'Bu İçeride Aktörleri Olan Ama Senaryosu Dışarıda Yazılan Bir Darbe Hareketidir'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı demokrasinin mi, darbelerin mi yanında? Maalesef Batı teröre destek veriyor, darbelerin yanında. Bunların canı bizim gibi yanmıyor ama bizim yanıyor" dedi.  "Ben açık sözlüyüm, bu olay, içeride aktörleri olan ama senaryosu dışarıda yazılan bir darbe hareketidir" diyen Erdoğan, ayrıca Gülen örgütü ile mücadele kapsamında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı kapatacaklarını söyledi ve ekledi:  "Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden bir tanesi de orası."

Yüksek Düzeyli Ekonomi toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bu örgütün faaliyelerine karşı güçlü istihbarat teşkilâtı kurmamız şart" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu örgütün faaliyetlerine yönelik güçlü bir istihbarat mekanizması kurmamız şart. Diğer kurumlarımızdaki görevden almaların da olumlu sonuçlar vereceğinden emin olabilirsiniz. Mesela Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden bir tanesi de orası. Burayı kapattıktan sonra oranın içerisinde çalışanların hepsini de, hazırlıklarımızı yaptık, gereği neyse onun da gereğini yapacağız" diye ekledi. 

Erdoğan TİB'in, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) devredileceğini ve BTK'nın gereken adımları kendisinin atacağını ifade etti.

"Bu nasıl demokrasi?"

Bazı Avrupa ülkelerinde dezenformasyon içeren reklamlar yayımlandığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu ana kadar bize Batı’dan gelen hiçbir temsilci yoktur. Ziyaretimize gelen hiçbir temsilci yoktur. Fakat Fransa’da terör eylemleri olduğunda oralara nasıl gittiklerini biliyoruz. Hatta bazı ülkeler havaalanlarında ne yazık ki Türkiye’ye gitmeyin, Türkiye’ye gidişiniz Erdoğan’ı güçlendirir gibi reklamlar veriyor. Bu nasıl demokrasi? Ben askeri darbeyle iş başına gelmiş bir cumhurbaşkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyuyla işbaşına gelmiş bir cumhurbaşkanıyım.

Bu olay sadece içeride tezgahlanan bir olay değil. Ben açık sözlüyüm. Bu olay içeride aktörleri olan ama senaryosu dışarıda yazılan bir darbe hareketidir.

Bu ortak darbe hareketinin aktörleri bir şeyi hesap edemediler. Bu milletin kendisini hesap edemediler. Bu insanların tankların altına yatabileceğini hesaplayamadılar."

"Bunların canı bizim gibi yanmıyor"

Erdoğan, darbe girişimi ile Türkiye'nin canının yandığını vurgulayarak, "Şimdi soruyorum; Batı, burada teröre destek veriyor mu vermiyor mu? Batı, demokrasinin yanında mı, darbelerin ve terörün yanında mı? Maalesef bu Batı, teröre destek veriyor ve darbelerin yanında yer alıyor. Bunların canı bizim gibi yanmıyor ama bizim canımız yanıyor." diye konuştu.

"Dostlarımızdan beklediğimiz desteği alamadık"

Çeşitli ülkelerin darbe girişimine yönelik yaklaşımını eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Diğer terör örgütleriyle olan mücadelemizde olduğu gibi, darbe girişimi sırasında ve sonrasında da dostlarımızdan beklediğimiz desteği alamadığımızı da açıkça söylemek zorundayım, bunu üzüntüyle ifade ediyorum. Bu gerçeği görmek için, darbe sırasında ve sonrasında ortaya konan tepkilere bakmak yeterlidir."

Hiç Tereddüt Etmeden İki Tankın Önüne Atlayan Darbe Karşıtı Adam - onedio.com
Hiç Tereddüt Etmeden İki Tankın Önüne Atlayan Darbe Karşıtı Adam - onedio.com

"Bu inanç oldukça darbeler hiçbir şey yapamayacak"

Darbe girişimi sırasında tankların paletleri arasına atlayarak yaralanan Sabri isimli vatandaşı aradığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Telefonda konuşurken, sanki Sabri'ye hiçbir şey olmamış gibi 'Reisim sen iyi misin, bana onu söyle' diyor. 'Ben iyiyim' diyor. 'Doktorlarımız bize iyi bakıyor, hemşirelerimiz bize iyi bakıyor' diyor. Bu inanç, bu azim oldukça, evelallah bu millete darbeler hiçbir şey yapamayacaktır."

"Uluslararası yatırımcı bu ülkede kaybetmemiştir"

Kanal İstanbul ile Çanakkale Köprüsü'nün ihalelerinin yapılacağına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu aslında bir kararlılığın, bir istikrarın ifadesidir. Biz bütün bunları yaparken mali disiplinden, istikrardan asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. 14 yıldır bizimle birlikte yol yürüyen hiçbir uluslararası yatırımcı bu ülkede kaybetmemiştir. Tam tersine sürekli kazanmıştır, bundan sonra da kazanacaktır."

"Ülkemizdeki OHAL AB prosedürlerine uygundur"

AP

Olağanüstü hal uygulamalarına dayanılarak ekonominin işleyişine en küçük bir şekilde müdahale edilmediğini bildiren Erdoğan, "Ülkemizdeki olağanüstü hal uygulaması tamamen Avrupa Birliği prosedürlerine uygundur." dedi.

Olağanüstü hal uygulaması ile iki konunun gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir, ilan ettiğimiz bu olağanüstü hal neye yaramıştır veya neye yaramaktadır? Devletin işleyişini hızlandırmak. Bunu hızlandırırken devletin yeniden yapılanması sürecini başlattık. İki, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanması sürecini başlattık. Eğer bu adımı atmayacak olursak işte bu FETÖ'cüler, metöcüler silahlı kuvvetlerimizi işgal eder ve ondan sonra da kalkar milletin vergileriyle milletin verdiği paralarla aldığı uçakları, tankları, topları milletine doğrultur. Bu adımı atmak zorundayız.""Darbenin faillerine acımaya kalkarsak acınacak hale geliriz"

Darbe girişimi nedeniyle 238 şehit verildiğini, 2 bin 200'e yakın kişinin de yaralandığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Sen hala kalkıyorsun 'Endişeliyiz' diyorsun. Bunun faillerine, sen nasıl kalkarsın da hala şefkat elini uzatırsın ya? Böyle bir şey olabilir mi? Asla attığımız adımlardan taviz vermeyeceğiz. Çünkü biz, istisnaları bir kenara koyuyorum, bu katillere, bu darbenin faillerine eğer acımaya kalkarsak, acınacak hale geliriz. Bunu yapmayacağız."

Times: 'Gülen Hareketi İngiliz Vekile On Binlerce Sterlin Ödedi' - onedio.com
Times: 'Gülen Hareketi İngiliz Vekile On Binlerce Sterlin Ödedi' - onedio.com

"Siyaseti satın alma operasyonudur"

İngiliz Times gazetesinde, İngiliz milletvekili Edward Garnier'in, FETÖ'den kaleme aldığı rapor için 115 bin 994 sterlin aldığı yönünde haber çıktığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Adamlar böyle çalışıyor. Bu ne demektir? Bizim dilimizde bu, siyaseti satın alma operasyonudur. Bu adamlar bunu yapıyorlar. Ama bunu önlerine koyduğunuz zaman hemen savunma, haklılık psikozu içerisinde bunu böyle yerine getirmenin gayreti içerisine giriyorlar."

"Açığa alınan kamu çalışanları vazifelerine dönebilecek"

Erdoğan, Türkiye'deki yaklaşık 3 milyon 340 bin kamu çalışanından 62 bininin, son soruşturmalarda açığa alındığını ifade ederek, "Açığa alınanların bir kısmının, yapılan soruşturma ve yargılamalar neticesinde, şayet haklarındaki iddialar mesnetsiz görülürse vazifelerine geri dönebileceklerini de unutmamalıyız." diye konuştu.

"İstihbarat örgütleri düşmanlık yapmıştır"

Darbe girişimine dair istihbaratın zamanında alınamadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Darbenin istihbaratının zamanında alınamaması, bu örgütün önce istihbarat teşkilatlarımızı çökertmekle işe başlamasından kaynaklanıyor. Biliyorsunuz sadece Milli İstihbarat Teşkilatı yok, bir de Emniyet İstihbarat var, Jandarma İstihbarat var. Bu istihbarat örgütleri ne yapmamıştır, ilgili mercileri aslında hiç uyarmamış, uyarmadığı gibi düşmanlık yapmıştır."

"Sizde haysiyet varsa Türkiye'ye gelirsiniz"

Erdoğan, darbe girişimine dair gözaltına alınanlara yönelik kötü muamele iddialarına ilişkin, şunları kaydetti:

"Uluslararası Af Örgütü tutturmuş bizim işkenceler yaptığımızdan bahsediyor. Bizde işkenceye sıfır toleranstır. Arbede esnasında kaşına, gözüne tekme, tokat yemiş olabilir. Yememiş olsa oradaki polisimizi öldürecek. 'Vurun beni' mi diyecek, kendini savunmayacak mı? Uluslararası Af Örgütü, Londra'da durarak tespit yapıyor. Zerre kadar sizde haysiyet varsa çıkarsınız Türkiye'ye gelirsiniz, önce bir parlamentoyu gezersiniz, gider özel harekatı dolaşırsınız, emniyet müdürlüğünü dolaşırsınız, buraya gelir bir dolaşırsınız, ondan sonra bizim gazilerimizi hastanelerde dolaşırsınız, kim kime ne yapmış onu o zaman görürsünüz."

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

Avrupa BirliğiÇanakkaleDarbeFETÖFransaİngiltereİstanbulOHALOlağanüstü HalRecep Tayyip ErdoğanŞehitTerörTokatolay
Görüş Bildir