"Çevremdeki Kızlar" Uygulaması Geri Çekildi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Çevremdeki Kızlar" Uygulaması Geri Çekildi

"Çevremdeki Kızlar" Uygulaması Geri Çekildi

Kullanıcılara civarda olup bir sosyal medya ağına giren kadınları resimleri ve özel bilgileriyle birlikte harita üzerinde bulma imkanı veren internet uygulaması şikayetler üzerine geri çekildi.
Kullanıcıların bulunduğu yeri esas alan Foursquare sosyal medya ağındaki bilgileri kullanan Rus şirketi i-Free, "Çevremdeki Kızlar" (Girls Around Me) uygulamasını kaldırdı.
İlgili KonularBilim ve Teknoloji, YaşamFoursquare de bu uygulamanın kendi verilerine erişimini daha önce durdurmuştu.
'Yanlış anlaşıldık'Rus i-Free şirketinin sözcüsü uygulamaya tepkinin "ciddi bir yanlış anlama"dan kaynaklandığını söyledi.
Wall Street Journal gazetesine e posta ile gönderilen açıklamada şirket "mahremiyetle ilgili şikayetler söz konusu olduğunda bir günah keçisi bulmaya çalışmanın etik olmadığını düşünüyoruz" denildi.
Uygulamanın amaçları, hedefleri, yapabilecekleri ve sınırlarının ciddi şekilde yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bir olumsuz tepkiden bahsedilen açıklamada, "Çevremdeki Kızlar uygulaması kullanıcıya, sosyal iletişim hesabından erişimi olmayan bir bilgi vermediği gibi kullanıcıların başkalarıyla zaten paylaşmadığı bilgileri de sunmamaktadır" da deniyor.
Şirket buna karşılık, şimdiye kadar 70 bin kere indirilen uygulamayı tekrarlayan bir hata yüzünden iTunes'dan çektiğini bildiriyor.
'Tehlike çanları'Çevremdeki Kızlar uygulaması verilerini Foursquare sosyal iletişim ağından alıyordu.
Bu ağ kullanıcılara bulundukları dükkanlar, lokanta ve barların özel alanına girme olanağı veriyor.
Uygulamanın en çok tutulduğu ABD'de dükkanlar, alanlarına giren müşterilere indirimli fiyatlar, promosyonlar sunuyor.
Uygulama iletişim ağındakilerin yerlerini gösteren verilerin dışında Facebook'a girilen bilgileri de alabildiği için, çevredeki kullanıcıların resim ve özel bilgilerini de gösteriyor.
Böylelikle Çevremdeki Kızlar uygulamasını kullanan erkeklerin, gerçekten çevrelerindeki kadınları, bir harita üzerinde resimleri ve özel bilgileriyle görmesi mümkün oluyordu.
Apple'ın çok kullanılan Cult of Mac blog sitesi uygulamanın, "özel hayatın gizliliği konusunda tehlike çanlarını çaldırdığı" yazdı.
Bir blogcu "Çevremdeki Kızlar, civardaki kızları ya da oğlanları habersizce takip edip tavlamaya çalışmak için değil, insanlara özel hayatın gizliliğiyle ilgili problemleri öğretmekte misal olarak kullanılmalı" diye yazdı.
i-Free şirketi şimdi uygulamayı, sadece kamusal alanlarda bulunan, hem kadın hem erkekleri gösterecek şekilde geliştirmeye çalıştığını söylüyor.
Grindr farklıBenzer, ama kullanıcılarının bilerek katılımını sağladığı için prensipte farklı bir internet uygulaması olan Grindr eşcinsellere birbiriyle tanışma platformu sunan cep telefonu uygulamaları arasında popülerliğini sürdürüyor.
Onbinlerce üyesinin birbiriyle tanışıp buluşmasını sağlıyor.
Grindr'a kaydolan üyeler fotoğraflı bir profil hazırlıyor.
GPS teknolojisini kullanan uygulama, telefon ekranında diğer Grindr kullanıcılarının profillerini mesafe yakınlığına göre sıralıyor.
İstenen kişiler bloke edilebiliyor, ya da istenenlere özel bir mesaj, fotoğraf ya da harita üzerinde konum gönderilebiliyor

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleFacebookSosyal Medyacep telefonu
Görüş Bildir