Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Bize Çekilin Oyları Bölmeyin Deniliyor'

 > 
17PAYLAŞIM

'Bize Çekilin Oyları Bölmeyin Deniliyor'

Önder, “CHP bu kadar kategorik bir iktidar karşıtlığı ile kendini konuşlandırıyor. Ancak, AKP ile kol kola girerek tam 7 dakikada ihaleye fesat karıştıran belediyecilerin cezasını 3 yıl sınırının altına indirdiler." dedi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP)'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar, yerel seçim öncesi basın kokteyli düzenledi. Taksim'de bulunan bir otelde düzenlenen kokteyde, Önder ve Aydınlar'ın yanı sıra, HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, milletvekili Levent Tüzel de hazır bulundu.

“GEZİ DİRENİŞİNDEKİ ÖNCÜ ROLÜMÜZ TESADÜFİ DEĞİLDİR"

Burada basın açıklaması yapan Sırrı Süreyya Önder, “Gezi direnişine 28 gün kala 1 Mayısta, Sabahat Tuncel ile telefonla konuştuğum sırada, beni görüntüleyen basın mensuplarına, 'Kameraman arkadaşlar lütfen bana değil de arakaya dönelim. Şu Gezi Parkı'na bir pan yapın. Burada bugünkü vahşetin biricik gerekçesi var. O da şu Gezi Parkı için kıyım hazırlığı' dedim. 2 Mayıs'ta polis şiddetini protesto ederken de, Gezi Parkı'nda olacak olanlara dikkat çektik. İktidarın hüneri ve bu konudaki azgın iştahı zaten malum. CHP de, hem Beyoğlu encümeninde hem büyükşehir encümeninde oy birliğiyle destek vermekle meşguldü. Bizim bu direnişimiz ve buradaki öncülük rolümüz tesadüfi değildir. Gezi Direnişi'nin sekizinci gününe miting koyup ancak 8 saat kala iptal etmeyi akıl edecek kadar durumun farkında değillerdi. Biz böyle bir duyarlılıkla Gezi Direnişi'nin içerisinde yer aldık. Daha bundan öncesi de var ki, Gezi Platformu'nun ilk 8 bileşeninden birisi BDP'dir." dedi.

"BİZE ÇEKİLİN OYLARI BÖLMEYİN DENİLİYOR"

Önder sözlerini şöyle sürdürdü: Dünya görüşü belirlenmiş, referansları son derece net bir siyasal partiye, herkes bize terbiyesizce nezaketi yok sayarak, 'Siz kenara çekilin, oyları bölmeyin' gibi bir yaklaşım geliştiriliyor. Bizim 100 tane yerel yönetimimiz var. Bu belediyelere devlet, askeriyle, polisiyle vergi müfettişiyle, Sayıştay denetçisiyle, istihbaratçısıyla karargah kurdu. En küçük bir şey bulduklarında onu devasa bir şey haline getirmek için ellerinden geleni yaptılar. Peki, 'Oylarımızı bölmeyin, siz kenara çekilin' diyen diğer siyasi parti ne yaptı? Bu ülkede belediyelerde ihaleye fesat karıştıranların çarptırılacağı hapis cezası, cezaevine girmeyi gerektiren boyutlarda, yani 3 yılın üzerindeydi. 3 yılın altında olunca mevcut infaz sistemiyle ceza ertelenebiliyor. CHP bu kadar kategorik bir iktidar karşıtlığı ile kendini konuşlandırıyor. Ancak, AKP ile kol kola girerek tam 7 dakikada ihaleye fesat karıştıran belediyecilerin cezasını 3 yıl sınırının altına indirdiler. Bugün telefon konuşmalarıyla milletin anasına küfredenler, CHP tarafından da bizzat grup konuşmalarında bile dinletilme aşamasına gelmişken, sorulacak soru şu, ya da acı gerçek şu: Bakın bunlar sizin yüzünüzden hapis yatmayacaklar. Siz AKP ile kol kola girdiniz ve bu ülkede bu kadar hak ihlalleri varken, 7 dakikada bunları affettiniz.Bu seçim diğerlerinden farklı olacak. Belki bu söz çok sarf edilmiştir. Ama belki ilk defa bu kadar ağırlıklı bir karşılığı olacağını düşünüyorum. Çünkü “Gezi"den sonra çiğnenen bir sakız vardır. 'Gezi'den sonra hiçbir şey eskisi olmayacak' dendi. Ama herkes her şeyi eskisi gibi yapmaya devam ediyor.

ANKETLERDE YÜZDE 10 BANDININ ÜZERİNDE OLDUĞUMUZ SÖYLENİYOR

Yapılan anketlere göre İstanbul'da durumlarının ne olduğunun sorulması üzerine Önder, “Eğilim olarak anket firmalarından bize gelen anonslar, bir yükselme trendinde olduğumuz şeklinde. Yüzde 10 bandının üzerinde olduğumuz şeklinde. Fakat sahaya daha yeni indik.Eğer öyleyse bile biz bu denklemi yukarıya doğru çekeceğiz." şeklinde cevap verdi.

Basın açıklamasının ardından kokteyle katılan HDPliler, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra müzik eşliğinde sahnede halay çekti.

Haber-Kamera:Mehmet AKTARAN İSTANBUL DHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir