'Bu Farklılar Rahmettir ve İslam Medeniyetinin Bir Güzelliğidir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Bu Farklılar Rahmettir Ve İslam Medeniyetinin Bir Güzelliğidir"

"Bu Farklılar Rahmettir Ve İslam Medeniyetinin Bir Güzelliğidir"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Arnavutluk'ta Dünya Bektaşilerinin merkezini ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bektaşilere yapılabilecek en büyük kötülük, en büyük iftira, Bektaşilerin İslam'ın dışında olduğunu söylemektir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 6. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı için gittiği Arnavutluk'ta, Dünya Bektaşilerinin merkezini ziyaret etti. Dünya Bektaşileri Lideri Baba Mondi'nin kapıda karşıladığı Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Balkanlar'da, farklı dinlerin ve farklı kültürlerin barış içerisinde yaşamasında Bektaşi büyüklerinin büyük rolünün olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bizim, kitabımız Kur'an-ı Kerim'e, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (SAS) ve Ehl-i Beyt'e olan sevgimiz, bizim ortak sevgimizdir. Bektaşilere ve Bektaşi Dergâhına yapılabilecek en büyük kötülük, en büyük iftira, Bektaşilerin İslam'ın dışında olduğunu söylemektir. Bu farklılar rahmettir ve İslam medeniyetinin bir güzelliğidir. Bizim, kitabımız Kur'an-ı Kerim'e, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (SAS) ve Ehl-i Beyt'e olan sevgimiz, bizim ortak sevgimizdir. Bu temel konularda birleştikten sonra diğer konular bizim için teferruattır. İslam'ın bütün Balkanlar'da yerleşmesi ve yayılması konusunda bu dergahın ilk temsilcilerinin rolleri, emekleri unutulamaz. Bizatihi tarihimizi bu açıdan incelediğimizde Ahmet Yesevi'nin öğretileri karşımıza çıkacaktır. Onun öğretilerini Anadolu'ya Hacı Bektaşi Veli gibi önemli isimler getirecektir. Daha sonra Alperenler batıya giderek İslam'ın bu topraklara gelmesini sağlayacaktır. Öncelikle o büyüklerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Onların sadece bu topraklarda yaşayan Bektaşi kardeşlerimizin değil, Balkanlar'da yaşayan herkes üzerinde etkileri olmuştur. İslam'ın batıya barış içinde gelmesinde, farklı dinlerin kültürlerin birlikte yaşamasında yine onların büyük emekleri olmuştur"

"YÜZYILLIK KOPUKLUKLARI TELAFİ ETMELİYİZ"

Son asırda Müslümanların arasına bazı ayrılıklar ve ihtilafların girdiğini ifade eden Görmez, "O kadar çok çalışmalıyız ki, o yüzyıllık kopuklukları telafi etmeliyiz. Daha önceki eksiklikleri telafi etmek için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Siz görüşme yaptığımız bu salonda ikimizin arasına bütün Müslümanları birleştirecek Kur'an-ı Kerim koymuşsunuz. Bu, sözün bittiği yerdir. Her türlü ayrılığın ve ihtilafın bittiği yerdir. Barış içinde inancımızı, kültürümüzü, medeniyetimizi yaşatmaya devam etmek zorundayız. Türkiye'deki görüşmelerimizde de ifade ettiğim gibi Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sizlerle birlikte burada yapılması gereken ne varsa işbirliğine hazırız" dedi.

"BEKTAŞİLİK İSLAM'IN BİR PARÇASIDIR"

Bektaşi Lideri Baba Mondi ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken hedeflerinin Hazreti Peygamberin gösterdiği yolda ilerlemek olduğunu söyledi. Bektaşilik'in İslam'ın bir parçası olduğunu belirten Baba Mondi, "Bektaşilik'in İslam'ın dışında olduğu ithamı çok yanlıştır. Biz İslam dininin bir parçasıyız. Allah inancının artırılması için çalışıyoruz. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim ve Hazreti Peygamber bizleri birleştiren en önemli unsurlardır. Bizim dergâhımızda sürekli hatim indirilmektedir" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir