#CindyDavası'nda Hayvanseverler Dostları İçin Adalet Arıyor: İşkence Cezasız Kalmasın!

 > -

Geçtiğimiz yıl Sarıyer Belediyesi'ne ait Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde Cindy isimli Golden Retriever cinsi köpeğin dövülerek kafatasının kırılması başta hayvanseverler olmak üzere toplumdan büyük tepki görmüştü. Dün görülmeye başlanan davada veteriner hekim ve veteriner işleri müdürünün 'görevi kötüye kullanma' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası almaları istendi. 

Duruşma bittikten sonra sanık yakınları ve hayvanseverler arasında kavga çıktı.

1. İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen davaya tutuksuz yargılanan sanıklar Cihan Yaşar ve Ayhan Akbulut katıldı. Şikayetçi İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden 8 avukat hazır bulunurken birçok hayvansever de davaya izleyici olarak katıldı.

2. Veteriner hekim suçlamayı kabul etmedi.

Veteriner hekim; "Olay tarihinde Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nde görevliydim. Olayı bir gün sonra öğrendim. Adem İnce'yi çağırıp savunmasını aldım. Ayhan Akbulut'a da soruşturma sonuna kadar rehabilitasyon merkezine çağrılmaması gerektiğini ve izine çıkarılması gerektiğini söyledim. Benim görevini yaparken ihmalim söz konusu değildir . Üzerime atılı suçlamayı kabul emiyorum. Beraatimi talep ediyorum. Aksi takdirde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyorum" şeklinde savunma yaptı.

3. Diğer sanık Ayhan Akbulut da savunmasında şunları söyledi;

"Adı geçen köpek geçtiğimiz Nisan ayında bakım merkezinde işçi olarak çalışan Adem İnce isimli şahsı ısırmıştı. Sağlık personeli tarafından müdahalesi yapıldıktan sonra hastaneye gönderildi. Hastanede kendisine iki gün rapor verilmişti. Adem İnce'nin köpeğe kötü muamele yaptığı düşünüldüğünden, diğer sanık Cihan Yaşar, Adem'in savunmasının alınmasını ve bu süre zarfında çalıştırılmamasını söyledi. Raporu bitince kendisini izne çıkardık. Adem İnce taşeron firmanın elamanı olduğu için yasal işlemlerin yapılması amacıyla dosyayı ilgili destek hizmetleri müdürlüğüne gönderdi. Nisan ayının 15'inde iş akdi feshedildi. Biz bu olayda herhangi bir gecikme ve ihmal göstermedik. Bu nedenle beraatimi istiyorum."

4. Şikayetçi Birgül Kükrer, Cindy'yi sokakta bulup sahiplendiğini, köpeği kaçınca ilan vermesine rağmen bulamadığını, haberleri okuduğunda işkence gören köpeğin Cindy olabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

Çipli olduğu için merkezdeki köpeğin kendine ait olduğunu tespit eden Kükrer'in iddiasına göre Belediye ilk başlarda Cindy'yi vermek istemedi. Ancak Birgül Kükrer uzun uğraşlar sonucu köpeğini geri almayı başarabildi.

5. Sanıkların belirttiği tanıkların dinlenmesi için ertelenen duruşma sonrası adliyede sanık yakınları ve hayvanseverler arasında arbede çıktı.

6. Sanık veteriner ve barınakla ilgili iddialar insanın tüylerini ürpertecek cinsten.

7. Dava Twitter'da da #cindydavası etiketiyle gündem oldu.

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

veterinerin eşine bakın hayvansever genç kıza saldırmış tencere kapak birbirlerini bulmuşlar işte karı koca, ceza kanununda düzenleme yapılması gerek hayvanlara böyle zarar verenlerin aynısını insanlara yapma potansiyeli oldukça yüksek ve bu suçları işleyen insanlar takip edilmelidir

avb-hisvehaz

Allah belanızı versin diycem ama belanın ne suçu var..ne yaptıysanız o çaresiz hayvanlara, aynısını yaşayın..

Gizli Kullanıcı

Sabrın yoksa defol git ne veteriner oluyorsun ağzı dili yok hayvanın ne acı çekmiş zavallım benim, Geçtiğimiz günlerde bir veteriner köpeği tekmelerken görüntülenmiş leventteki kliniğini kapatıp kaçmak zorunda kalmıştı.Hayvan dostlarımız için adalet yok bari sosyal medyada dikkat çekilmesi için elimizden geleni yapalım da bu kara lekeler veterinerlik yapmayı bıraksın akılları ancak öyle başlarına gelir diğerlerine de örnek olur.

matrcomes

şuraya yazacak kırk farklı şey geçti aklımdan fakat hiç birini seçemedim, içimdeki öfkeyi anlatamayacağı için. Sevgisiz, saygısız, merhametsiz, adaletsiz insanların tamamının helak olması dileklerimle.

sinem-kesici1

ölürüm ben sana ya... hayvanlara yapılan işkenceyi kim yapıyosa ona bin katını zevkle yaparım hiç acımadan. içim gidiyor ya kim bilir ne yanmıştır canı

Görüş Bildir