Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Che Denen Eşkıya Benim Gencimin Göğsünde Olamaz' Diyen İsmail Kahraman Sosyal Medyanın Gündeminde

 > -
Abone ol

Rize’de bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Fetih kutlama programında konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Che Guevara'nın fotoğrafının Türk gençlerinin giysilerinde olmaması gerektiğini ifade ederek, "Che Guevara’nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı" dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Rize'nin fethinin 555. yıl dönümü nedeniyle Yenişehir Kapalı Spor Salonu'na düzenlenen etkinliğe katıldı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Kahraman, 2 Mart 1918 tarihinin Rize'nin kurtuluş günü olarak anıldığını hatırlattı, kurtuluş tabirinin yanlış olduğunu belirterek, yerine fetihlerin anılması gerektiğini savundu. 

Tarihte büyük bir cihan devleti olduklarını ve yine güçleneceklerini kaydeden Kahraman, "Bütün çelme takmalara, kullandıkları ajanlara ve teröristlere, Pensilvanya'da besledikleri nankör, hain, zalim ve satılmışlara, asker elbisesi giyip namlusunu kendi milletine çevirenlere rağmen, bütün dünyaya rağmen gelişmemizi devam ettireceğiz. Geniş bir coğrafyanın mesuliyetini taşıyoruz" dedi.

'Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya'

Şanlı bir maziye ve fatihlere sahip bir nesil olduklarını dile getiren ve bunu bilmek zorunda olduklarını anlatan Kahraman, Kadıköy'de Che Guevara tişörtü giyen Liseli Devrimci üyelerini gördüğünü belirterek şunları söyledi: 

"Che Guevara 39 yaşında öldürülen, kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik, bir gerilla. Bolivya, Küba, Arjantin ve Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya, benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalı. Benimle bağı yok. Köküm, tarihim bir değil. Benim kendi insanlarım var. Onlarla övüneceğiz. Garip. 

Fatih'i dünya tanıyor da Türkiye tanımayacak. Fatih Sultan Mehmet Han, Osmanlı Padişahları içerisinde en büyük askerdir. Askerlikte Yavuz, Kanuni ve Yıldırım ona erişmek için ona yaklaşmışlardır. Ama en büyük askerdir. En büyük devlet ve siyaset adamıdır. Kanuni ve Yavuz yine ona yaklaşan isimlerdir. Eşsiz bir kişiliği vardı. Fatihler, Yavuz'lar, Kanuniler, Abdülhamitler dururken benim genç liselim göğsüne Che Guevara yazacak. Bu olmaz. Emsal vermezseniz, anlatmazsanız tarihi sevdirmezseniz. Manevi önderleri ve milli kahramanları anlatmazsanız o genç yavrum ne yapsın?"

Sosyal medyadan tepkiler

İsmail Kahraman'ın açıklamaları, başta milletvekilleri olmak üzere çok sayıda kişinin tepkisi ile sosyal medyanın da gündeminde.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir