Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Topçu Kışlası'nı Aslına Uygun Olarak Yapacağız'

 > -

"Çevre Sadece Ağaç Değildir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye - Tunus 2'inci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında konuştu**

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

  • Türkiye, tüm halkıyla Tunus'un yanında yer alacak ve ileriye adım atmasını destekleyecektir...

  • Şu anda 50 Türk firması Tunus'ta faaliyettedir. Yatırımlar da oldukça yüksektir...

  • Birlik, beraberlik ve dayanışma Tunus'un ayağa kalmasında en önemli adım olacaktır...

GEZİ PARKI EYLEMLERİ

Daha önce de ifade ettim. Bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşlarımın burda müstesna tutuyorum. Orada bazı terör olaylarına katılanlar var. Bildiğiniz gibi bir Amerikan Büyükelçiliği'ne bir saldırı oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar.

Kendilerini biliyoruz, yapanları biliyoruz. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine sebep oluyorlar. Ateş çıkarıyorlar, otobüsleri yakıyorlar. Çevre duyarlılığı gösteren insanların niyetletine köyüte kullanıyorlar. Biz hükümet olarak son dönemlerde çok sayıda ağaç diktik.

"AKM YERİNE BÜYÜK BİR OPERA BİNASI YAPACAĞIZ "

Taksim projemiz tarihi, çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Bu proje İstanbul'a çok güzel bir ortam oluşturacaktır. Tarihi ve kültürü güçlendirecek bir proje olacaktır. Orada büyük bir opera binası yapacağız AKM yerine. VE Daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir merkez haline getirmek için vatandaşlarımız orada nezih bir ortamda gezmeye, eğlenmeye fırsat bulacaktır. Yıktığımız yerlere daha güzel şeyler yapacağız. AKP iktidarı çok güzel icraatlar yapmıştır ve onlar bize engel çıkarmaya çalışıyorlar. Bunlar kimdir, nedir nereden gliyolar buraya nasıl katıldılar.

Vekilim ve yardımcım gerekli olan şeyleri yapmıştır. Bizim söylediğimiz şeyler belirlidir. Tüm işler bu süreçte yürümektedir. Böyle bir yanlışa sokmanın gereği yoktur. Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Orada yapılmış olan Topçu Kışlası'nı yapacağız. Bu muhteşem eseri yapacağız. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür eserlerle gurur duyulur. İstanbul'a projeyi animasyonlarla göstermiştik. O dönemde en ufak bir ifade kullanmayanlar şimdi eleştiriyor. Taksim'i biz aynı şekilde çevreye kazandırmaya çalışacağız. Asfaltlarda kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Halkın kullandığı durakların zarara uğramasını durdurmak lazım. Samimi vatandaşların arasına kimlerin karıştığının da görülmesi gerekir. Ben bu vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum. Çevre sadece ağaç değildir.

"GAZLA ALAKALI ÜZÜNTÜMÜZÜ DİLE GETİRDİK"

Değerli arkadaşlar, gerekli açıklamaları yaptık. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz. Bu iş aşırı kullanılmış bir gazla alakalı ise onunla ilgili üzüntümüz dile getirdik. Olanları teyit etmemiz gerekiyor. Dünyada hiçbir yer yok ki göz yaşartıcı gazı kullanmasın.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Önemli Açıklamalar

Başbakan Erdoğan Tunus'ta Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuştu. Erdoğan, "Çevre duyarlılığı gösteren insanların niyetlerini kötüye kullanıyorlar. Bu iş aşırı kullanılmış gazla ilgili ise bununla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranamaz" dedi.

İşte Başbakan'ın açıklamalarından satır başları...

  • Samimi vatandaşlarımızın arasına kimlerin karıştığını bilmemiz görmemiz gerekir.

  • Bülent Arınç gerekli açıklamaları yaptı. Bu iş aşırı kullanılmış gazla ilgili ise bununla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranamaz.

  • Azınlığın çoğunluga tahakkümünü de kabul edemeyiz. Yapmamız gereken şey, hukuku korumaktır.

  • Kapatılmayla karşı karşıya kalmıştık. Hiçbir zaman tabanımızı sokaklara dökmedik. Mücadelemizi demokratik olarak verdik. Sonunda halk kararını verdi de bize hakkımızı verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Tunus'ta 'Özür' Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tunus Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gezi olaylarına değindi. Çevre duyarlılığı olan vatandaşları bu işin dışında tuttuğunu belirten Başbakan Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'ne saldıranlarla Taksim'de kırıp dökenlerin aynı olduğunu söyledi. Başbakan, vekili Arınç'ın özür dilemesiyle ilgili olarak sorulan bir soruya da ''Kullanılan gazla alakalı üzüntümüzü dile getirdik'' dedi.

Toplantıdan satırbaşları

Taksim’deki protestolar

Daha öncede ifade ettim bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşları bunun dışında tutuyorum.

Bildiğiniz gibi ABD Büyükelçiliği’ne saldıranlar oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar.

