"Çarşafın Arkası": Siyahın Hakim Olduğu Bir Dünyadan 12 Fotoğraf

 > -
Abone ol

AP foto muhabiri Hassan Ammar, IŞİD tehdidi altında çarşaf giymeye zorlanan kadınların fotoğraflarını gördükten sonra, çarşaf giyen bir kadının gözünden dünyanın nasıl göründüğünü merak etti.

"IŞİD'in hüküm sürdüğü Irak ve Suriye gibi yerlerde çarşaf giymeyen kadınlar örgüt tarafından ağır şekilde cezalandırılıyor hatta idam ediliyor. Bu kadınlar zorunlu olarak çarşaf giyerken dünyayı artık bizim gördüğümüz gibi görmüyorlar" diye konuşan Ammar, Lübnan ve Mısır'da bir projeye imza attı.

"Çarşafın Arkası" adı verdiği proje için bir çarşaf giyerek sokaklara çıkan Ammar işte bu fotoğrafları çekti..

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

1. Dışarıdan böyle görünüyorlar, peki ya onlar içeriden ne görüyor?

2. "Çarşaf giyen kadınlar herhangi bir şeyi yemek veya içmek için peçelerini usulca kaldırmak zorunda kalıyor. Seyahatlerim sırasında peçeli bir çarşaf giyerek onların ne hissettiğini anlamaya çalıştım."

3. "Peçe tüm yüzü kaplıyor ve giyen kişi dış dünyayı minicik deliklerin içinden görmek zorunda kalıyor."

4. "Peçenin altından çektiğim güneşli Akdeniz kıyısı kararıp, soldu."

5. "Burada masmavi bir gökyüzü yok."

6. Bu fotoğraf Beyrut'ta bir lunaparkta çekilmiş.

7. "Güneşli bir gün böyle görünüyor."

8. "Bu kadar yakın dahi olsam, Giza Piramit'inin gerçekten neye benzediğini göremedim."

9. Bu fotoğraf bir doğum günü partisinde çekilmiş.

10. "Dünyada olup biteni eksik görüyorlar."

11. "Beğenerek aldığınız şeyleri bile tam olarak göremeden beğeniyorsunuz."

12. "Hava kararmaya başladığında ise her şey çok daha zorlaşıyor."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Çarşaf illaki gözü kapatan peçeli olmak zorunda değildir (ki gözünü bile kapayanlara ayrı saygım var ) çarşafın farklı çeşitleri vardır yani başlıktaki "çarşafın arkası" diye genellemek yanlış

ecegece1

Bi kadına , erkeğe bakmak , yaklaşmak zina ve günah ise, erkekler içinde geçerli bu , Kadınlar kapanır , erkekler ona buna bakar diye bi kural yok dinimizde. O halde bi kızın günahına girmeye de hakkınız yok.Kapalı değil diye bakabilirim diye bişey de yok. Madem ananızı bacınızı karınızı kapatıyosunuz , nefsinize hakim olup gözlerinize perde çekmeyi de bilin ulan.

ozi1912

bu kesinlikle zihniyet meselesidir dünyada hala en çok tecavüzün olduğu yerler müslüman ülkeleridir kadınlara nasıl giyinileceğini değil erkeklere kadının seks objesi olmadığını öğretmeliyiz. Bir kadın çırılçıplak gezse dahi ona tecavüz etmeye hakkınız yoktur.

ozi1912

bu tecavüz değil gasp,zorla adam kaçırma vb tamamını içine alarak bu liste hazırlanmıştır. ayrıca bu ülkelerde tecavüz vakalarının tamamı yazılır yapanlar ceza alır ama islam ülkelerinde tecavüz vakalarında kadını suçladıkları için çok az tecavüz vakasını kayıt altına alırlar.

nostress91

senin ingilizcen yok sanrm Dünyanın süper gücü tecavüz yarışında birinci konumda yer almaktadır diyor artı kimin kiminle yattığı belli olmayan doymuş olmarı gereken bi yer

yami

Zonguldak Gibi Bir Yerde Önünü Göremez Demek Ki...

marigold

Bir kadına zorla çarşaf giydirmek ne kadar yanlış ve rencide edici bir şeyse çarşaf giydiği için ona acımak ya da kınamak o kadar yanlış ve rencide edici.

onettboy

Kadına çarşaf giymenin iyi bir şey olduğunu zannettiren aileyi/kültürü ayıplarsın. Bu yüzden acırsın. Burada yanlış ve rencide edici bir şey yok. Ben çarşaf giyen kadına acırım, çünkü büyük bir yanılgı içindedir. Ha karışır mıyım? Asla, herkes özgürdür. Ben kimim ki karışırım onun ne giyeceğine. Ama çarşaf, OBJEKTİF olarak baktığında dahi bir yanılgıdır. Fikirlere saygı duyarım, dine de. Ama çarşaflı kadına acırım.

marigold

Kime göre yanılgı? Sana göre. Onlara göre yaşamlarının bir parçası. Ben inançları, değerleri uğruna yukarıda ki zorluklara katlandıkları için sadece saygı duyabilirim. Ayrıca emin ol çarşaflı kadınlarda böyle düşündüğün için sana acıyordur. Birbirimize acımak kınamak yerine anlamaya çalışsak saygı duyabilsek keşke.

onettboy

Keşke bir de yazdığımı okusaydın. "Fikirlere saygı duyarım, dine de. Ama çarşaflı kadına acırım." Burda saygı duyduğumu fakat yine de acıdığımı anlatmaya çalıştım. Bu konuda daha ne kadar açık fikirli davranabilirdim bilmiyorum.

marigold

Bende ortada acınacak bir durum olmadığını anlatmaya çalışıyorum saygısızlık yapıyorsun demedim ki. Yani ben dışarı çıkarken kar maskesi taksam insanlar bana acıyacak mı? Ya da yüzümü kapatacak şekilde bir şapka taksam. Hayır. Neden bizden farklı bir kıyafet giydiği için insanlara acınıyor bunu anlamıyorum.

onettboy

Eğer sen kar maskesini kardan korunmak için değil de, var olup olmadığı bilinmeyen soyut bir güce kendini kanıtlamak için takıyorsan, sana da acırım. Saygı duyarım, ama acırım. Yoksa kar var diye kar maskesi takan birine neden acıyayım. Umarım anlatabilmişimdir.

marigold

Kar var diye kar maskesi takan birine acımıyorsun çünkü kara inanıyorsun. Bende gözümle gördüğüm kara inandığım kadar gözümle görmeyip kalbimle hissettiğim "soyut güce" inanıyorum ve onlara acımıyorum. Bu yüzden konuşmaya devam etmek anlamsız. İyi akşamlar.

onettboy

Kalbin kan pompalamaktan başka bir işlevi olmadığını bilen insanlar, kalpleriyle inanmazlar. Beyinleriyle inanırlar. Beyin de öyle her şeye inanmaz, birazcık ispat ister. İspatlanamayan şeylere inanan insanlar, etki altında kalmış insanlardır. Bu yüzden bu insanlara ben acırım ve üzülürüm. Çünkü kendi iradeleri altında hareket etmemektedirler. Değerli fikrini paylaşmak için zaman ayırdın, teşekkür ederim. İyi akşamlar.

marigold

Kalbi sadece kan pompalayan bir organ olarak görmen ne acı. Allahı kalbinde, içinde bulduktan sonraki yaşanan o huzuru tatman için dua edeceğim, ben teşekkür ederim.

ecegece1

Marigold yanlış anlamışsın. Burda çarşaf giyene acırım demeye çalışmamış. Dine , Allah rızası için kapanan kadına saygı duyarım ama, çevresindeki erkeklerden , ve içinde bulunduğu yaşam koşullarından dolayı kapanmak zorunda bırakılan kadınlara acırım demiş. Bende acırım , çünkü kapanma isteği insanın içinde olmalı. Aile ya da toplum baskısıyla oluyorsa bu iş , o kadının beynini yıkamaktan başka bişey değil o. Çünkü onlara düşünme hakkı verilmemiş.İnanıp inanamamak diye bişey yok.Ailesinden ne gördüyse onu yaşamak zorunda bırakılmışlar.Şeriatla yönetilen ülkede bu hep böyle.Erkeğe boyun eğmek zorundasın.Karşı çıkmazlar çünkü bunun doğru olduğu empoze edilmiş küçüklükten beri. Acımakta çok haklı.. O erkeklerin , adamım diye dolandığına , o kadının insan gibi yaşama hakkı elinden alındığına acırım.

Görüş Bildir