'Değerli Konut Vergisi'nde Geri Adım: 'Bir Yıl Ertelenebilir'

 > 
67PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa zaman önce imzalayarak yürürlüğe koyduğu "değerli konut vergisi"nde geri adım attı. Erdoğan gelen eleştirilerin ardından yeni düzenleme talimatı verdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bir yıllık erteleme söz konusu olabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Aralık tarihinde onaylayarak yürürlüğe koyduğu "değerli konut" vergiyle ilgili yeni bir çalışma yapılması talimatı verdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamasında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bir değerlendirmesi oldu. Bununla ilgili bir çalışma yapılması talimatını verdiler. Önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacak. Konuyla ilgili 1 yıllık erteleme söz konusu olabilir. Yapılacak çalışma Cumhurbaşkanımıza arz edilecek. Sonrasında bunun üzerinde bir karar verilecek. Gelen değerlendirmeleri, eleştirileri, çağrıları dikkate aldığımızı ifade etmek isteriz" dedi.

Değeri 5 milyon TL üzeri konutlara ekstra vergi getirilmişti

TBMM'de 5 Aralık'ta geçen ve 2 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe konulan düzenlemeyle, mesken nitelikli taşınmazlardan değeri 5 milyon lira üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabi tutuldu. 5-7,5 milyon liraya kadar binde üç, 7,5-10 milyon lira arasına binde 6 ve 10 milyon liradan fazla değerde gayrimenkulü olanlara da binde 10 oranında vergi getirildi.

Yeni düzenleme neler getirecek?

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi. DHA'nın aktardığı bilgiye göre, değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek. Buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecek. 5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak. Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak. Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis'e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir