu.
Bayraktar riskli binaları tespitinde nasıl bir yol izleneceğini bir hafta içinde belediyelere bildireceklerini söyledi.
Vatandaşlardan riskli binaları öncelikle kendilerinin tespit etmesini isteyen Bayraktar, binasını yenilemek isteyenlere kolaylık sağlanacağını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DepremErdoğan BayraktarVandeprem
Görüş Bildir