Taksim projemiz tarihi çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Ve bu proje İstanbul’a çok güzel bir ortam oluşturacaktır.

Gözaltına alınan yabancılar

Olaylarda gözaltına alınan 7 yabancıdan 6'sı savcılıkta, biri de gözaltında. Hiçbirinin diplomatik pasaportu yok.

Büyük bir opera binası yapacağız

AKM'nin yerine daha güçlü ve güzel bir kültür merkezi yapacağız.

Orada büyük bir opera binası yapacağız. Daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımızın orada, ağaçların dikilmiş olduğu ortamda gezinme ve eğlenme imkanı bulacaktır.

Biz yıktığımız yerde daha güzel binalar yapacağız.

Ak Parti'nin icraatlarına engel çıkarmaya çalışıyorlar

Ak Parti’nin icraatlarına engel çıkarmaya çalıyorlar. Bu konuda gerekenleri yapıyoruz

Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik

(Bülent Arınç dün Gezi Parkı ile ilgili toplantı yaptı. Protestocuların isteklerini değerlendirmişiniz? sorusu üzerine) Vekilim gerekli olanları yapmıştır. Bizim söylediğimiz şeyler bellidir.

Burada Toplu Kışlası var mı yok mu. Orada olmayan bir şeyin yapılmasını vaat etmedik. Orada olan bir uygulamayı aslına döndürüyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bunanla gurur duyulur.

AK Parti yapıyor diye karşı çıkıyorlar

Onlar neden AK Parti böyle bir iş yapıyor diye karşı çıkıyorlar. Biz bu projeyi animasyonlarla göstermiştik. Bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmadılar. Şimdi bu tür işleri yapıyorlar.

Asfalt ve kaldırımları söküyorlar

Taksim’e çevre duyarlılığı içinde işlem yapacağız. Asfaltları ve kaldırımları söküyorlar. Otobüslerin ve halkın kullandığı duraklara zarar verilmesi sorgulanmalı. Samimi vatandaşlarımızı arasına kimin karıştığına dikkat etmek gerekir.

Gazla alakalı üzüntümüzü belirttik

(Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aşırı güçten dolayı özür diledi. Siz bu özürü kabul ediyor musunuz? sorusu üzerine) Değerli arkadaşlar Bülent Arınç gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz.

Aşırı biber gazı kullanımıyla ilgili bu konuda gerekli açıklamaları yaptık.

Kullanılan gazla alakalı üzüntümüzü dile getirdik

Dünyada göz yaşartıcı gaz kullanmayan hiçbir ülke yoktur.

'İstediğim yerde gösteri yaparım' derseniz olmaz

Tüm haklar hukuk içinde aranır. Gösterici yürüyüşü yapacaksanız gidersiniz orada yaparsınız. Ancak istediğim yerde yakarım, yıkarım, gösteri yaparım derseniz olmaz. Biz 21.5 milyon oy almamıza rağmen kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık ancak tabanımızı sokağa dökmedik.

Yargı kararını verdi ve bize hakkımızı verdi.

Yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için

Şu anda yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için. Yapmamız gereken şey hukuku korumaktır.

50 işadamının 740 milyon dolarlık yatırımı var

50 iş adamımızın burada 740 milyon dolarlık yatırımları var. Para civa gibidir Kendisi için en uygun zemini nerede bulursa oraya gider. İş adamlarının yatırım konusunda böyle bir kararlığı olduğunu belirtmek için. Yoksa 215 iş adamı buraya neden gelmiş olsun ki.

Bu şirketlerin 40 milyar dolar cirosu var. Buraya geliş nedenleri burada yatırım imkanlarını yoklamak. Bu 215 iş adamı ile sınırlı kalmayacak. Daha farklı sektörlerden iş adamları da Tunus’a gelecektir.

Tunus'la ekonomik ilişkiler

Tunus halkının demokrasi barış ve refah yolunda kayda değer mesafeler kat etmekte olduğunu yerinde müşade etmenin memnuniyetindeyiz.

Bu ziyaret ile ikili ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulduk.

Ortak kültürel mirasımıza da sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz.

Türk ve Tunus halkı arasında ortak bir kültür olduğunu söylüyoruz.

Türkiye güçlü adımlarını Tunus’un yanında hissettirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız da Tunus’u ziyaret etmiştir.

Bu ikili ilişkilerimize verdiğimiz önemi göstermektedir.

Türkiye, Tunus’un ileriye adım atmasında yanında olacaktır.

Türkiye’den 50 firma Tunus’ta faaliyettedir. Bu firmaların büyük yatırımları bulunmaktadır. Bu ziyaretimizde değişik sektörden 215 iş adamı ile birlikte geldik. Karşılıklı yatırımlar her iki ülkeye büyük imkanlar sağlayacaktır. Bütün iş adamlarını Tunus’a yatırıma davet ediyorum.

Ekonomik alanda Tunus’u artarak desteklemeye devam edeceğiz. Diğer alanlarda da yatırımlarımız ve desteğimiz devem edecek.

Demokrasi ve ekonomi beraber giden konulardır. Bunların dengeli bir şekilde ilerlemesi lazım.

Tunus Başbakanı Ali El Urayyid ise şunları söyledi

Terörün hedefleri dikkat çekmek ve moralleri bozmak ve dağınıklığa yol açmaktır. Tunus halkına çağrım her zaman ortak hedeflere kilitlenmek ve bağlanmaktır.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan Gezi Parkı Açıklaması

Başbakan Erdoğan Tunus, Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gezi Parkı ile ilgili önemli açıklama yaptı.

Bazı anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan ve Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, ortak basın toplantısı yaptı. Başbakan Erdoğan Gezi parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan'ın konuşmasından notlar:

Bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşları bunun dışında tutuyorum. Bildiğiniz gibi ABD büyükelçiliği'ne saldıranlar oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar.

Biz en çok ağaç dikmiş hükümetiz. Taksim projemiz tarihi kültürü bir arada toplayan bir projedir. İstanbul'da çok güzel bir ortam oluşturacaktır bu proje. Tarihi ve kültürel bilinci birleştirecek bir proje bu. Orada AKM'nin yer aldığı yerde büyük bir opera yapacağız, o da güçlü bir merkez olacak ve daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımızın hep bebareber orada nezih bir ortamda gezme ve eğlenme fırsatı bulacaktır.

Yabancı eylemcilerle ilgili şu anda her şey hukuk müdahalesiyle yürüyor. 7 yabancıdan 6’sı savcılıktadır.

AK Parti çok büyük icraatlar yaptı. Hem Türkiye'de hem de İstanbul'da. Bu tür eylemler AK Parti'nin icraatlarına engel çıkarmak için yapılıyor.

Biz ne aldanan olacağız ne de aldatan olacağız. Bu gençleri orada bir yarışa sokmanın mantığı yoktur. Böyle bir mantıkla devlet yönetilemez. Topçu Kışlası orada var mı yok mu? Olmayan bir şey yapmıyoruz biz. Taksim'i biz aynı şekilde çevre duyarlılığı içerisinde düzenleyeceğiz. Kaldırım taşlarını sökerek kamu malına zarar vermektedirler. Halkın kullandığı durakların zarara uğratılmasının sorgulanması gerekiyor.

Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri takip edemiyorsunuz tabii. Aşırı kullanılmış gazla alakalı ise, onunla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Bunları teyid etmemiz gerekiyor.

Hiç kimse istediğim yerde miting yapar, yakar yıkarım derseniz buna müsade edemeyiz. Biz AK Parti olarak kapatılma noktasına bile gelmiştik ancak hiçbir zaman halkımızı sokaklara dökmedik. Biz mücadelemizi demokratik olarak verdik.

Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız ama azınlığın çoğunluğuna tahakkümünü de kabul etmeyiz. İstanbul’un doğal güzelliğinin de korunması gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan: 'Topçu Kışlası'nı Yapıyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Afrika ziyaretinin son gününde Tunus'ta Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Başbakan Topçu Kışlası'nı yapacaklarını eylemcilerin halkın otobüslerine ve kaldırım taşlarına zarar verdiklerini söyledi. Başbakan basın toplantısında konuyla ilgili soruları şöyle yanıtladı:

Soru: Vekiliniz Bülent Arınç'ın dünkü açıklamalarının arkasında mısınız?

Cevap: Vekilim ve yardımcım gerekli şeyi yapmıştır. Bizim dediğimiz şeyler belli ve belirlidir. Biz ne alttan alan, ne de aldatan olacağız ilkesi üzerine siyaset yapıyoruz. Tüm işler bu süreçte yürümektedir. Fakat gelenler bu şeyleri söylemişlerdir. Bu türlü şeyleri bu tip bir yarışa sokmanın gereği yoktur. Şunu verirsem bunu alırım gibi bir mantıkla devlet yönetilemez. Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Orada olmayan bir yapmanın vaadini ortaya koymadık ki... Orada yapılmış olan Topçu Kışlası'nın yerine yapılmış olan şu andaki uygulamayı aslına döndürüyoruz. Orada gerçekten mimarisiyle muhteşem bir eseri tekrar yapıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tip tarihi eserler aslına uygun olarak yapılır ve bununla gurur duyulur. Neden AKP iktidarı yapıyor diye onlar karşı çıkıyorlar? İstanbul ’a yeni çılgın proje diye animasyonlarla göstermiştik. Ve bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmıyorlar. Şimdi bu tip işleri yapıyorlar. Taksim'e biz aynı şekilde çevre duyarlılığı içerisinde işlemde bulunacağız. Çevre bir bütündür, yalnızca ağaç değildir. Asfaltları, kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermektedirler. Halkın kullandığı otobüslere, duraklara zarar verilmesini sorgulamak lazım. Samimi vatandaşlarımın arasına kimlerin karıştığını da görmemiz gerekir. Ben bu vatandaşları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Gazla İlgili Üzüntümü Söyledim'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBaşbakan YardımcısıBiber GazıBülent ArınçGezi ParkıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTerörTunus
Görüş Bildir