'Deprem Dede' Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Deprem Dede' Son Yolculuğuna Uğurlandı

'Deprem Dede' Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara için Kandilli Rasathanesi’nde tören düzenlendi.

Işıkara’nın eşi Aysel, oğlu Cengiz Işıkara ve kızı Yeşim Hekimoğlu’nun yanı sıra ve meslektaşları ve sevenleri törende hazır bulundu. Işıkara için saygı duruşuyla başlayan törende Işıkara’nın görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterildi. Törende konuşan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Işıkara’nın bir “dava adamı” olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bilim insanı olmanın verdiği sorumluluk içinde Türkiye’nin kaderi olan deprem riskini bu toplumda her kesime anlatma sorumluluğunu hissetti ve bunu bir misyon, bir dava olarak üstlendi. Ülkemizin her bir parçasını defalarca dolaşarak, her kesimden tüm vatandaşlarımızın gönlüne ve aklına ulaşmaya çalıştı. Bu ülkenin afet ve deprem riskini anlatmak için büyük bir mücadele verdi. Toplumda bu dönüşümün ancak beşikten başlayacağına inanarak, öncelikle öğrencilere, gençlere ulaşmaya çalıştı. Dolayısıyla öncelikle öğrencilerin ‘deprem dedesi’ oldu. 99 yılından sonra ülkemizde yaşanan Afet Yönetişim modelinin tasarlanmasında da çok büyük emekleri olmuştur. Devletin her kademesinde, devlet kurumlarına, yerel yönetimlere inandıklarını cesurca ifade etmiştir” diye konuştu.

Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar da, “Türkiye’de bir ilk başardı, imamı, öğretmeni, muhtarı, toplum destekli polisi bir araya getirdi, onlara afet risklerinin azaltılması, afet zararlarının azaltılması, deprem öncesi, anı ve sonrasında yapması gerekenlerle alakalı eğitimler verdi. Türkiye’nin şehirlerinin yüzde 60’ına yakınında bunu tamamladı. Şimdi kendisinin yetiştirdiği donanımlı afet bilincinde olan imamlarımız, öğretmenlerimiz, polislerimiz var. İnşallah biz de onun bıraktığı yerden devam edeceğiz ve Türkiye’nin tamamında böyle bir bilincin oluşmasına yardımcı olacak ve afetlere beraber müdahale edebileceğimiz bir orduyu, Işıkara’nın ordusu olarak hep beraber tamamlayacağız” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay ise şunları söyledi: “Her kayıp kendi içerisinde yeni bir doğumu da birlikte getiriyor olması gerektiğini düşünüyorum. Hocamız da herhalde böyle isterdi. Yani arkasından ağlanmasını, bütün çalıştığı değerlerin kayıp olduğu bir Türkiye veya bir ortam değil, tam tersi bıraktığı bayrağı çok daha yükseklere taşınmasını, taşıyanların artmasını deprem dedelerin çoğalmasını, deprem amcaların, ablaların, teyzelerin, gençlerin çoğalmasını arzu ederdi” diye konuştu.

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise, “Son derece zor bir konuşma. 7.5’lik deprem olsa daha rahat çözebilirim ama şu andaki duygularımı ifade etmek zor.”

Konuşmaların ardından din görevlisi salondakilerden helallik istedi. Daha sonra Işıkara’nın cenazesi Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

'Deprem Dede' Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türkiye'nin Deprem Dede'si son yolculuğuna uğurlandı.

Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Ahmet Mete Işıkara için ilk tören yıllarca görev yaptığı rasathanede yapıldı.

Törenin ardından Işıkara’nın cenazesi, Teşvikiye Camii’ne getirildi.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın kıldırdığı cenaze namazına, Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yakınları ve çalışma arkadaşları katıldı.

Işıkara’nın eşi Aysel Işıkara ve oğlu Cengiz Işıkara taziyeleri kabul etti.

Işıkara’nın cenazesi, kılınan namazın ardından defnedilmek üzere Feriköy Mezarlığı’na götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimDepremHüseyin Avni MutluİstanbulKadir TopbaşTürk Kızılayıdeprem
Görüş Bildir