Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Black Panther' Filmini Sinemada İzlemeden Önce Aklınızda Bulunması Gereken 14 Bilgi

236PAYLAŞIM

Black Panther sinemalara geldi ve hepimiz bu konuda çok heyecanlıyız! Müziğinden tutun tarihine kadar her detayıyla gündeme oturan filmi izlemeden önce bilmeniz gerekenleri BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/luisdelvalle/on...

1. Black Panther, Marvel'a ait bir süper kahraman filmi ancak aynı zamanda zenci kimliğinin ve Afrikalı diyasporasının ustaca değinilmiş bir keşfi.

Film seti çoğunlukla kurgusal bir Afrika vatanı olan Wakanda'da geçiyor, ancak film aynı zamanda zenci Amerikalı deneyimini yansıtıyor, kolonileşme tarihi ve Pan-Afrikanizm temasına değiniyor.

2. Wakanda'yı daha önce görmüş olabilirsiniz...

Dış dünyadan uzak, izole ülke Kral T'Challa tarafından yönetiliyor. Captain America: Civil War'da kısaca görmüştük aslında.

3. Yapımcılar; kostümleri, karakterleri ve Wakanda'nın kültürünü en ince detayına kadar yaratabilmek için birden fazla Afrika kabilesinden ilham aldılar.

Gördüğünüz detayların çoğu gerçek insanlara ve gerçek mekanlara dayalı.

4. Filmin müzikleri Kendrick Lamar tarafından yapıldı.

Başlangıçta, yalnızca bir iki şarkıyla filme destek olması planlanıyordu. Ancak yönetmen Ryan Coogler filmden birkaç kesiti yalnızca onun kliplerine ayırınca Lamar albümün tamamına imza attı.

5. Sonuç olarak ortaya çıkan albüm 'Black Panther: The Album' çıktığı gibi Billboard Top 200 listesinde başa yerleşti.

6. Bunun yanı sıra, Black Panther muazzam miktarda güçlü kadın karakterleri barındırıyor ve şereflendiriyor.

Filmin yıldızı Lupita Nyong’o, bir röportajda "Wakanda'nın kadınları potansiyellerinin tamamının farkına vardı." cümlesini kullanıyor. Filmin çoğunda, kadınlar hem beyin hem de kas gücünü oluşturuyor.

7. Diğerlerine göre daha 'yeni' görünse de, Kara Panter on yıllardır Marvel evreninde varlığını sürdürmekte.

Karakter ilk defa 1966 yılında Fantastik Dörtlü çizgi romanında ortaya çıkıyor. Sonrasında kendine ait bir serisi oluyor.

8. Sonuç olarak artık oldukça mühim bir karakter.

Bir Avenger ve Wakanda'nın kralı olmasının yanı sıra, T'Challa karakteri çizgi romanlarda büyük öneme sahip. Bir noktada Illuminati'nin (Dünya'yı ilgilendiren önemli kararları veren bir grup kahraman) bir üyesi oluyor ve nihayetinde Sonsuzluk Taşları'ndan birinin sorumluluğunu üstleniyor.

9. Filmin konusu 'Captain America: Civil War'da yaşanan olaylarla çok alakalı.

Kral T'Chaka'nın ölümü iki filmde de büyük rol oynuyor. Civil War'daki bir iki karakter Black Panther'da da gözümüze çarpıyor.

10. Ayrıca 'Avengers: Age of Ultron'la da bağlantılı.

Silah tüccarı Ulysses Klaue ile zaten Age of Ultron'da tanışmıştık. Tony Stark'ın eski arkadaşıydı.

11. 'Vibranium' adı verilen kurgusal metal, Kara Panter için oldukça önemli.

Wakanda'da sınırsız vibranium rezervi olduğunu öğreneceksiniz, bu metal Marvel evrenindeki en güçlü metal. Kaptan Amerika'nın kalkanı ve Vision'ın sentetik vücudu bu metalden yapılma.

12. Bu Black Panther'ı beyaz perdeye taşımak için yapılan ilk deneme değil.

90'lı yıllarda, Wesley Snipes Kara Panter hakkında bir film yapmak istedi. Senaryoyla ilgili problemler, yaratıcı farklılıklar ve özel efekt bütçesi yüzünden proje hiçbir zaman hayata geçirilmedi.

13. Ayrıca bu, Michael B. Jordan'ın ilk Marvel filmi de değil.

Aktör Fantastik Dörtlü'nün yeni versiyonunda Johnny Storm'u canlandırdı. Artık Killmonger adlı kötü karaktere can veriyor.

14. Son olarak, filmin en en en sonuna kadar beklemeyi ihmal etmeyin. Çünkü her Marvel filmi gibi Black Panther'da da bitiş sonrası önemli sahneler var, hem de iki tane!

Gelenek bozulmaz.

Hala gidip gitmemekte kararsız kalanlar varsa da şöyle alalım. 👇👇👇👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suspicious

"SPOİLER - SÜRPRİZBOZAN içeren ileti" ..................................................................................................................................................... yalnız o killmongera çok yanlış yaptılar. adam bileğinin hakkıyla kazandı krallığı. ırkdaşlarına yapılan kötülüklerin intikamını almak istiyordu ki haklıydı da. ayrıca bu kadar güçlü ve kadim bir krallık kendi gtünü sağlama almak adına yüzyıllar süren kölelik ve işkenceye müdahale etmiyor öyle mi? çohafedersiniz skmişim öyle krallığı da panterliği de. Eric Killmongerin askerleriyiz!

Gizli Kullanıcı

aynen bencede,adam kendi hakkıyla kazandı ama kötüydü işte..krallığı kötü idare edecekti,zorbalıkla..zaten bu filmlerde hep kötüler iyi,iyiler kötü olarak gösterilmiyomu..

suspicious

yoo noolokosu vor! alacaktı nigaları ardı sıra, ne kadar köle taciri varsa mızrağa oturtacaktı. çünkü adam aslında kötü değil, İNTİKAM İstiyo. Beatrix Kiddo intikam alınca cici, killmonger intikam alınca aaauuuvvv.. babasını öldürmüşler adamın. benim babamı öldürecekler öyle, yakarım o gezegeni, YAKARIMH!

Gizli Kullanıcı

haa ozaman haklısın,doğru.ya filmlerde hep kötüleri iyi yaptıkları için insan tam anlamıyo izlerken,kimin iyi kimin kötü olduğunu..

suspicious

ayrıca bak şimdi aklıma geldi, ilk krallık döğüşünde kara panter diğer lavuğu dövüyor ama öldürmüyor, o zaman o lavuk ta hala krallıkta hak iddia edebilir döğüş bitmedi diye. sonra sen krallık için kavgayı kabul etmiş dayağı yemişsin, bileğinin hakkıyla (ne kadar kötü olursa olsun) kral olmuş adama türlü cinlikler yapıyorsun. bak elim ayağım titredi yine...

Gizli Kullanıcı

haklısın evet,hatta ondan yardım istediler yardım bile etti..

fakecan

sakın 3D versiyonuna gitmeyin. filmin bir çok sahnesi karanlık o yüzden bir bok anlaşılmıyor.

Gizli Kullanıcı

3dsiz tadı çıkmazki bu tarz filmlerin..

lucinda-yumi-kane

Baya güzel bir filmdi. Herkese tavsiye ederim. Soundtrack'de yıkılıyor.

bademlicikolatta

cok merak ediyorum. albumu dınledm kendrick döktürnüş 👏🏼👏🏼👍🏻

doksandokuzkurus

Çok güzel film. İzleyin izlettirin

Görüş Bildir