IMEI Kayıt Ücretine Zam Geliyor!

 > 
45PAYLAŞIM

Ülkemizde anlam veremediğimiz şekilde ithal teknolojiye sürekli yeni zamlar geliyor. Geçtiğimiz aylarda ithal ürünlere yeni bir zammın geleceği gündeme gelmişti. Yeni zam ile üst düzey telefonların fiyatı 3.500 TL üzerinde olacağı için büyük bir çoğunluk artık telefonu yurtdışından getirmeyi düşünmüştü. Bugün bu olayın da önün geçilmek için gerekli açıklamalar yapıldı.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi , yeni ek vergilerin yolcu beraberinde getirilen cihazlarda %33 ’lük bir artış olabileceğini belirtti. Bunu değerlendiren MOBİSAD , 131.5 TL olan IMEI kayıt ücreti için bir değişiklik yaparak, bu ücretin 600 TL’ye çıkarılmasını talep etti.

Geçtiğimiz yıl yolcu beraberinde gelen telefon sayısının 750 bin olduğunu bu yıl ise bu rakamın 1 milyonu geçebileceğiniz söyleyen Ekşi , sözlerine bu yıl 14 milyon 100 bin yeni cep telefonu satılacak, bunların %50’sinden fazlası ise 1.000 TL’nin üzerinde fiyata sahip dedi.

IMEI kayıt zammı yurtdışından telefon almanın avantajını tamamen ortadan kaldıracaktır. IMEI kayıt ücreti nin 600 TL olması, telefonların direkt olarak Türkiye'den alınması için çok sert bir teşvik olacaktır. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konu ve ek vergiler hakkında nasıl hamleler yapılacak?

Shiftdelete

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir