'Değerlendirme İçerisinde Olacağız'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Değerlendirme İçerisinde Olacağız'

'Değerlendirme İçerisinde Olacağız'

Bakan Ergün, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak değerlendirme içerisinde olacaklarını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, hükümet olarak bu süreçte hatalarının olup olmadığını gözden geçirdiklerini belirterek, "Konunun gezi parkındaki ağaçlardan veya Topçu Kışlası'nın alışveriş merkezine (AVM) dönüştürülmesinden ibaret, birkaç günle ve bir iki olayla sınırlı bir olay olmadığının farkındayız, ona göre bir değerlendirme içerisinde olacağız" dedi.

Bakan Ergün, Kanal 7'de yayınlanan Başkent Kulisi programında Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları değerlendirdi.

Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, Taksim Topçu Kışlası'nın inşası veya onun AVM yapılıp yapılmaması etrafında konunun değerlendirilmesinin ve birkaç günlük bir değerlendirme yapılmasının eksik olacağını belirten Ergün, konunun böyle olmadığının Türkiye'deki değişik yerlerde yapılan gösterilerden de anlaşıldığını söyledi.

Demokratik olarak kendini ifade etmek isteyen herkesin her platformda bunu yapabileceğini, adres ve muhatap belli olduktan sonra hiçbir mesele olmadığını vurgulayan Ergün, "Ama bir başka taraftan da illegal bir yapı, taşı hazır, sopası hazır, molotofu hazır, 'ben de burada kendimi yakarak ifade etmek istiyorum, dökerek ifade etmek istiyorum, kırarak ifade etmek istiyorum, canını yakmadık adam bırakmayacağım, kendimi böyle ifade edeceğim' diyorsa, demokraside kendini böyle ifade etme yolu yok. Yani antidemokratik girişimlere de tabi ki izin vermemek lazım. Ona izin verdiğiniz zaman bu ülkenin demokratik bir ülke olması söz konusu olmayacaktır" diye konuştu.

Bakan Ergün, olayların bu hassasiyet içerisinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, polis teşkilatının da gösteri yapmak isteyenleri bu hassasiyetle değerlendirip, muhatabı belli olan gösterilerdeki tavırla, muhatabı ve ne yapacağı belli olmayan gösterilerdeki tavrı birbirinden ayrıştırması gerektiğini ifade etti.

Eylem yapmak isteyenlerin de illegal örgütlere karşı dikkatli davranması gerektiğine dikkati çeken Ergün, bu yapıların vermek istedikleri mesajların illegal örgütler tarafından örtbas edileceğini söyledi.

Muhasebesini yapacağız

Ergün, bu süreçte iktidar olarak muhasebe yapacaklarının da altını çizerek, şunları söyledi:

"Biz de muhalif hareketlerin ne söylemek istediğini, bizim acaba bu süreçte, uygulamada hükümet olarak hatalarımız var mı? Gözden geçirmemiz gereken konular var mı? Kuşkusuz muhalefet hareketlerine biz de tek zaviyeden bakmıyoruz, yani sadece kırıp döken adamları görmüyoruz, kırıp döken adamlara karşı müdahale edilmesi, önlem alınması gerekiyor ama bir de bu muhalefet hareketlerinin içerisinde mesajlar var, doğru şeyler söyleyenler var. Doğru şeyler söyleyenlerin mesajları, bu kırıp dökme hareketi yapanlar tarafından örtülmemesi lazım. İçinde çok haklı, çok doğru birtakım mesajlar olabilir, biz o mesajları da görmeye ve duymaya çalışıyoruz."

Bakan Ergün, "Türk Baharı" benzetmelerini de değerlendirdi. Ergün, Türkiye ile Kuzey Afrika ülkelerini veya Ortadoğu ülkelerini bu yönüyle mukayese etmenin Türkiye'ye karşı büyük bir haksızlık olduğunu vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimGezi ParkıPolisolay
Görüş Bildir