Tuncel Kurtiz Kazdağları'nda Toprağa Verilecek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Alevi Dernekler: 'Bu Karardan Utanıyoruz!'

Alevi Dernekler: 'Bu Karardan Utanıyoruz!'

Tuncel Kurtiz’in, Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.

Vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar Köyü’ne defni için girişimde bulundu. Yaklaşık 10 yıl önce Kaz Dağları’na yerleşen, Çamlıbel Köyü’nde yaşayan Kurtiz, yakınlarına komşu köy olan 800 nüfuslu Alevi köyü Tahtakuşlar’a gömülmek istediğini söylemişti. Ancak köyden sanatçının vasiyetine izin çıkmadı.

Alevi dernekleri: Bu karardan utanıyoruz

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncel Kurtiz’in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülemediği haberi üzerine derhal harekete geçtiklerini söyledi ve bir açıklama yaptı: “Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı.

Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz”.

Vatan

Haberin Tamamı İçin:

Kazdağları'nda Toprağa Verilecek Ancak...

Aktör Tuncel Kurtiz vasiyeti üzerine Kazdağları'ndaki Tahtakuşlar köyünde toprağa verilecek. Sanatçı, sağlığında bu köydeki Alevi mezarlığını çok sevdiğini söylemişti. Ancak köy halkının defin işlemine izin vermemesi sebebiyle Kurtiz aynı bölgede bir başka mezarlığa defnedilecek.

Sinema ve tiyatronun büyük oyuncusu Tuncel Kurtiz, yarın Kazdağları'nda toprağa verilecek. Kurtiz'in Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Tahtakuşlar köyünde Alevi mezarlığına defnedilmesi öngörülüyordu. Ancak köy halkının uygun görmemesi nedeniyle başka bir mezarlığa defnedilecek. Halk müziğinin büyük ustalarından Ali Ekber Çiçek de Tahtakuşlar köyü mezarlığında toprağa verilmişti.

Özellikle Tahtakuşlar köyündeki mezarlığa gömülmeyi vasiyet ettiği iddia edilen Tuncel Kurtiz'in böyle bir vasiyeti olmadığı da açıklandı. Sanatçının yakın arkadaşı ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Tahtakuşlar köyündeki Alevi mezarlığında 2001 yılında çektikleri 'Sarıkız'ın Dağı' belgeseli için çalışırken Kurtiz'in bu mezarlığı çok sevdiğini söylediğini belirtti. Boyacıoğlu, "Ancak özellikle bu mezarlıkta gömülmek için özel bir vasiyeti yoktu" dedi.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAnkaraEdremitSinema
Görüş Bildir