Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Bu Sefer Olmaz!" dediler, Başardılar!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Bu Sefer Olmaz!" dediler, Başardılar!

"Bu Sefer Olmaz!" dediler, Başardılar!

Yurt dışına Çıkış harcına % 33 zam Komisyondan geçmedi. TBMM Plan bütçe Komisyonu'nda dün görüşülen kanun teklifi geçti, ancak 5. maddesine sıkıştırılan yurt dışına çıkış harcını 20 TL yapan kısmı tekliften çıkarıldı. Zam kabul edilmedi.
ISPARTA Milletvekili SÜREYYA SADİ BİLGİÇ ile birlikte 9 AK Parti milletvekili BAZI KANUNLAR İLE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFLERİ HK bir kanun teklifi hazırlamıştı. 5.04.2012 tarihinde Plan Bütçe Komisyonu'na sunulan teklif yurt dışına çıkış harcına % 33 zam öngürüyordu.
Seyhat Özgürlüğü Gönüllüleri ve Sırtçantalılar topluluğu'nun sosyal medyada birlikte yürüttüğü kampanyayla ZAM engellendi. Kampanya gönüllülerini sitesinde şu bilgilere yer veriliyor:
Bu “Deli Dumrul” vergisinin tümüyle kalkmasını beklerken, şimdi üstüne bir de zam yapılacaktı, ama tüm seyahat özgürlüğü gönüllüleri, sırtçantalılar, gezginler sosyal medyayı kullanarak seslerini yükselttiler, medyaya, milletvekillerine, kanun teklifi verenlere ulaştılar, imza kampanyası başlattılar.
Bizler aklına gelen her sorunu zamla çözmeyi düşünen vekiller değil , yaratıcı çözümler ve hizmetler üreten vekiller istiyoruz, dedik!
BU SEFER OLMAZ! dedik ve bu kez daha komisyonda zam teklifi reddedildi.
Türkiye, bir kez daha yurttaşlarının “seyahat özgürlüğü”nü her açıdan keyfi bir biçimde kısıtlayan ülke konumuna sürüklenmekten kurtuldu.
Ama şu gerçekler yerinde duruyor: Dünyanın en pahalı pasaportu hala ülkemizde. 10 yıllık biyometrik pasaport dünyada ortalama 50 dolar ülkemizde yaklaşık 250 dolar. Birçok ülke ya çocuklardan pasaport ücreti almıyor ya da indirim yapıyor ama biz de böyle bir uygulama da yok. Hala yurt dışına çıkış harcı ödüyoruz.
Anayasamız tarafından da güvenceye alınan temel bir insan hakkı olan “seyahat özgürlüğümüzü” ihlal eden tüm vergilerin, harçların külliyen kaldırılmasını istiyoruz!
Bu konuda ve AB ülkelerinin haksız vizeleri, vize verme işkenceleri ile mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiTürkiye Büyük Millet MeclisiZamzam
Görüş Bildir