Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: Süreci Cebimde Taşıyorum

 > Dış Politika-
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Daha Önce Kaldırılmalıydı'

'Daha Önce Kaldırılmalıydı'

Türkiye ile AB arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan biri olan vize muafiyeti için diyalog süreci bugün Ankara’da resmen başladı.

AB ile Geri Kabul Anlaşması imzalandı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan,' AB ile vize engeli çok daha önce kaldırılmış olmalıydı' dedi.

İşte o konuşmadan satır başları...

Vizesiz Avrupa'nın kapıları artık açılıyor.

Küresel krizde bazı AB ülkeleri rekor işsizlik oranını görürken biz rekor seviyede düşük rakamlarına ulaştık.

Son 11 yılda yaptığımız reformlarla Türkiye kaçılan değil dönülen bir ülke haline geldi.

2002'de 42 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyordu. Biz bunu 69 ülkeye çıkardık.

Yük olmaya değil yük almaya geliyoruz. AB ile vize engeli çok daha önce kaldırılmış olmalıydı.

3,5 yıllık sürecin de kısaltılmasından yanayız. AB ile vizelerin kaldırılması süresini kısaltmak için her türlü adımı atacağız.

Türkiye- AB ilişkileri bir süredir ivme kaybına uğramıştı. Bu ivme kaybının Türkiye'den kaynaklanmadığını herkes biliyor. Ben süreci hep cebimde taşıyorum. Hangi müzakere başlıklarının ne durumda olduğunu sürekli takip ediyorum.

Şu an Türkiye'nin IMF'ye borcu yok.

Türkiye her coğrafyada hakkı, hukuku, adaleti ve vicdanı savunuyor.

VİZESİZ SEYAHAT 3 YIL SONRA BAŞLAYACAK"

Gazeteport'un haberine göre, AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Naucodie tarihi imzayı "Türkiye'nin sınırları AB'nin sınırları haline gelecek" diye açıklamıştı.

Türkiye ile AB arasında bugün imzalanacak 'Vize Muafiyet Süreci ve Geri Kabul Anlaşması'nın yol haritası şöyle:

 • Geri Kabul Anlaşmaları, bir ülkede yasadışı bulunan kişilerin anlaşma yapılmış veya en son transit geçiş yaptıkları ülkeye geri gönderilmesini düzenliyor. Yasadışı yolla AB ülkelerine giden veya bu ülkelerde bulunurken yasadışı duruma düşen (vize süresini geçiren) Türk vatandaşları geri kabul edilecek. Aynı uygulama Türkiye'deki yabancılar için de uygulanacak.

 • Anlaşma tüm AB ülkelerini kapsayacak.

 • Vize Muafiyeti Yol Haritası'nda AB, Türkiye'nin anlaşma koşulları yerine getirip getirmediğini izleyecek. Bu sürec, vize muafiyetinin tanınması bakımından büyük öneme sahip olacak.

 • Yol Haritası, seyahat belgelerinin (pasaport vb.) güvenliği, göç, kamu düzeni ve güvenliği ile temel haklar gibi vize muafiyeti ve Geri Kabul Anlaşması'nın düzgün bir şekilde uygulanmasıyla ilgili kurallar ve yükümlülükleri içeriyor.

 • Atılan imzalar ardından sürecin başarıyla tamamlanması halinde Türk vatandaşları için vize muafiyeti gerçekleşecek.

 • Vize muafiyeti stratejisi, AB'nin Doğu'ya doğru genişleyen sınırlarını düzensiz göçe karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Atılan adımlar neticesinde, o ülke vatandaşlarına önce vize kolaylığı, sonra da vize muafiyeti verilecek.

ÜÇ AYA KADAR GİRİŞ SERBEST

 • Süreç başarıyla tamamlandığında sadece belli kategorideki Türk vatandaşlarının değil, tüm Türk vatandaşları AB ülkelerine üç aya kadar vizesiz seyahat edebilecek.

 • Vize muafiyeti süreci Türk vatandaşlarının ortaklık hukuku çerçevesinde kazanmış olduğu haklardan bağımsız olacak ve bu haklara halel getirmeyecek.

 • Türkiye çeşitli ülkelerle yürürlüğe koyduğu vizesiz seyahat anlaşmasını AB'ye tam üye olana kadar muhafaza edecek.

 • Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize almadan gidebilmeleri Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden en geç 3-3,5 yıl sonra başlayacak.

 • Vize muafiyeti gerçekleştiğinde Schengen Alanı'na dahil AB üyesi ülkelere vizesiz gidilebilecek. Schengen Alanı'na dahil olmayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'ne de vizesiz seyahat mümkün olacak. İngiltere ve İrlanda ise özel durumlarından kendi vize politikalarını sürdürecek.

 • Geri Kabul Anlaşması, taraflar onayladıklarını bildirdikleri tarihi takip eden ikinci ayın 1. gününde yürürlüğe girecek.

 • Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması, AB ülkelerinde bulunan, ikamet eden, çalışan vatandaşlarımızı etkilemeyecek.

 • AB ülkelerine giren göçmenlerin Türkiye'ye iadeleri ancak bu kişilerin ülkemizden AB'ye girdiklerinin tarafımızca kabulu durumunda söz konusu olacak.

 • Anlaşma Türkiye'nin 'misafir' kabul ettiği Suriye vatandaşlarına etkilemeyecek.

 • Anlaşma çerçevesinde iade edilecek düzensiz göçmenlerin iade masrafları, gönderen ülke tarafından karşılanacak.

BAŞBAKAN'IN YANINDAN AYIRMADIĞI O TABLO

Başbakan Erdoğan, Türkiye-AB arasında vize serbestisi diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması’nın imza törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği sürecinin her Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın değişmez bir maddesi olduğunu belirterek sürece ilişkin tabloyu her zaman cebinde taşıdığını söyledi. İşte Başbakan Erdoğan’ın cebinde taşıdığı ve tarihi günde basına gösterdiği AB müzakere tablosu.

Vatan

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBaşbakanHırvatistanIMFİngiltereİrlandaRecep Tayyip ErdoğanRomanyaSuriye
Görüş Bildir