Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Bu İnsanlar da Korkmaya Yer Arıyor Canım" Diyeceğiniz Bir Korku: Taphephobia

 > 
9PAYLAŞIM

Bu neyin korkusu acaba diye merak içindesiniz biliyorum. Eski Yunanca "taphos" (mezar) ve "phobos" (korku) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu korku "diri diri gömülme korkusu" olarak biliniyor. Eski zamanlarda, tıp tekniklerinin henüz gelişmediği çağlarda çok daha sık görülen bu korku şimdilerde eskisi kadar popüler değil. Ama öyle tanıdık simalar bu korkudan mustaripmiş ki okudukça vay anasını diyeceğinizden eminiz.

1. Size çok saçma bir korku gibi görünebilir ancak modern tıbbın ortaya çıkmasından önceki dönemlerde hiç de akıl dışı bir korku değil.

2. Tarih, yanlışlıkla öldü diye gömülen yüzlerce insanın hjikayesiyle dolu, bunlar sadece bildiklerimiz.

3. 1905 yılında İngiliz reformcu William Tebb kazara canlı canlı gömülmüş insanları listelemeye girişti.

Sonuçlar şaşırtıcı: 219 neredeyse canlı gömülme, 149 tamamen canlı gömülme, 10 canlı canlı inceleme amaçlı kesi, 2 canlıyken mumyalama.

4. Komaya girmiş insanların öldü diye gömülmesi hikayeleri şehir efsanesi olarak halen anlatılmakta.

s219.photobucket.com

5. Canlı canlı bir tabutun içinde tıkılı kalma fikri gotik yazarların gözdesi bir konu.

Edgar Allen Poe'nun "The Premature Burial" (Diri Diri Gömülüş) romanı bu korkunun halk tarafından da bilinmesine katkıda bulundu.

6. Bu korkudan mustarip insanlar tıpkı panik atakta olduğu gibi günün bir anında canlı canlı gömüldüklerini akıllarına getirip korku krizlerine giriyor.

7. Bu korku zamanında "güvenli tabutlar" fikrinin ortaya çımasına sebep olmuş.

Tıpkı bizdeki "yanmaz kefen" olayı gibi!

8. Sadece Almanya'da 19. yüzyılın ikinci yarısında 30'dan fazla güvenli tabut patent başvurusu yapılmış.

Bu tabutlar içindeki kişinin canlı olduğunu belirtmesi için çeşitli mekanizmalara sahip.

9. 1822 yılında Dr. Adolf Gutsmuth, kendi güvenli tabut tasarımının tanıtımını yaparken, kendisine birkaç saat boyunca tabutun beslenme borusundan çorba, bira ve sosis verilmiş.

thechirurgeonsapprentice.files.wordpress.com

10. Gelelim taphephobia illetinden mustarip meşhur kimselerei ilk sırada "Hans Christian Andersen" var.

Biyografisini yazan Jackie Wullschlager'e göre Danimarkalı yazar diri diri gömülmekten ölesiye korkuyordu. Son günlerini arkadaşının evinde geçirmiş ve arkadaşından öldüğünden emin olması için damarlarını kesmesini istemişti. Andersen nevrotik biriydi, yangından korktuğu için yanında sürekli ip taşırdı, köpeklerden ödü kopardı ve trişinoz hastalığı korkusundan asla domuz eti yemezdi.

11. Frederic Chopin

Son mesajında Chopin şunları yazmıştı. Dünya çok boğucu bir yer. Diri diri gömülmemem için öldükten sonra beni kesip açmalarını sağlayacağına yemin et.

12. George Washington

Ölmeden birkaç saat önce George Washington sekreterine: "Ölüyorum. Beni düzgün şekilde gömün. Ve ölümümün üzerinden en az 3 gün geçmeden beni tabuta koymayın" demiştir.

13. Alfred Nobel

Dinamitin mucidinin son vasiyeti şu şekildedir: Ölümümün ardından tüm damarlarım açılsın ve deneyimli doktorlar tarafından muayene edilip öldüğüme kesin karar verilmesinin ardından benden kalanlar yakılsın.

14. Arthur Schopenhauer

Tarihçi Jan Bondseson'a göre Schopenhauer diri diri gömülmekten korkuyordu, bunun için öldükten sonra en az beş gün gömülmemeyi vasiyet etmişti.

15. Nikolai Gogol

ebooks.adelaide.edu.au

Gogol de diri diri gömülme korkusuna sahipti. Arkadaşlarına yazdığı mektuplarda bir tabutun içinde canlı canlı uzanıyor olmanın ne kadar ürkütücü olduğundan bahsederdi. Vasiyeti kalbi durduktan sonra çürümeye başlayana kadar gömülmemekti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derya-ertugrul

bende de var bu korku ama adını bilmiyordum iyi oldu öğrendiğim :D

anjelique

Bu korkuya sahip olan kişi sanıldığından da çoktur. Bunun gibi beter korkulardan birisi de anestezi altında olup herşeyi hissetmek bence...bırrr anestezi filmi geldi bak aklıma :)

donnie-darko

Sen şimdi anestezi filmini aklıma getirerek izlemem için mesaj mı veriyorsun. :D

anjelique

Anlamak istediğin gibi olsun :)

donnie-darko

ben aslında anlatmak istediğini anlamak isterdim :D

deniz-inonu

yalnız değilmişim.

ummuhan.k.unsal

İçeriği okumaya yüreğim dayanmaz. Resimlere bile bakamadım. Hep derim öldükten sonra 2 gün bekletin beni ondan sonra gömün diye. Zaten dar alanlarda bunalan, sırtüstü yatınca nefes alamayan biriyim. Bir de bu korku kabusum oldu yıllardır.

streetkedisi

Yalnız o dönem de özellikle mikro cerrahi vs.yok iken yani, öldüm mü diye emin olmak için tüm damarlarımı kesin,açın demek......Ölmediysen boşa gittin demek :)

Görüş Bildir