Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Cemevlerine Hukuki Bir Statüyü Biz de İstiyoruz!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Cemevlerine Hukuki Bir Statüyü Biz De İstiyoruz!

'Cemevlerine Hukuki Bir Statüyü Biz De İstiyoruz!

Özel ziyaret nedeniyle Viyana'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu Merkezi'ni ziyaret etti.

Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2000 yılına kadar 160 civarında cemevi bulunduğunu belirterek, ülkede şu anda 598 cemevi olduğunu ve faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Bozdağ, verilerin, bu alanda olumlu değişimin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Anayasanın 174. maddesinde, ''Dedelik, efendilik, Çelebilik, şeyhlik, halifelik'' gibi unvanların yasaklandığını ifade eden Bozdağ, ''Biz bu kanunu tartışırsak yanlış mı olur ? Yokmuş gibi davranmaya gerek yok. Ben 'kaldıralım' demiyorum ama tartışalım'' diye konuştu.

TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada 174. madde ve devrim yasalarına değindiğini ancak bazı muhalefet partililerin kendisini, ''Halifelik ve tarikatları geri getirmek istemekle suçladıklarını'' dile getiren Bozdağ, ''Devrim yasası olduğu için anayasanın değiştirilmesi gerekiyor. Bu sıkıntının da zaman için de giderileceğini sanıyorum'' dedi.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu yetkilileri de Bozdağ'a, çalışmalarına ilişkin bir dosyayı sunarak, Aleviliğin Avusturya'da resmen tanındığını ve yasal olarak cemevi yapmalarına izin verildiğini ifade etti.

Viyana'da inşaatı devam eden cemevi hakkında Bozdağ'a yerinde bilgi veren dernek yöneticisi Hüseyin Ayık, ''Avusturya'da Alevi inancını gereği gibi yaşadıklarını ama vatandaşı oldukları Türkiye'de buna izin verilmediğini'' öne sürerek, ''Bize de lütfedin, biz de inancımızı cemevinde yapalım. Herkes kendi inancını, inancına uygun dilediği yerde yerine getirsin'' diye konuştu.

''Ali'nin yolu bizim de yolumuzdur'' -

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Türkiye'de cemevlerinin hukuki bir statüye kavuşmasına bir itirazları olmadığını belirterek, ''Hz. Ali'yi, Ehl-i Beyt'i reddedenlerin Müslümanlığı tartışılır'' dedi.

''Ben Hz. Ali'yi ve Ali'nin yolundan giden herkesi Allah için seviyorum'' diyen Bozdağ, ''Hz. Ali'nin yolu bizim de yolumuzdur'' ifadesini kullandı.

Kerbela olayının yıl dönümünde Türkiye'nin tüm il ve ilçelerindeki camilerde mevlit okunduğuna değinen Bozdağ, TRT'nin de muharrem ayı ve orucuna ilişkin programlar yayımladığını belirtti.

Yunus Emre'nin, ''Gelin tanış olalım, işi kolaylıyalım'' dizesini anımsatan Bozdağ, ''Alevi kardeşlerimizin ön yargıları ortadan kaldırmak için işi kolaylayan çalışmalar yapması gerekiyor'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAvusturyaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağTRTTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir