Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Devletin Zirvesinden '10 Kasım' Mesajı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Bütün Dünyanın Takdirine Mazhar Olmuş Bir Lider"

"Bütün Dünyanın Takdirine Mazhar Olmuş Bir Lider"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 74. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdoğan, mesajında,“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 74. yıldönümünde bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.İstiklal mücadelemize önderlik eden, askeri dehası ile bu destansı mücadeleyi zaferle taçlandıran Atatürk, bu sayede aziz milletimizin ve bütün dünyanın takdirine mazhar olmuş bir liderdir.Aziz milletimiz, Atatürk’ün temellerini attığı Cumhuriyetimizi, yine onun idealleri doğrultusunda ‘muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak’ için yoğun gayretler göstermiştir.Atatürk’ün “en büyük mirasım” dediği Cumhuriyetimiz, 89 yıl boyunca yaşanan tüm badirelere rağmen dimdik ayaktadır ve emin eller yönetiminde aydınlık bir geleceğe doğru özgüvenle ilerlemektedir.Gücünü yalnızca ve yalnızca cumhurdan, millet iradesinden alan Türkiye Cumhuriyeti, çetin sınavlardan geçerek, uluslararası itibarını yükseltmiş; demokrasi, özgürlük, insan hakları, hukuk devleti alanlarında ileri mesafeler kat etmiş, hükümetimizin öncülüğünde siyasi ve ekonomik istikrarını sağlayarak dünyanın en büyük 17 ekonomisinden biri haline gelmiştir.

Gururla ifade edebilirim ki, eğitimden sağlığa, bilim ve teknolojiden ekonomiye, adaletten insan haklarına kadar sosyal hayatın her alanında gerçekleştirdiğimiz reformlarla muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimize bugün her zamankinden daha yakınız.Hükümet olarak, hedeflerimize en kısa sürede ulaşmak için, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin elde ettiği kazanımlardan asla taviz vermeyecek, reformlarımızı, yatırımlarımızı kesintisiz sürdürecek, adalet, barış, refah ve istikrarı kararlı biçimde savunmaya devam edeceğiz.İnanıyorum ki Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılında, özgüveni yüksek, dinamik ve eğitimli genç nüfusuyla en güçlü, en gelişmiş ülkeler arasındaki yerini alacaktır.

Bu düşüncelerle, vefatının 74. yıldönümünde istiklal mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anıyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Devletin Zirvesinden '10 Kasım' Mesajı

Devletin Zirvesinden '10 Kasım' Mesajı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gül'den 10 Kasım Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın gittiği istikameti iyi okuyan ve halkın kendi kaderini belirleme hakkına sonuna kadar inanan Atatürk'ün, cumhuriyet rejimiyle demokratik bir yönetime geçişin temellerini attığını belirterek, ''Cumhuriyetin özgürlükleri destekleyen güçlü yapısı bugün demokratik atılımların başarıya ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Bu yapı sayesindedir ki demokrasisini büyük bir olgunluğa ulaştırmış, temel hak ve özgürlükleri genişletmiş olan Türkiye, yoluna hızla devam etmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül, Büyük Atatürk'ün ebediyete intikalinin 74. yılın dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 74. yılında milletçe, saygı ve rahmetle andığını ifade eden Gül, Atatürk'ün, İstiklal Savaşı'nı zafere ulaştıran eşsiz bir komutan, dahi bir devlet adamı, büyük bir lider olarak, insanlık tarihine damga vurmuş istisna şahsiyetlerden biri olduğunu vurguladı.

Atatürk'ün, öngörüleri, reformları ve yaptıklarıyla sadece milletinin kaderini değil, dünyadaki dengeleri de değiştirdiğine işaret eden Gül, şu ifadelere yer verdi: ''Atatürk, ileri görüşlülüğü, barışçı kimliği, reformları, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, diplomaside ve siyasetteki vizyonuyla dünyanın saygısını kazanmıştır.Hayatını ülkesine adayan Atatürk, cesur bir eylem adamıdır. Savaş meydanlarında askeri dehası, siyasette demokratik vizyonuyla Türkiye'nin ufkunu açmıştır. Ülkemizi muasır medeniyetler üzerine çıkarma hedefini koyup, geleceğin güçlü Türkiye'sini kurmak için var gücüyle çalışmış ve bu yolda kararlılıkla yürümüştür.''

''Cumhuriyet ile demokratik yönetime geçişin temelleri atıldı''

Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın gittiği istikameti iyi okuyan ve halkın kendi kaderini belirleme hakkına sonuna kadar inanan Atatürk'ün, cumhuriyet rejimiyle demokratik bir yönetime geçişin temellerini attığını dile getirerek, şunları kaydetti: ''Milli egemenliğe dayanan, evrensel değerleri kültürel zenginlikleriyle harmanlayan, itibarlı, demokratik ve güçlü bir cumhuriyetle; üreten, kendisine güvenen ve geleceğini inşa eden bir toplum oluşturulması amaçlanmıştır.Cumhuriyetin özgürlükleri destekleyen güçlü yapısı bugün demokratik atılımların başarıya ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Bu yapı sayesindedir ki demokrasisini büyük bir olgunluğa ulaştırmış, temel hak ve özgürlükleri genişletmiş olan Türkiye, yoluna hızla devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, sağlam temelleri, demokratik yapısı ve binlerce yıldan süzülen güçlü devlet geleneğiyle bugün bölgesinde bir cazibe merkezine dönüşmektedir.Atalarımızın bizlere mirası bu cennet vatanı daha yükseklere taşımak, halkımızın refah seviyesini yükseltmek ve devletimizi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBaşbakanBilimRecep Tayyip ErdoğanSavaş
Görüş Bildir