Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Kadarı Bizde Bile Olmayan Japonlara Özgü 19 Batıl İnanç

 > -

Hiç şüphesiz, bu tür batıl itikatlara, tüm Japonların inandığını, söylemek abes olacaktır. Zaten öyle bir iddiamız da yok. Ancak toplumun bir kısmının, bu inanışlara halen sahip çıktığını da vurgulamak zorundayız. Tıpkı ülkemizde de olduğu gibi.

1. Taziye Evinde Yerlere Tuz Dökmek

Japonlara göre yapılması kötü şans getiriyor. Dahası tuz dökmek, Japon toplumunda bir arınma eylemi olarak kabul ediliyor. Yani taziye evinde yapılacak türden bir iş değil. Ancak şunu da sormak gerekir: Taziye evine tuz götürmek fikri, kimin aklına neden gelsin?

2. Yatakta Uyurkenki Yönünüz

Uyurken kafanızın kuzeye doğru dönük olması ise, bu dünyadan tez vakitte göçeceğinizin bir işaretiymiş.

3. Kırmızı Mürekkep

Japon kültüründe, kırmızı renk ile ilgili pek çok batıl inanç örneği var. Bir kimsenin adını kırmızı mürekkep ile kağıda yazdıktan sonra, başına mutlaka feci bir şey geleceğine dair; felaket garantili olanı ise, en çarpıcı örneklerden.

4. Gece Tırnak Kesmek

"Gece tırnak kesilmez, yoksa..." diye başlayan cümleleri, sanıyoruz ülkemizde duymamış insan yoktur. Ancak Japonlar cümlenin "yoksa" sonrasındaki kısmını biraz abartmış. Eğer büyük sözü dinlemez ve gece gece tırnak keserseniz, ne annenizin ne de babanızın ölüm anında onlarla birlikte olamazmışsınız...Pes yahu!

5. Kediler

İşyerinde kedi beslemek ya da kedi biblosu bulundurmak, şans getiren bir unsurmuş.

6. Sabahleyin Örümcek Görmek

Gününüzün bolluk, bereket ve neşe içinde geçeceğine işaret ediyormuş.

7. Önünüzden Kara Kedi Geçmesi

Japonlar da bu hadiseyi olumsuz bir işaret olarak algılayıp uğursuzluğa yoruyormuş.

8. Cenaze Arabası Görünce Başparmağı Gizlemek

Japon kültüründe aileyi temsil eden parmak olarak da bilinen başparmağı, cenaze arabası geçerken gizlememek; aile fertlerinin yakın bir zamanda ölmesine sebep olabilirmiş.

9. '4' Rakamı

Batı kültüründe '13' neyse; Japon kültüründe, '4' rakamı da o...

10. Yemek Çubuklarını Pilava Saplamak

Çubukları pilava saplamak ve öyle bırakmak, aslında cenazelerde uygulanan bir gelenek. Bu tür zamanlarda yapılması da, doğal karşılanıyor. Aynı şeyi ortalıkta bir cenaze yokken yapmanız ise, çok yakında başınıza bir felaket geleceği şeklinde yorumlanıyor.

11. Yatakta Oyuncak Bulundurmak

Karabasanlar için açık davet anlamına geliyormuş.

12. Terkedilmiş Yapılardan Gelen Gürültüler

Gürültüye sebep olan da yine bir canavar. Hatta amaçsızca haylazlık eden bir canavar.

13. Karanlık Çöktüğünde Dolaşmaya Çıkmak

Japonların yapmaktan kesinlikle sakındığı şeylerden birisi, karanlık çöktüğünde dolaşmaya çıkmaktır. Özellikle de tenha yerlerde. Çünkü bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceğine inanırlar. Nedeni ise, karanlığın içinden bir anda fırlayan canavarlarmış...

14. Kayıp Çocuklar

Japonlar kültüründe en çok korkulan canavarlardan birisi de, çocukların ortadan kaybolmasıyla ilişkilendirilen 'Kappa'lar. Nehir canavarı olarak da bilinen bu yaratıklar, sadece çocuk kaçırmayla değil, nehirlerde yaşanan boğulma vakalarıyla da ünlüler.

15. Fener Yağının Eksilmesi

Gülmeyin ama bunun sorumlusu da bir canavar. İşi gücü yağ emmek ve insanları güç durumlarda bırakmak. Özellikle de avare tipleri kendine hedef seçiyormuş.

16. Soğuk Odalar

Alın size, bir canavar marifeti daha. Japonlara göre, kimi evlerde tavanların soğuk ve yer yer karanlık olmasına, bir canavar sebep oluyormuş. Odaların köşelerinde biriken tozlar ise, aynı canavarın karanlıkta yalanmasının bir sonucuymuş.

17. Geceyi Terkedilmiş Bir Evde Geçirmek

Terkedilmiş evlerin içinde, yine evin kendisine ait yüzlerce göz olurmuş. Ve bu gözler evin içindeki davetsiz misafiri gözlermiş..

18. Takılıp Düşmek

Japonlar, bir şeye takılıp kazara düşmeye ya da insanın ayağının kayabileceğine pek olasılık vermiyorlar. Çünkü bunun arkasında da görünmez bir varlık olduğuna inanıyorlar. Bu öylesine bir varlık ki, insanların kapaklanıp yere düşmesi ona feci şekilde keyif veriyormuş.

19. Tekinsiz Tilkiler

Japon kültüründe tilkiler, tekinsiz canlılar olarak kabul edilirler. Ormanda kaybolan erkeklerle de doğrudan ilişkilendirilirler. Sebebi ise tilkilerin istedikleri zaman kendilerini güzel kadınlara dönüştürebilme becerilerinin olduğuna dair batıl inanç.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-emir17

11. Madde Hüpletti Lan Beni (Korktum Yani) :D

nazlican-cengiz

WOAW ! sugoi bu bilgiler ! :D

gokhan-bostancioglu

kara kedi şans getirir japonlarda.yanlış bilgi

sedefulubat

Tilki nedir ya 😂😂

derin-elif

Japonlar kara kedinin şans getirdiğine inandıklarını duymuştum

Başlıklar

Japonya
Görüş Bildir