'Çıkar Bakayım Telefonunu' Tartışması Büyüyor: Z Kuşağı İçin Cep Telefonu Gerçekten İhtiyaç mı Yoksa Lüks mü?

2.6bPAYLAŞIM

Sokak röportajlarında sıklıkla rastlamaya başladığımız 'Çıkar bakayım telefonunu' söylemleri gittikçe can sıkıcı bir hal almaya başladı. Peki her nerede olurlarsa olsunlar Türkiye ekonomisini eleştiren gençlerin karşısına aniden çıkan bu insanlar ne kadar haklılar?

Kaynak: +90

Son zamanlarda sokak röportajlarında yaşlı amcaların ülke ekonomisini eleştiren gençlere telefon modellerini sorduğunu görüyoruz...

Ülke ekonomisi hakkında eleştiriler yükseldiğinde ilk tepki, 'Senin telefonunun markası ne bakayım?', 'Kaç para elindeki telefon?' oluyor.

Objektif bir şekilde değerlendirirsek, Z kuşağı için akıllı telefon lüks mü yoksa gerçekten bir ihtiyaç mı?

Yalnızca Z kuşağı değil, genel olarak Türkiye'de son 20-30 yıldır cep telefonu sahibi olma hızı oldukça fazla artış gösterdi. İstatistikleri bir kenara bırakıp etrafımıza baktığımızda, bugün Türkiye'de neredeyse herkesin cep telefonu olduğunu görebiliriz.

Kimisi oyun oynamak, kimisi yalnızca iletişim kurmak, kimisi fotoğraf çekmek, kimisi de sosyal çevresine hava atmak amacıyla telefon satın alabiliyor.

Akıllı telefonun alınma amacı temelde ne olursa olsun, günümüzde okula giden bir gencin veya iş hayatındaki bir kişinin tuşlu telefonla hayata uyum sağlayabilmesi neredeyse imkansız.

Her gelişmenin konuşulduğu sınıf grupları, YouTube'daki ders videoları, online ders notları, gündem takibi...

Elbette bunların dışında da Z kuşağının akıllı telefona neden ihtiyaç duyduğunu açıklayan birçok farklı etken var. Bunlar bir yana, gündemin stresinden ve gelecek kaygısından uzaklaşmak için de gençlerin yardımına akıllı telefonlar koşuyor.

Sosyalleşme, film izleme, kitap okuma, bir şeyleri araştırma ve çok daha fazlasını akıllı telefonlar aracılığıyla yapıyorlar...

Sosyal gerçeklikten bağımsız bir şekilde yaşamamak için bu teknolojiye bir şekilde ayak uydurulması gerekiyor. Bu nedenle de gençler ve ebeveynleri tarafından fiyat performans ürünü olan akıllı telefonlar sıklıkla tercih ediliyor.

Yalnızca her şeyin normale döndüğü günleri düşünmeyelim; pandemi zamanını ele alalım...

Pandemi sürecinde internet ve teknolojik aletlere erişimi olan öğrenciler eğitimlerine göreceli olarak daha verimli bir şekilde devam edebilirken, erişim sağlayamayan öğrenciler MEB'in televizyonda yayınladığı ve pek de başarılı olmayan sistemi üzerinden eğitim almaya çalıştılar.

Sokak röportajlarındaki 'Göster bakayım telefonunu' diyen insanlara geri dönecek olursak...

Bu insanların günümüz realitesi hakkında pek fikirleri olmadığı, geçmişte yaşanan zorlukları baz alarak küreselleşmiş dünyayı sürekli olarak eskiyle karşılaştırdıkları ve tüm bunların neticesinde cep telefonunu lüks olarak gördükleri ortada.

Bu insanların görmemekte ısrarcı oldukları gerçek, artık akıllı telefonların günümüzde sahip olunması gereken temel şeylerden biri olduğu.

Akıllı telefonlar ile mekanlara girmek için HES kodumuzu okutuyor, banka işlemlerini gerçekleştiriyor, okul sınavlarına giriyor, sunumlarımızı hazırlıyor, canlı yayınları takip ediyoruz. 'Akıllı telefonsuz yaşamak mümkün değil' demek doğru değil, ancak hayat kalitesini yükselten bir araç ve ihtiyaç olduğu da aksi iddia edilemez bir gerçek.

Konuyu bir başka açıdan ele alırsak, akıllı telefonlar bizi özgürleştiriyor...

Günlük işlerimizden çalışma, eğitim ve sosyal hayata kadar her şeyin cep telefonlar aracılığıyla gerçekleştirildiğini zaten birçok kez vurguladık. Ancak sadece bundan ibaret de değil. Akıllı telefonlar ile dünyayla iletişim kuruyor ve bilgi aktarımı sağlıyoruz. Akıllı telefon elimizden alındığında bilgi edinme hakkımız da sekteye uğramış oluyor.

Bu nedenle sokak röportajlarında bir anda ortaya çıkıp 'Elinde bu telefon varken ekonomiyi eleştiremezsin' demek son derece bilgisizce yapılan bir yorum diyebiliriz.

Gerçi tüm bu faktörler göz önünde bulundurulsa bile bu konuda yorum yapmanın mantığa sığar hiçbir yanı yok, orası ayrı...

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Toplum ve Aile Baskısı Yüzünden Kızlık Zarı Diktiren Kadınların Yaşadığı Süreci ve Travmaları Biliyor musunuz? - onedio.com
Toplum ve Aile Baskısı Yüzünden Kızlık Zarı Diktiren Kadınların Yaşadığı Süreci ve Travmaları Biliyor musunuz? - onedio.com
Eşini Uyurken İzleyenden Tuvaletini Kağıda Yapana: 40 Yıllık Psikiyatristin Anlattığı Şok Edici Vakalar - onedio.com
Eşini Uyurken İzleyenden Tuvaletini Kağıda Yapana: 40 Yıllık Psikiyatristin Anlattığı Şok Edici Vakalar - onedio.com
Prezervatifi Utana Sıkıla Alandan İshalden Mahvolanlara: Bir Eczacıya Sorulabilecek En Aptal Soruların Cevabı! - onedio.com
Prezervatifi Utana Sıkıla Alandan İshalden Mahvolanlara: Bir Eczacıya Sorulabilecek En Aptal Soruların Cevabı! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marise

En son elinde su var diyordu birisi. Ben telefonumu kendim aldım hükümet bedava mı verdi? 5 yıldır aynı telefonu kullanıyorum. Z kuşağı içinde ihtiyaç herkes son model telefon kullanıyormuş gibi davranıyorlar ya ne diyeyim. İstediğimi de eleştiririm embesil fosiller. Hadi telefon lüks size göre dereceli gözlük almaya neden servet ödüyorum lan ben. Bir bildikleri yağ tüp kuyruğu. Allah belanızı versin hepinizin.

sir-andrew-edysson

Açıkçası bir genç olarak ben de bu tip bir argümanı s**indirik buluyorum. Cebimde 1400 liralık telefon var peki kabul, benim başka neyim var ve mk cahili!? (Teknoloji kısmını boş verdim anlayabilmeleri zaten mümkün değil) Bir çanta kıyafet ve iki düzine kitap. Elimde sadece bir akıllı telefon var diye ekonomi çok iyi mi demek? Bütün mal varlığım 1 aylık asgari ücretten az be mk bunağı! Böyle aptallardan korunmak için Oy kullanma isteyenlere zeka testi şartı getirilsin!

dusk-peace

Bilgisizlik değil, düpedüz black cahillik, beyinsizlik ve hatta embesillik, bu tip teknolojiden bihaber embesiller oy kullanmamalı, ve hatta 55 yaş üzeri ne oy kullanmalı, nede kadrolu işlerde çalışmalı, emekli olup gezmeli, kendisini geliştirmeli ve ruhunu genç tutmak için zamanı dolu değerlendirmeli, köle gibi hala daha çalışmamalı, kaygı ile yaşlanmamalı, ama o algının bu ülkede gelişmesine daha bayaaa zaman var ve bu zaman içerisinde vampir yöneticiler bu koyunların kanını eme eme geçineceklerdir bu koyunlarda böyle MEeEee demekten başka birşey diyemeyecekler. ..

tulpar_13

Akıllı telefon bir lüks değil. Kendileri yağ kuyruğunda beklediler diye ben de aynı sefalet içinde yaşamak zorunda değilim. Kaldı ki 2021 yılında yaşayan insanlar olarak tek bir tuşla bankacılık işlerimizi halledebilmek, e-posta gönderebilmek, internete girebilmek ZORUNDAYIZ. Benim yaşıtım olan Avrupalı bir genç birkaç ay çalışıp altına araba bile alabiliyor, benim suçum ne? Aldığımız telefona laf ederler ama çocuklarını evlendirirken boşu boşuna binlerce liralık borca girip gelenek adı altında her türlü müsrifliği yaparlar. Bunlar da böyle bir model.

engin-gunsel

Olayı kendi görüşünüze göre yorumalmışsınız. Tabi nokia 3310 olmayacak. Günümüze uygun olmalı. Yanlız 1500 tllik telefonda yapıyor o sizin saydığınız işleri 10.000 tllik telefonda. O yaşlı diye hakir gördüğünüz amcalar burada hem pahalı telefon kullanıp hemde ekonomiye çamur atmanın tutarsızlığını anlatmaya çalışıyor.

Görüş Bildir