'Bütün Bakanların İstifaları Tayyip Bey'in Cebinde'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Bütün Bakanların İstifaları Tayyip Bey'in Cebinde'

'Bütün Bakanların İstifaları Tayyip Bey'in Cebinde'

BURSA AK Parti 'nin kurucu Genel Sekreteri ve Başbakan Eski Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, 17 Aralık tarihinde başlayan yolsuzluk operasyonlarının ardından iktidarın kendini savunma refleksi içinde olduğunu belirterek, “En iyi savunma hücumdur anlayışı spor dışında maalesef siyasette de oluyor. Muhalefet de kanadını genişletmek suretiyle muhalefet yapınca, ortalık toz duman oldu" diye konuştu.

Türkiye 'nin üniter bir devlet olduğunu vurgulayan Yalçınbayır şöyle konuştu:

“Fakat Başbakan ne diyor? ‘Paralel bir devlet’. Bir başkası 'derin devlet', bir başkası 'alternatif devlet', bir başkası 'Federatif devlet' diyor. Biz nasıl bir devletiz? Devletin başı Cumhurbaşkanı'dır... En önemli görevi ise anayasanın uygulanması, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlamaktır. Cumhurbaşkanı'na düşen görev Devlet Denetleme Kurulu'nu çalıştırmaktır. Başbakanın söylediği paralel devlet nedir? Bununla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na görev vermesi gerekir. Bunu çalıştırabilecek tek kişi Cumhurbaşkanı'dır…"

'İSTİHBARAT HESAP VERMELİDİR'

Bir ülkenin Başbakanı 'paralel devlet' diyorsa, bu açıklamanın neye dayandığının cevabının aranması gerektiğini söyleyen Yalçınbayır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu açıklama, kendini savunma refleksine mi dayanıyor, yoksa istihbaratın verdiği bilgilere mi dayanıyor? İstihbarata dayanmayan keyfi ve savunma anlayışı içinde bir tutum mudur? Kendi iktidarını sürdürmekle ilgili 'en iyi savunma hücumdur' anlayışı mıdır? Eğer 'bir paralel devlet' diyorsanız, bunun bir istihbari dayanakları olacaktır. Eğer bir örgütlenmiş devlet yapısı varsa bunları çıkarmak devletin birinci görevidir. Buna 'paralel devlet' demek yerine 'sivil toplumun örgütlenmesi' diyebilirsiniz. 'Kendi düşüncesi doğrultusunda örgütlenme' diyebilirsiniz. Bir başbakan konuşmasına bu anlamda dikkat edecektir. Eğer bir Uludere diyorsanız, eğer bir Reyhanlı diyorsanız, eğer KCK, Ergenekon diyorsanız istihbaratı hatırlamanız gerekir. Türkiye'nin gündemine mutlak surette istihbaratta hesap verebilirlik gelmelidir. İstihbarat sadece Başbakana hesap vermez. Cumhurbaşkanı'na, TBMM Başkanlığı'na da hesap verir. Bizim istihbarata ve güvenliğe ayırdığımız bütçe ve örtülü ödenekten ayırdığımız bütçe çok büyüktür. Halkın da bunları bilme hakkı vardır."

Adli Kolluk Yönetmeliği'nin değiştirilmesini hayretle karşıladığını söyleyen Yalçınbayır, bu yönetmeliğin hiçbir hukuki gerekçesi olmadan, yaşanan olaylar nedeniyle değiştirildiğini ve bunun sonucunda toplumda güven duygusunun azaldığını öne sürdü.

'PEŞİNEN İSTİFALARI ALMAYI UYGUN BULUYORUM' DEMİŞTİ

Bakanların istifalarını da değerlendiren Yalçınbayır, şunları söyledi:

IŞIL ARSLAN- SELAHATTİN BUDAKOĞLU / DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBursaErgenekonRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir