Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Çağla ve İpek Korttan Çıkmazdı, Adana'nın Sıcağında Korttan Çıkmamak Kolay Değildi"

1PAYLAŞIM

Milli tenisçiler Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'nun İstanbul Cup Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası'nda şampiyon olmaları, yetişmelerinde katkıları bulunan Adana'daki eski antrenör ve yöneticilerini gururlandırdı. İki sporcunun da ilk antrenörleri Cemal Karasu, "Çağla ve İpek, çok çalışkandı. Korttan çıkmazlardı. Adana'nın sıcağında korttan çıkmamak kolay bir iş değildir" dedi.

Teklerde şampiyonluğa ulaşan Çağla Büyükakçay ile çiftlerde birincilik kürsüsüne çıkan İpek Soylu'nun bu başarıları, memleketleri Adana'da spora başladıkları Adana Tenis Dağ ve Su Sporları Kulübünde (ATDSK) büyük sevince yol açtı.

İki sporcunun da 7 yaşında ilk kez korta çıktıkları ve milli oldukları kulüpte, ilk antrenörleri Cemal Karasu ve kulüp yetkilileri, ülkeye ilk WTA kupalarını kazandıran sporcuları yetiştirmenin gururunu yaşıyor.

14 yaşına kadar kulüpte kortlara çıkmaya devam eden oyunculardan Çağla'nın 2003, İpek'in de 2008'de ilk kez milli oldukları dönemde çektirdikleri fotoğraflar, kulübün diğer başarılı sporcularının da yer aldığı duvardaki panoda bulunuyor.

Cemal Karasu, Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu'nun elde ettikleri şampiyonlukların kendisine tarif edilemez mutluluk yaşattığını belirtti.

İki sporcunun da kulüpte 7 yaşında tenise başladıklarını, ikisinin de eğitiminde yer aldığını anlatan Karasu, "Helal olsun. Böyle oyuncuların tek ve çiftlerde birinci olmaları bizi çok gururlandırdı." dedi.

İki sporcunun da o dönemde göze çarpan özelliklerinin yetenekleri ve çalışkanlıkları olduğunun altını çizen Karasu, "Çağla ve İpek, çok çalışkandı. Korttan çıkmazlardı. Adana'nın sıcağında korttan çıkmamak kolay bir iş değil. İkisine de çok teşekkür ediyorum, onlarla gururlanıyorum. Şimdi konuşurken bile tüylerim ürperiyor. Başarılarının devamını diliyorum. İnşallah onlar gibi nice çocuklar yetiştirmeyi de diliyorum." diye konuştu.

Kulüp Başkanı Ali Refah Keskin de 1969'da kurulan kulüplerinin Türk sporuna katkı sunmayı misyon edindiğini belirtti.

Çocukları 7 yaşında alıp belli yaşa kadar eğittiklerini, ardından büyük kulüplere transfer ettiklerini aktaran Keskin, şunları söyledi:

"Çağla ve İpek kızlarımız, 7 yaşında raketle tanıştıklarında bu kulübün kortlarında tenise başlamışlardı. 14 yaşına kadar başantrenörlerimiz ve diğer hocalarımızdan ders aldılar. Dönemin başkan ve yönetim kurulu üyelerinin göstermiş olduğu büyük destekle yetiştiler. Aynı zamanda kulübümüzde milli oldular. Milli forma giydikten sonra da büyük kulüplere transfer oluyorlar. Halen bu kızlarımız gibi 7 yaşında başlayan 200 sporcumuz bulunmakta. Türk tenisine fayda sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz."

Keskin, turnuva devam ederken antrenör Karasu ve İpek'in babası ve kulüp yönetim kurulu üyesi Sermet Soylu ile sporcuları ziyaret ettiklerini kaydetti.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir