'Çizmelerimi Çıkarayım mı?' Diye Soran Madenciye İş Teklifi

 > 
144PAYLAŞIM

'Çizmelerimi Çıkarayım mı?' Diye Soran Madenciye İş Teklifi

'Çizmelerimi Çıkarayım mı?' Diye Soran Madenciye İş Teklifi

Soma'daki maden faciasında sedye kirlenmesin diye "Çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran madenci Murat Yalçın'a Azerbaycan Petrol Şirketi SOCAR iş teklifinde bulundu. İşçi sağlığı teknisyeni olarak çalışacak Yalçın, İzmir Aliağa’da lojmana taşınacak.

Soma'daki maden faciasından sonra getirildiği hastaneden ayrılırken sedye kirlenmesin diye "Çizmelerimi çıkarayım mı?" diye soran Murat Yalçın’a, İzmir Aliağa’da yeni petrol rafinerisi kuran Azerbaycan Resmi Petrol Şirketi SOCAR iş teklifinde bulundu.

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Yalçın'a yapımı devam eden rafineride iş güvenliği ve işçi sağlığı teknisyenliği görevini önerdi.

Yavuz; "Murat, hepimiz için bir rol model, onun unutulmaması, ödüllendirilmesi gerekiyordu" dedi.

Yavuz, şehit aileleri için düzenledikleri bir iftar programı sırasında kaymakam Bahattin Atçı'nın aracılığıyla Murat Yalçın ile sohbet etme fırsatı bulduğunu belirtti.

Yalçın'a, davranışının herkese örnek olduğunu söylediğini ifade eden Kenan Yavuz, "Sohbet sırasında Murat Yalçın'ın edindiği deneyim nedeniyle aslında iyi bir iş güvenliği görevlisi olabileceği aklıma geldi. Spontane olarak yapımı devam eden rafineride iş güvenliği ve işçi sağlığı teknisyeni olarak görev yapmak isteyip istemeyeceğini sordum. Kabul etti. Şu an belgelerini hazırlıyor. Ailesiyle birlikte Aliağa'daki lojmanlarımıza taşınıyor. Davranışıyla örnek olan Murat'ın çalışmalarıyla da örnek olmaya devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Murat Yalçın'ın gösterdiği davranışın dünyada benzerine az rastlanır nitelikte olduğunu, bu insanın sahiplenilmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, petrokimyanın da en az maden kadar, işçi sağlığı ve iş yeri güvenliğinin ön planda tutulduğu bir sektör olduğuna dikkat çekti.

"Kim istemez böyle işi"

Murat Yalçın, maden faciası sonrası şoka girdiğini artık orada çalışmak istemediğini, yeni iş teklifinin de Ramazan ayında kendisini çok sevindirdiğini söyledi.

Teklif karşısında çok sevindiğini ve kabul ettiğini dile getiren Murat Yalçın, "Kim istemez böyle bir işi. Henüz ücreti ve ne zaman işe başlayacağımı konuşmadık. Evi, işi bırakıp oraya gideceğiz. Mübarek Ramazan'da hayırlısı olsun" dedi.

Yeni işinden kazanacağı parayla önce hayatını kuracağını daha sonra da yoksullara ve şehit ailelerine yardım edeceğini kaydeden Yalçın, "Bir de kızımın okul masraflarını karşılamak istiyorum. Evime, aileme bakmak istiyorum" diye konuştu.

Madenciliği bıraktığını ama birçok arkadaşının hâlâ madenlerde çalışmak zorunda kaldığını da söyleyen Yalçın, şöyle konuştu:

"Herkesin ayrı bir görüşü var. Kimseye bir şey diyemem ama benim arkadaşım vefat etti. Ben orada artık çalışamam, nasıl gidip çalışacağım? Allah tekrarını göstermesin, dua ediyoruz."

Kaynak: AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir