Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Bu Neyin Kafası?" Uyuşturucu Maddeleri En Çok Felsefe Öğrencileri mi Kullanıyor?

-

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre öğrenciler arasında uyuşturucu madde kullanımının en yüksek olduğu grup felsefe öğrencileri. Peki bunun sebebi ne olabilir ki?

Kaynak: https://www.theguardian.com/society/shor...

İngiltere’deki 21 üniversiteden öğrencilerin katıldığı bir ankette, felsefe öğrencilerinin yaklaşık %90’ı uyuşturucu madde kullandıklarını belirtti.

Bu oran diğer alanlarda eğitim gören öğrencilere kıyasla oldukça yüksek.

Tab isimli, çevrimiçi yayın yapan bir öğrenci gazetesinin yaptığı ve 5 bin öğrencinin katıldığı ankete göre, tıp fakültesi öğrencilerinin %57’si, felsefe öğrencilerinin ise %87’si uyuşturucu kullandığını söylemiş.

Peki neden böyle bir sonuç ortaya çıkmış olabilir?

Descartes'ı, Kant'ı, Foucault'yu anlamak kadavraları incelemekten daha az zahmetli olduğu, yani felsefe diğer branşlara göre daha kolay olduğu için mi? 

Yoksa felsefe öğrencileri eğlenmeyi, parti yapmayı sevdikleri için mi? Veya başka sebepler mi var?

Tab editörleri haklı olarak ankete "mutlak" anlamda güvenilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü katılımcıları belirli bir sistematik doğrultusunda kendileri seçmiyorlar.

Öyleyse bile neden felsefe öğrencileri ankete katılmaya çok daha meyilli?

Teorilerden biri felsefe öğrencilerinin kariyer ve iş beklentilerinin çok daha "göreceli" olmasının önemli bir neden olduğu yönünde.

Tercüme edersek, felsefe öğrencileri "Aman zaten iş bulamayacağız bari hayatın tadını çıkaralım." diyorlar bu bakış açısına göre. 

Sorun şu ki, aynı ankete göre kariyer beklentileri son derece yüksek ve iş dünyasında saygın bir imaj çizmek zorunda olan işletme öğrencileri, hukuk öğrencilerinden çok daha yüksek bir oranda uyuşturucu kullandığını belirtmiş. Böylece, teori burada çuvallıyor gibi görünüyor...

Başka bir yaklaşıma göre ise felsefe, kişinin zihnindeki şablonların değişmesini gerekli kılar. Yani kişi zihninde yeni kapılar, yeni pencereler açmalıdır.

"Bu neyin kafası" dedirtecek başka bir kafa gerekir kısacası...

Örneğin, "Yarasa olmak neye benzer?" isimli denemesinde filozof Thomas Nagel şöyle yazar:

“Yarasa olmanın, bir yarasa için nasıl bir şey olduğunu bilmek istiyorum. Bunu hayal etmeye çalışsam dahi, kendi zihinsel kaynaklarım ile kısıtlı durumdayım; oysa bu kaynaklar da bunu anlayabilmek için yetersiz kalmakta.  

Dolayısıyla bu bakış açısına göre uyuşturucu maddeler zihinde yeni kapılar açan bir araç konumunda. Her ne kadar Thomas Nagel uyuşturucu kullanmamış olsa da yeni bakış açıları elde etmek için uyuşturucu kullanan ünlü bir filozof vardı: William James!

William James uyuşturucu madde olarak azot oksit olarak bilinen kimyasal bileşeni kullanıyordu. "The Varieties of Religious Experience" (Dini Tecrübenin Çeşitleri) isimli kitabında bu maddenin “mistik bilinci olağanüstü derecede uyardığını” belirtti. 

James, Hegel felsefesindeki "Tanrı" kavramını da ancak bu sayede anladığını söyledi. “Bana Tanrı'nın gerçekliğinin hissi sadece zihnin yapay mistik halleri aracılığıyla geliyor.” diyor William James. 

"Adam uyuşturucu vasıtasıyla hidayete ermiş" diyenler olabilir. Peki Tab isimli gazeteye kendi uyuşturucu deneyimlerinden bahsedenler neler demiş?

Oxford Üniversitesi'nden bir felsefeciye göre dünya sürekli dönüyormuş...

 “Ailemle yemek yerken dünyayı tek renkten ibaret görüp korkunç bir baş dönmesi hissetmek! Sanırım konuşmalarım da pek tutarlı değildi.”

MDMA, ketamin ve gülme gazı kullanan Oxford'lu bir matematik bölümü öğrencisi ise kendisini “Godzilla" sanmış.

Notthingham Üniversitesi’nden bir klasik edebiyat uzmanı ise üzeri fındık kaplı uyuşturucu maddeyi aldıktan sonra evine 3D gözlük takıp 4 km koşarak gitmiş.

Fındıktandır o...

Peki tüm bu bilgilerden sonra sizce okuduğunuz bölüm ile uyuşturucu madde kullanımı arasında bir bağ var mıdır?

Evet, var.
Olabilir de olmayabilir de fikrim yok.
Hayır, yok.

Çok Önemli Uyarı!!!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeni_id

Farklı bilinçlere erişmek, farklı bilince ermekten geçer.. aksi ezberdir.. farklı bilinç için farklı farklı uyuşturucuları kullanmak makul bir yöntemdir.. tercih meselesi

yagmur.peker

Lisede biyoloji hocam hep anlatırdı 'Uyuşturucu veya içkilerin uyarıcı özellikleri vardır.az dozajı tetikleyici,çoğu zarar. mesela sınava çalışmaktan bıkıp gidip şarap içip yatmıştım arkadaşım sabahlamıştı. sınavda ben 65 aldım arkadaşım 40.' diye...aklıma geldi

platon

Felsefeyle içli dışlı biri olarak diyebilirim ki, gayet mümkün. Hiçbir şeyin anlamı olmadığını gördüğünüzde anlık zevklerden kaçmak, anı yaşamamak için bir sebep de bulamıyorsunuz. Madem sokaktaki köpek ile benim aramda özgürlük gibi irade gibi büyük farklar var, o halde neden olmasın? Cinsellik de buna dairdir. İradeli yaşa, ölçülü yaşa ama yaşamasını da bil. Otoriteler sana onu yapamazsın onu edemezsin dedi diye yapmamazlık yapmak, kendi aklın ve iradenle, varsa vicdanınla buna karar ver ona göre yaşa. Şu kahrolası dünyada günde 5 dakikalığına bile olsa kendini zevke ayır.

sevkettin-altmisdokuzgillerogl

Felsefe ile ilgili olanlar, standart bir insandan daha fazla düşünür, daha fazla sorgular. Bunun bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

dnz-krg

felsefe doktoru olarak diyebilirim ki hiç alakası yok. siz uyuşturucu içecekmişsiniz felsefe bölümü denk gelmiş. sanat bölümleri ve felsefe bölümünde okuyan çocukların çoğu değişik olduklarına inandırılmış oluyorlar. maalesef çok azı ciddi anlamda parlak ve değişikler. bu yüzden de değişiğim işte serseriyim, bu dünyada farklıyım kafasına sahip oldukları ve bu yalana en başta kendileri inandıkları için özenti içindeler. çoğu yerde bunu görmek mümkün. çoğu lisanstan sonra felsefe eğitimini sürdüremeyecektir muhtemelen. öyle bir kafayla imkansız.

Başlıklar

FacebookİngiltereUyuşturucuonedio
Görüş Bildir