"Cehaletin Eyleme Geçmiş Hali Çok Tehlikeli"

 > 
569PAYLAŞIM

CNN Türk canlı yayınında gündemdeki konuları değerlendiren tarihçi İlber Ortaylı, radikal İslamcı IŞİD için, “Cehaletin eyleme geçmiş hali çok tehlikelidir” dedi.

Gazeteci Hakan Çelik’in konuğu olan Ortaylı, 7 Haziran seçimleri sonrası tutumu nedeniyle MHP’yi sert sözlerle eleştirdi. Ortaylı şunları söyledi: “MHP’nin ne istediğini ne ben, ne de vatandaş anlamadı. Deniz Baykal’ın nesi hoşuna gitmedi. MHP çok balansı yerinde bir parti değil. Milliyetçilik ve sosyalizm Türk kasabalısının becerebileceği işler değil.”

Türkiye’yi ‘umutsuz insanlarla dolu bir kasaba’ olarak niteleyen Ortaylı, “Herkes Immanuel Kant gibi dünya meseleleri hakkında derin düşünecek değil, aklına uygun ilk çözüme sarılıverir” diye konuştu.

Gündemdeki erken seçim tartışmalarına da değinen ünlü tarihçi, “AKP’ye istediğini vermemişler, vermemişlerse vermemişler, yeniden seçim olmamalı” ifadesini kullandı.

Çözüm sürecinde hiçbir zaman umut verici bir gelişme görmediğini belirten Ortaylı, “Türk-Kürt ayrılığından bir Avusturya-Macaristan çıkmaz. Ne biz Avusturyalıyız, ne arkadaşlar Macar” dedi.

Türkiye’nin sınırlarının değişmeyeceğine dair inancını “Türkiye’nin sınırlarını muktedir güçler değil, Türkiye’de yaşayanlar belirler” sözleriyle ifade eden Ortaylı, Suriye başta olmak üzere yürütülen dış politikaya yönelik eleştirilerini ise şöyle sıraladı: “Böyle bir amatörlük görmedim. Son 10 yıldır Türkiye’de dışişleri bakanı diye bir şey yok. Biz Türklerin Suriye’de tek problemi Halep Türkmenleri olmalıydı. Bütün Suriye’yi kurtarmak, Esad’ı devirmek bizi aşar. Ki aştı.”

Ortaylı, Türkiye’deki inşaat odaklı ekonomik yapıyı da, “İkinci endüstri devrimi yaşanıyor. Bizdeyse bilişim yok, bilgisayar programcılığı yok, varsa yoksa inşaatçılık” sözleriyle eleştirdi.

İstanbul için “15 milyonluk medeni şehir mi olur? Dünyanın neresinde var?” diye soran Ortaylı, AVM’lerin kapanması durumunda, sadecee burada çalışıp işini kaybededecek olan gençlere üzüleceğini söyledi.

Diken

İlber Ortaylı'nın röportajı, Twitter'da trending topic oldu. Ortaylı'nın açıklamalarına destek ve tepki yağıyor

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir