'Çin'de Başlayıp Hızlıca Yayılan Corona Virüsü Nedir ve Bizler Korkmalı mıyız?' Sorularına Işık Tutuyoruz!

489PAYLAŞIM

Hastalanan insan sayısı her geçen gün artıyor...

Dünya Sağlık Örgütü, perşembe günü Wuhan'daki corona virüsü salgınını ulusal bir acil durum olarak açıkladı.

Şu anda sadece Çin için bir acil durum olduğunu ve başka ülkelere de yayılmadan ellerinden gelen en kısa sürede durduracaklarını belirttiler.

Biz de bütün dünyayı ayağa kaldıran bu virüsün ne olduğu ve bizleri etkileyip etkilemediği ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik...

Öncelikle nasıl patlak verdiğine bakalım...

Çin hükumeti şimdiye kadar neredeyse 600 kişinin hastalandığını ve bunlardan 17 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İlk kayıp ise 31 Aralık'ta yaşandı. Salgın ilk olarak ortaya Çin'in Wuhan şehrinde çıktı ve Güney Kore, Japonya, Tayvan, Tayland, Suudi Arabistan, Vietnam gibi ülkelerde de görüldü.

Peki bu Corona virüsü nedir?

Corona, solunum sistemini etkilen bir virüs. Corona virüsü akciğerlerde görülen ve genellikle hayvan familyasında bulunan bir virüs türüdür. Aslında bilinen 7 çeşidi var, bunların arasında bugünlerde duyduğumuz 2019-nCov. ve SARS da yer alıyor. Bu bahsettiğimiz iki virüs 2002 ve 2003 yıllarında ölümcül bir salgına yol açıp, 8098 kişinin hastalanmasına ve 774 kişinin ölümüne neden olmuştu. Fakat Wuhan'daki corona virüsü daha önce hiçbir insanda görülmemişti.

Bu hastalık ne kadar ölümcül?

Aslında henüz yetkililer de bilmiyor. Virüs bulaşan insan sayısı yaklaşık 600 (ki bu sayı artmış da olabilir), ölen insan sayısı da 17, bu rakamlar aslında hastalığın ne kadar ölümcül olduğunu tahmin etmek için kullanılabilir. Şu anda vaka ölüm oranı %3. Bu da corona virüsü bulaşan insanların sadece %3'ünün öldüğü anlamına geliyor. Fakat tam olarak kaç kişi hastalandı ya da bu sayı artacak mı bilinemediği için kesin bir sonuç elde edilemiyor. Bilinen tek bir şey var, hastalar daha önce 2019-CoV gibi bir hastalık geçirmişlerse bu virüse yakalandıkları zaman ölüm oranları artıyor.

Salgın nasıl başladı?

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)'ne göre virüs Wuhan'da bulunan Hua Nan Seafood Market ile yayılmış olabilir. Tahminlerine göre, markette bulunan bir hayvandan insana geçmiş olabilir. Virüs genellikle corona taşıyan bir hayvan ve insan temasa geçtiği zaman yayılıyor. Mesela Ebola insanlara yarasalardan, MERS develerden ve SARS da misk kedilerinden bulaşmıştı.

Yılanlarla alakası ne?

Çarşamba günü yayınlanan bir makaleye göre, Çinli araştırmacılar corona virüsü örneğine yılanlarda rastlamışlar. Fakat bu henüz kesin bir bilgi değil, yılanlar da olabilir yarasalar da. Diğer bilim insanları ise virüsün sıcak kanlı ve soğuk kanlı hayvanlar arasında da geçiş yapabileceğini düşünüyor. Tabii şimdilik bunların hepsi birer teori.

Yarasalardan mı bulaşıyor?

Önce yılanlardan bulaştığı iddia edildi fakat daha sonra virüsün yılanlardan yarasalara, yarasalardan da insanlara bulaştığı teorisi atıldı ortaya. Çin'de yarasa tüketimi çok fazla olduğu için böyle bir ihtimal göz önüne alındı fakat henüz onunla ilgili de kesin bir açıklama yok.

Virüs bir kişiden diğerine bulaşıyor mu?

Çin'in ulusal sağlık komisyonu virüsün insandan insana geçebileceğini doğruladı. Bu nedenle Çin'de neredeyse bütün insanlar maskeler ile geziyorlar ve olabildiğince temastan kaçınıyorlar. Hastalanan insan sayısı da tam olarak tahmin edilemiyor çünkü dışarıda virüs bulaşmış fakat hastanelere başvurmamış kişiler de olabilir.

Son günlerde herkesin kafasında oluşan soru ise: Panik yapmalı mıyız?

Şimdilik hayır. Virüsün Çin'in dışına yayılması endişe vericek bir durum fakat beklenmeyen bir gelişme değil. Şu anda virüsün nasıl bulaştığı ve nasıl öldürdüğü ya da insanların nasıl atlattığını araştırmaya çalışıyorlar. Eğer sadece küçük bir temasla da bulaşabiliyorsa, sağlık çalışanlarının hepsi tehlike altında olabilir, ya da virüs bulaştığını bilmeyen bir kişinin seyahat etmesi de kolaylıkla ülke dışına çıkaracaktır.

Şimdilik bildiklerimiz bu kadar. Türkiye dahil dünya çapında bu salgın için birçok önlem alınıyor 👇

Çin'de Başlayan Salgın Farklı Ülkelere Yayılıyor: Türkiye'ye Gelen Yolcular Termal Kameralarla Taranacak - onedio.com
Çin'de Başlayan Salgın Farklı Ülkelere Yayılıyor: Türkiye'ye Gelen Yolcular Termal Kameralarla Taranacak - onedio.com

👇

Koronavirüs Salgını İçin Önlemler: İstanbul Havalimanı'nda Karantina Müşahede Odası Hazırlandı - onedio.com
Koronavirüs Salgını İçin Önlemler: İstanbul Havalimanı'nda Karantina Müşahede Odası Hazırlandı - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur311

Yavşaklar hareket eden herşeyi yiyorlar. Bela bunlardan çıkacak.

queen_of_the_7_kingdoms

Çıktı ya...Şimdiye kadar nasıl çıkmadı onu merak ediyorum..

elif-naz-kivanc

MUSTAFA ARIKAN haklısınız ama bu virüs bu yarasalardan tavşan tavuk yılandan bulaşıyor.Ve bizim yemek kültürümüze uygun olmayabilir.Ama onlara uygun.Ama bu çinlilerden pazarda deniz ürünlerinden bulaştığı idda ediliyor.Yani bu çinlilerin yarasa ve yılan yeme merakı yüzünden bizede zarar çok geliyor.Mesela ben bu 15 tatilde kızım eşim oğlum annem ve evcil hayvanlarım ile çok merak ettiğim bir ülkeye yani çine uçak bileti aldık ama gidemedik.En çok çocuklarım üzüldü.Ama bu haberi yani virüsü tam havalimanından önce gördüm ama önemsemedim.Ve gittiğimizde havalimanına görevliler herkesi kontrol ediyordu.Ve bende daha 4 aylık hamileyim ve bu haberin gerçek olduğunu öğrendim ve biz eve geri döndük.Ben ailemi tehlikeye atamam. NOT.Annem uçak biletini aldığımızda ve havalimanına giderken benim içime kötü birşey doğuyor gitmeyelim başka yere gidelim dedi.

hipergrafi

Şu an da kabahatli yarasa ve yılan yedikleri içün Çin'liler. Bir gün tavuk etinden yayılan bir virüs ortaya çıkarsa o zaman tavuğu en çok tüketen millet olarak kabahatli bizmi oacağız? Her yıl bir takım virüsler çıkıyor ortaya yıl sonunda boşuna paniklemiş oluyoruz, bence bu konuda da endişelenecek büyük bir şey yok. Zaten ölüm oranı da yüzde üç deniliyor. Diğer yandan devletlerin bu salgınları bu kadar ciddiye alması rahatlatıcı. Yirminci yüzyıl da meydana gelen İspanyol gribinden kurtulanlar da vardı, o da netice itibarı ile sadece gripti ama etkili olduğu yıllarda yüz milyon genç insanın (o zaman ki dünya nüfusunun yüzde beşinin) ölümüne neden oldu...

mustafa-arikan7

Yav kardeşim kimin ne yediğinden sizene. Yemek kültürüne göre herkesin yediği şeyler farklıdır, Hintlilerin inek, tavuk yiyen insanlara saygı göstermemesi ne kadar ayıpsa, Sizinde yarasa,yılan yiyen insanlara saygı göstermemeniz okadar ayıp. Tiksindirici buluyorsanız yemezsiniz ama başkasınada yediği şeyden dolayı hakaret etmeyin.

queen_of_the_7_kingdoms

Ya sen ne diyosun?Hastalık bulaştırıyorlar ve ölümcül,bilmem farkındamısın hey?Yoksa banane isterse b*k yesin!Çok yanlış yerde ve kişilere duyar kasıyosun,git bunlardan bulaşıp hasta olan insanlara kas duyarını,illa kasacaksan!

mustafa-arikan7

Amacım duyar kasmak falan değil. Beğeni derdim olsaydı bende herkes gibi Çinlilere sallardım o yorumlar daha çok beğeniliyor. Sadece ortada olan saygısızlığı dile getiriyorum. Corona virisünün nereden çıktığı tam olarak daha bilinmiyor ama eğer iddialar doğruysa ve yarasa yada yılandan bulaştıysa dahi bu olay Çinlileri suçlama hakkını bize vermez. Unutmayalım ki dünyada en çok tüketilen etler olan tavuk, inek, domuz(kuş gribi, domuz gribi, ülkemize geldikten sonra farkedilen şarbonlu kırmızı etler) danda bir çok hastalık yayılabiliyor ozaman biz bu mantıkla dünyadaki bütün et sektörünü bitirelim herkes vejeteryan olsun.

queen_of_the_7_kingdoms

Tavuk ve inekle yarasa ve yılanı bir mi tuttun sen?

eylemsabit

Allah akıl fikir versin kardeş başka bir şey demiyorum inek,tavuk yemekle yılan,yarasa yemek bir mi sence!? Boş duyar kasmışsın sadece bu virüs olmasa bize ne ne yediklerinden.

doask

allah belanızı versin fotoğrafa bakarken bile iğrendim nası yediniz şunu aq

onur311

Kızdan iğrendim. Yazık hayvana ya. Muhtemelen canlı halde kızartmışlar.

queen_of_the_7_kingdoms

Suratından belli zaten acı çektigi,dişetleri bile gerilmiş..

Gizli Kullanıcı

"Panik yapmalı mıyız?" - Evet. Panik yapıp önlem almak hastalığa yakalanmaktan iyidir.

Görüş Bildir