Kılıçdaroğlu'nun Açıklamalarından Öne Çıkan 11 Başlık: 'Cumhurbaşkanı İsterse Hiç Bakan Atamayabilir'

 > -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik ve Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. 

İsviçre'deki pankartla ilgili "Kimse Cumhurbaşkanı'nı tehdit edemez. Devlet devletse onurunu korumak istiyorsa onları yakalar Türkiye'ye getirir" diyen CHP lideri sordu: "Bizde öğrenelim kim bu adamlar? Yoksa birilerinin adamı mı bunlar?"

Anketlerde 'Hayır'ın önde olduğunu belirten ve "Evet çıkarsa vebali ağır olur" diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Meclis'i fesih yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, şu hazırladığımız yasal düzenleme içerisinde, böyle bir şey varsa, bunu ispat et ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim" sözlerine de yanıt verdi ve cumhurbaşkanının istifa etmesini istemediğini belirtti. 

Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı isterse hiç bakan atamayabilir" sözleri programda öne çıkan başlıklardan biri oldu. 

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları... 

1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Hayır' çadırı ziyareti

"Cumhurbaşkanı'na yakışmıyor. Cumhurbaşkanlığı makamı bu toplumun ortak değeridir. Makamı ortak değer olarak kabul etmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı da ‘tarafsızlığı’ nedeniyle bizim ortak değerimiz olmak zorundadır. O makama oturan kişinin Türkiye’nin 80 milyonunu kucakladığını, tarafsızlığıyla bunu kanıtladığı sürece makamını yüceltmiş olur. Bizim vatandaşımız özel bir yeteneğe sahiptir. Keşke burada sayın Yıldırım ve Erdoğan'ın da yeri olsaydı. Onların beğendiği gazeteciler olsaydı. Hiçbir tartışmadan kaçınmıyorum.

Kullandığı dil Cumhurbaşkanı'na yakışmıyor. Referandum konusu Kemal Kılıçdaroğlu değil ki. Her dönemi tartışabiliriz. Benimle ilgili her dönemi, çocukluğum dahil tartışırız. Ama ben çocukluğumdan bu yana bütün tartışmalara hazır olduğumu söylüyorum. Onlar da hazır olsunlar oturup tartışırız. Oturup iki uygar insan gibi tartışırız."

2. "Anketlerde hayır önde"

"Bana gelen bütün anket sonuçlarında Hayır oyları önde. Bunun böyle olduğunu alanlarda da görüyorsunuz. En çok zorlandığımız soru şu; memleketin bu kadar sorunu var. Taksiciler soruyor; biz sigorta paramızı ödeyecek kadar bile para kazanamıyoruz. Ekonomide ciddi kırılmalar var. Bu kadar sorun varken bunları çözemezken neden referandumu getirdiniz? Türkiye’nin acil ihtiyacı anayasa değişikliği değilki. Getirilen 18 madde içinde darbeyi engelleyecek hüküm yok. Asıl sorunu 2010 referandumu ile yarattılar. Çift başlılıkla hiç alakası yok. Aslında anayasa değişikliğiyle çift başlılık gelecek. Bir kişiye devlet teslim edilir mi? Bir siyasetçi diyebilir mi 'Ben her şeyi biliyorum' diye. Küçük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Devlet de bütün bu ayrıntılar üzerinde gelişir. Biz şimdi bu yetkileri tek bir kişiye veriyoruz. Bu olmaz. Devlet liyakat sistemi ile büyür ve gelişir."

3. "Cumhurbaşkanı isterse hiç bakan atamayabilir"

"Yeni modelde ya hükümette birisi yanlış yaparsa, gensoru önergesi verebilecek miyiz? Veremeyeceğiz. Yeni modelde Başkan Yardımcısı sayısı neden belirli değil? Kaç yardımcı olacak, çıkıp söylesinler. Yeni modelde Başkan, Bakan atamak zorunda değil, isterse hiç atamaz. Bir kişi çıkıp tüm Türkiye'yi felakete sürükleyebilir. Böyle bir yetki kime verilmiştir dünyada? Afganistan modelinde bile başkan yardımcıları başkanla beraber seçiliyor ve kaç tane olacağı önceden belli. Bu değişiklikler yapılırken kimin görüşü alındı. Bize çağrı yaptılar, gelin dediler. Bize dediler ki 'biz başkanlık sistemini getireceğiz, geliyorsanız gelin' Biz de hayır dedik."

4. Yüzde 10 seçim barajı

"Bizim parlamenter sistemi güçlendirmek, iyileştirmek için önerilerimiz oldu. Siyasi ahlak kanunu çıkmalı, yüzde 10 seçim barajı kalkmalı. Yüzde 10 seçim barajı olmaz, halkın iradesinin parlamentoya tam yansıması lazım. Millet doğrudan kendi vekilini seçebilmeli. Yurt dışı seçim kanunu değişmeli, öneri verdik. Yeni sistem parti devletidir."

Sosyal Medya Tartışıyor: Yeni Anayasa Paketinde Cumhurbaşkanının Parlamentoyu Fesih Yetkisi Var mı Yok mu? - onedio.com
Sosyal Medya Tartışıyor: Yeni Anayasa Paketinde Cumhurbaşkanının Parlamentoyu Fesih Yetkisi Var mı Yok mu? - onedio.com

5. "Ben sayın Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesini istemem"

"Ben Sayın Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesini istemem. Sayın Cumhurbaşkanı hukukçu değil, ben de değilim. Fesih nedir ne değildir. Çok iyi biliyorum. TDK’nın sözlüğü, parlamentonun feshi diyor. Bu sözlük benim değil, devletin bir kurumuna ait bir sözlük. Bugün bir anayasa hukukçusunun attığı tweet var. Fesih, meclisin kendi iradesi dışında görev süresi dolmadan, görevine son verilmesi demektir. Vekil 4 yılda bir seçiliyor. Bir kişi diyor ki; kusura bakma fesh ediyorum diyor. Halkın seçtiği parlamentoyu bir kişi neden feshetsin? 550 milletvekilinin görevinin son bulmasını bir kişinin belirlemesine doğru bulmuyorum. Bu fesih yetkisi var mı var? Mevcut anayasada var. bakın ben söylemiyorum. Bekir Bozdağ söylüyor 9 Ocak 2017'de, var diyor. MHP'li Mehmet Parsak, 'cumhurbaşkanına tanınan böyle bir yetki var' diyor. Ben mi söylüyorum. Hayır. TBMM Anayasa komisyonu başkanı söylüyor: sunduğumuz model ABD modelinin aynısıdır, ancak fesih yetkisini ekliyoruz. Şimdi merak ediyorum Sayın Cumhurbaşkanı ayrılacak mı? Ben merak ediyorum. Biz ağzımızdan çıkan kelimeleri tartarak söylüyoruz. İşin özü nedir? Görev süresi dolmadan Meclis'i fesh ediyorsun. Bugünkü anayasada var mı? Var. Ama gerekçeleri var. Yeni değişiklikte hiç bir gerekçe yok. Merak ediyorum, Sayın Cumhurbaşkanı bundan sonra ne diyecek?"

6. Kılıçdaroğlu 2019'da Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyacak mı?

"Koşullara bağlı. O donem gelir, CHP'nin yetkili organları toplanır, karar verilir. Hayır çıkarsa hiç bir şey olmayacak. Herkes ertesi gün işine gidecek. Cumhurbaşkanı'nın durumunu tartışma konusu yapmayız. Onu biz seçmedik ki. Sayın Başbakan Yıldırım, Başbakan olarak kalmaya devam edecek. Erken seçim olmaz. Erken seçim ihtiyacı olursa, bu teklif olarak Meclis'e gelir, tartışılır, kendi iradesiyle karar alabilir."

7. "Evet çıkarsa vebali ağır olur"

"Evet'in vebali çok ağırdır. Bütün vatandaşlarıma söylüyorum. 80 milyonu tek bir kişiye emanet ediyorsunuz. Yabancı sermaye Türkiye'ye gelmez. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Tek bir kişiye OHAL yetkisi veriyorsunuz. Annelere hep şunu söylüyorum: Freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz?

Hiç Evet'i düşünmeyin, Evet çıkmaz. Türkiye nereye gittiği belli olmayan bir sürecin içine sokulur. Bir insanın hatasını bütün Türkiye öder. Bizim bütün siyasi planımız, demokrasi kazansın."

8. "AB, 'Evet' çıkmasını istiyor"

"Avrupalı Türkiye ile sağlıklı karar almıyor. AB'nin Türkiye'deki referanduma dahil olmasını doğru bulmuyorum. Avrupa Evet'e destek veriyor, Türkiye karışsın, büyümesin istiyorlar, kimse güçlü Türkiye istemiyor. Niye tam üyelik konusunda bize çifte standart uyguluyorlar. Evet çıksın diye yapıyorlar, amaçları Türkiye karışsın. Hollanda ile kavga ettiler. Kimin işine yaradı. Hollanda Başbakanı kazandı. Kim kaybetti? Hollanda ve Almanya'daki Türkler kaybetti. Kavgadan Hollanda'nın başbakanı kazandı. Suriye'de kim kaybetti? Türkmenler ve Türkiye. Sağ gösterip sol vururlar. Serbest vize vereceklerdi değil mi? Neden vermiyorlar? İsrail, ezanı yasakladı. Niye tepki göstermiyorlar? Niye 'Ey İsrail' demiyorlar? AB, uçuşlarda cihaz yasaklaması getirdi. Neden 'Ey AB...' demiyorlar? Neden PYD'ye destek veren Putin'e karşı çıkmıyorlar? 'Ey Kılıçdaroğlu' diyorlar. Bir tek düşman beni buldular."

9. "Kimse Cumhurbaşkanı'nı tehdit edemez"

İsviçre’de Açılan ve Erdoğan'ı Hedef Gösteren Silahlı Pankarta İki Ülkede Soruşturma - onedio.com
İsviçre’de Açılan ve Erdoğan'ı Hedef Gösteren Silahlı Pankarta İki Ülkede Soruşturma - onedio.com

"Kimse bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nı tehdit edemez, öyle bir haddi de olamaz. Biz nasıl Hollanda'ya giden 2 bakana sahip çıktıysak aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı, ne hakla kalkıp bunu yapabiliyorlar. Asla doğru bulmuyoruz. Kim onlar? Onları Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bulması, kimliklerini açıklaması lazım. Bizde öğrenelim kim bu adamlar? Yoksa birilerinin adamı mı bunlar? Siz kalkıpta bir ülkenin Cumhurbaşkanını öyle silahla afişlerle tehdit ederseniz, bu ülke güçlüyse onları yakalar getirir Türkiye'ye ve burada hesabını sorar. Böyle bir rezalete izin vermez. Siz kalkacaksınız Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanını tehdit edeceksiniz, alnına silah dayayacaksınız. Nereden çıkıyor bu? Nereden cesaret alıyor?  Devlet devletse onurunu korumak istiyorsa onları yakalar Türkiye'ye getirir. Böyle bir rezalete izin vermez."

10. "ByLock listesini yayınlasın"

"Hükümet sağı solu suçlamayı bıraksın, elindeki ByLock listesini yayınlasın. FETÖ'nun okullarına çocuklarını gönderinin işine son veriyorsunuz ancak okula izin verene bir şey yapmıyorsunuz. Parlamentoda kaç tane ByLock'çu var hükümet açıklasın. CHP'li olsaydı herhalde açıklarlardı, suçluyu koruyorlar. Ellerinde liste var, açıklasınlar"

11. 'Atatürk ne derdi?' tartışması

Bild Manşete Taşıdı, Erdoğan Cevap Verdi: Sosyal Medyada #AtatürkYaşasaydı Tartışması - onedio.com
Bild Manşete Taşıdı, Erdoğan Cevap Verdi: Sosyal Medyada #AtatürkYaşasaydı Tartışması - onedio.com

"Atatürk bizim ortak değerimizdir. Celal Bayar, Adnan Menderes, Erbakan... Bunlar ortak değerlerimizdir. Bunlar üzerinden kampanya yapmak doğru değil. Atatürk üzerinden Evet/Hayır kampanyası olmaz. Ülkenin ortak değerleri üzerinden propaganda yapılmaz, biz bugün varız, yarın yokuz ancak ortak değerlerimiz ölümsüz."

28 Mart 2017 Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk yayını sosyal medyanın da gündemindeydi 👇

Kaynak: CNN Türk

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir