''Bu Ülkede Nasıl Bilim Yapılacak?'' Çıkışıyla Gündem Olan Yılmaz Esmer Hocanın Kendini Bilmez Bir Takipçisine Verdiği Naif Ayar

-

Yılmaz Esmer, lisans eğitimini Yale Üniversitesi'nde, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise Stanford Üniversitesi'nde bitirmiş, Türkiye'nin en eğitimli profesörlerinden biri.

Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyenlik ile başladığı serüvende, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Daha sonra ise Bahçeşehir Üniversite'sine geçmiş ve burada rektörlük yapmıştır ve hala bu üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde görev almaktadır.

Ayrıca Türkiye'deki en iyi kamuoyu araştırması uzmanlarından biridir.

Bu konuya nereden geldik derseniz, kendisi Twitter hesabından birkaç gün önce akademik olarak kullanılacak mesleki bir kitap için 46 lira gümrük vergisi alındığını söylemiş ve ''bu ülkede nasıl bilim yapılacak?'' diye isyan etmişti.

Aynı durumu yaşayanlar ve haklı olduğunu düşünenlerden de oldukça destek gördü.

Tabi herkes destek oldu diyemeyiz. Bazı kullanıcılar da tepkiliydi. Tepkili olmak bir yana ''şahsi olarak bilime sunduğun katkıyı bana gönder, ben sana ücreti eft olarak geri ödeyeceğim'' diyecek kadar ileri gidenler oldu.

Ne söylesek, nasıl söylesek yetersiz kaldı bu durumda. Kendini bilmezlikle, cehaletle bile açıklanamaz bir durumdu bu.

Her şeye rağmen Yılmaz Esmer hocanın üslubu ve nezakete ders verir nitelikte oldu. 👏🏼

Nihayet Yılmaz Esmer'in attığı ve onbinlerce etkileşim alan tweet sayesinde bir geri dönüş oldu ve bu sorunla ilgilenileceği söylendi. Umarız da böyle olur.

Bilimin gelişmesi ve insanların kendini geliştirmesi için çabalayan başta Yılmaz Hoca olmak üzere herkesin önünde saygıyla eğiliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dnz-krg

hocanın bu paylaşımı yapması yerinde olmuş ama arkadaşın eleştirisi de bir o kadar yerinde. türkiye'deki kadar kalitesiz ama kendini bir o kadar önemli sayan akademisyenleri bir başka ülkede görmedim. bunca fransız, ingiliz, amerikalı, yunan akademisyen gördüm. türk hocalar kendilerini allah sanıyorlar. fakültede bir havalar. bunların hangisine batı'da bir atıf var? çoğu siyasete yamanıp bir milletvekili maaşı elde etmek çözümünü bulmuş o yüzden ne bilimsel olabiliyor, ne dürüst. böyle ülkeye, böyle bilim.

r2d2

Ulan bilime sunduğu katkıyı soran arkadaş nasıl bir bilim katkısı bekliyordu acaba? Organik hoşaf?

bilim-asigi

Eft ücretini cebinden ödeyecekmiş ırkını siktiğimin maymunu!!!

kalemine

sen git yalelerde stanfordlarda oku çalış et sonrada gel muhatap olduğun adamın kalitesine bak.hocam umudunu kaybetme ama bu geri zekalılar oldukça zor işin.

gokhan-ozen2

Türk insanının en sevmediğim yönü esas meseleye değil, esas meseleyle alakası olmayan şeylerle ilgilenmeleri. Hep yapıyor bunu insanlar bir şey konuşuyorsun, ona cevap veremiyor gidiyor başka bir konuyu açıyor, deli oluyorum bunu yapanlara.

Başlıklar

BilimKitapTwittergündem
Görüş Bildir