'Burası Suriye Değil'

 > 
30PAYLAŞIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu Cizre'deki sokağa çıkma yasağına ilişkin 'İlelebet devam edecek değil. Ama ne zaman bitmesi gerekiyorsa o zaman bitecek" açıklamasında bulundu. Davutoğlu "özerklik" ilanlarıyla ilgili ise ''Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez'' dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu "Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli" dedi.

Davutoğlu, HDP heyetinin Cizre'ye girmek istemesiyle ilgili ise, "Şu anda hangi heyet olursa olsun AK Parti'den de heyet gitse, oradaki kamu düzeni bağlamında alınan tedbirlere uymak zorunda" diye konuştu. Başbakan "Cizre'ye yürümek kolay, aynı şekilde Kandil'e yürüme cesaretini göstermiyorlar. Tek bir sivil kayıp olmayan Cizre'ye yürürken kızının yanında şehit düşen polisle ilgili niye ses çıkarmıyorlar?" diye konuştu.

https://twitter.com/HaberturkTV/status/641992947324448774

Sokağa çıkma yasağının uzun sürmesine ilişkin de açıklama yapan Davutoğlu "Sokağa çıkma yasağı ilelebet devam edecek değil. Ama ne zaman bitmesi gerekiyorsa o zaman bitecek. Ama bu süreçte Cizre'de fırınlar çalışıyor, halkın istekleri karşılanıyor" dedi.

Kuzey Irak'a kara operasyonu

Başbakan Davutoğlu, Kuzey Irak'a kara operasyonu konusunda "Gerektiğinde giriliyor ama kapsamlı bir kara operasyonu başlamış değil. Gerektiğinde silahlı güçlerimiz, özel birliklerimiz girerek, geri çıkıyorlar. 2008'de olduğu gibi kapsamlı bir harekat ihtiyaç olursa da başlar" değerlendirmesinde bulundu.

https://twitter.com/HaberturkTV/status/641992543845027841

"İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yok"

Ahmet Davutoğlu, "İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yoktur. İmralı ile geçmişte yapılan görüşmelerin ana odağı silahsızlanmaydı. Silahsızlanmayı, silahların Türkiye'yi terki...2013'te bu çerçevede yapılan görüşmelerdi. Şu anda böyle bir irade, böyle bir yaklaşım, böyle bir perspektif oluşmadan görüşmenin bir anlamı yok" ifadesini kullandı.

"Sıkıyönetim ilan etsek terör memnun olur"

"MHP sıkıyönetimi çok meraklı ama biz de demokrasiye çok meraklıyız. Operasyonlar dışında hayat normal. Sıkıyönetim ilan etsek terör memnun olur."

HDP Eş Genel başkanı Demirtaş'ı kışkırtıcılık yapmakla suçlayan Davutoğlu; "6-7 Ekim'deki gibi kışkırtıcılık yapıyor. O tarihlerde ne yaptıysa aynısını yapmaya çalışıyor" dedi. 

Gazete ve parti binalarına saldırılar

Vatandaşlara provokatif eylemlere katılmamaları yönünde çağrıda bulunana Davutoğlu; "Kamu binaları, parti binaları ve basın binaları hiçbir şekilde ihlal edilemez. Hiçbir kimsenin sokaktan bu anlamda medet ummaması lazımdır" ifadelerini kullandı.

"Barış yürüyüşü olursa destekleriz"

Başbakan'ın "barış yürüyüşü" hazırlığıyla ilgili değerlendirmeleri ise şöyle:

"Herkesin katılacağı bir barış yürüyüşü için değişik sendikalardan ve sivil toplum kuruluşundan, DEAŞ ve PKK terörüne karşı bir teklif gelmişti. Bugünlerde de böyle bir çalışma içinde olduklarını biliyorum. Bunun olması halinde tabii ki destek veririz. Önemli olan barış içinde olması, halkın tepkilerini açıkça dile getirebilmesi. Ama kesinlikle şiddete, ötekileştirmeye, etnik ya da mezhebi anlamda bir karşıtlığa yol açmaması lazım."

"Anketlerde artış var"

Davutoğlu yapılan anketlerde Ak Parti'ye yönelik bir artış trendinin olduğunu da belirtti.

https://twitter.com/HaberturkTV/status/641989039579525120

"Saldırı teyit edildiği anda stattan ayrıldık"

Davutoğlu, Dağlıca'dan şehit haberlerinin geldiği dakikalarda milli maç izlemesine ilişkin tepkilere de yanıt verdi.

Davutoğlu o anları şöyle anlattı: "Maçın ikinci yarısının ortalarına doğru bazı haberler, yani İçişleri Bakanımız 'Hakkari’de bazı gelişmeler var sayın başbakanım var’ dedi. Dikkat edilirse o sırada sürekli telefonla konuşuyorum. ‘Teyit edin’ dedim ve ‘bana bildirin.’ Teyit etmek 15-20 dakika aldı. Nihayet Dağlıca, Hakkari’nin hemen yakınında. O sırada ben stattan kalkmış olsam bu sefer de çok daha ne oldu da başbakan stattan ayrıldı diye başka bir spekülasyon. Teyit etmeden. Teyit edildiği anda da kalktım ve çıktım. Yani burada ne benim şehit haberleri gelmişken sırf bir zevk almak için, zevk alacağımız herhalde düşünülemez, bir maç seyretmem söz konusu ne de operasyondan bihaber olmamız. Operasyon devam ederken teyit edildiği anda da stattan çıktık. Olması gereken bu. Sür'atle Ankara’ya intikal ettik, mukabil tedbirleri alacağımız güvenlik zirvesini gerçekleştirdik"

A Haber ve Habertürk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir