Burkiniye Destek Bu Kez İsrail'den: 'Musevi Kadınlar da Giyiyor'

 > 
116PAYLAŞIM

Fransa'da ve Avrupa'nın muhtelif ülkelerinde uygulamaya konulmasıyla büyük tartışmalar yaratan burkini yasağına karşı bir tepki de İsrail'den geldi. İsrail'de yaşayan Musevi kadınlar Avrupalı siyasilere gönderdikleri mektuplarda ülkelerinde de Musevi kadınların inançlarının gereği olarak denize burkini ile girdiklerini belirterek Müslüman kadınlara destek çıktı.

Franda'da Cannes Belediyesi kısa bir süre önce kadınların denize burkini ile girmesini yasaklamış ve bunu Fransa'daki diğer belediyelerin aynı yönde aldığı kararlar izlemişti.

2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden adaylığını koyan Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'de önceki gün konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede "burkini yasaklanmalı, gerekirse anayasayı değiştirip burkini başta olmakla kamu binalarında, okul ve üniversitelerde başörtü yasağı getirilmeli” dedi.

Fransa sahil, plaj ve havuzlarda burkini tartışması yaşanırken, tartışma diğer Avrupa ülkelerine taşındı.

Avrupa'da 'Haşema Krizi': İtalya Katolik Kilisesi'nden Fransa'ya Suçlama - onedio.com
Avrupa'da 'Haşema Krizi': İtalya Katolik Kilisesi'nden Fransa'ya Suçlama - onedio.com

Almanya ve İsviçre’de çoğu belediye havuzları da burkiniye yasak getirdi. Fransa’da 30 belediye plaj ve havuzlarında burkiniye yasak getirildi. 

İsviçre’nin Basel kentinde havuzların bir kısmında burkini giyenler için özel bölüm ayrıldı. Almanya’da çoğu yüzme havuzu burkiniyi hijyen açısından yasaklıyor. 

Yasak burkiniye olan ilgiyi de artırdı. Avrupa’da Müslüman olmayanlar da burkini ile nasıl yüzülür, güneşlenir diye merak ediyor.

Fransa'daki Haşema Yasağı Satışları Patlattı - onedio.com
Fransa'daki Haşema Yasağı Satışları Patlattı - onedio.com

Musevi kadınlardan burkini destek

İsrail’de yaşayan kadınlar Fransa’nın yasak getirdiği burkini için Müslümanlara destek verdi. Fransız ve Avrupalı siyasilere mektup yazan İsrailli kadınlar yazdıkları mektupta şu ifadelere yer verdi: 

“Bizim sahillerimizde Müslüman ve Museviler burkini ile yüzüyor. Musevi ve Müslüman inancında erkek ve kadınlar ayrı ayrı yüzer. İsrail sahillerinde kadınlar ve erkekler için yüzme yerleri ikiye ayrılmıştır. Musevi kadınlar da burkiniyi andıran giysilerle denize giriyor. Sorun yaşamıyoruz. 1960 yıllarda Fransız polisi bikiniyle denize girenleri yasaklarken şimdi burkiniyle girenleri yasaklıyor. Sörf yapan veya dalgıçların giydiği elbiselerde burkiniyi andırıyor, neden yasaklanmıyor?. Burkini giyenlerin yüzleri açık. Burkini  yasağı saçma ve skandaldan başka bir şey değil. İsrail’de herkes istediği gibi yüzer burkini veya bikini fark etmez. Yalnız çıplak dolaşmak veya denize girmek yasaktır."

Fransız Yüksek Mahkemesi yasak kararını askıya almıştı

Geçtiğimiz günlerde Fransa İnsan Hakları Ligi ve Fransa İslamofobi ile Mücadele Kollektifi'nin karara ilişkin yaptığı başvuruyu değerlendiren Fransa Yüksek Mahkemesi yasak kararını askıya almıştı.

Fransa'da Tartışmaların Odağındaki 'Burkini' Yasağı Askıya Alındı - onedio.com
Fransa'da Tartışmaların Odağındaki 'Burkini' Yasağı Askıya Alındı - onedio.com

Fransız siyasetçiler kararsız

Alain Juppe 2017 seçimlerinin güçlü adaylarından 

Burkini yasağıyla ilgili Nicolas Sarkozy’nin partisi ‘Cumhuriyetçiler Partisinden’ eski başbakan François Fillion, eski Tarım Bakanı Bruno Le Maire burkini yasağını savundu. Cumhurbaşkanı adayı Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe ise cumhurbaşkanı seçilirsem okul ve üniversitelerde başörtü ve burkini yasağı getirmeyeceğini söyledi. 

Nicolas Sarkozy’e en yakın aday olan Alain Juppe Müslüman toplumunu arabulucu olarak savundu. Eski Çevre Bakanı Nathalie Kosciusko Morizet ise burkini yasağına karşı olduğunu ancak Selefilerin yasaklanmasını istedi. Fransız ve diğer Avrupa halkları burkini giymek isteyenler geldiği ülkelerde giysinler burada yaşamak isteyenler Avrupa'ya uymalı görüşünü dile getiriyor.

DHA, Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir