'Hangi Kürt Siyasetçinin Öldürüleceğini Açıklayın'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Bize Almanya'da Hangi Kürt Siyasetçinin Öldürüleceğini Açıklayın'

'Bize Almanya'da Hangi Kürt Siyasetçinin Öldürüleceğini Açıklayın'

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında KCK operasyonlarını ve davalarını eleştirdi. Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

  • Bundan 7.5 ay önce hatırlayacaksınız yine bir gece yarısı operasyonu ile Van’daki bütün belediye başkanlarımız gözaltına alınmıştı.

Depremden yaralanmış bir kentin yerel yöneticilerini hapse atmanın ne demek olduğunu Vanlılar bilir. Cumhuriyet döneminde ilk kez Van Belediyesi halka hizmet etmeye başlamıştı. Ayrımcılık yapmadan eşit hizmet götüren Bekir Kaya ve ekibi başka partilere oy verenlerin de desteğini alıyordu. Başbakanın “Van Belediyesi’ni istiyorum” demesinden sonra yerel çeteler bu operasyonu başlattı. Bunu, orada güvenlik bürokrasisi bilmeyebilir ama bir ülkede yüzde 50 oy almış bir başbakan bilmezse şaşarız. Van, Diyarbakır , Hakkari belediyeleri böyle alınmaz. Sizin doğrudan talimatınız yoksa eğer oradaki yerel çetelere bir telefon açıp sorun bakalım, bu operasyonlar Van Belediyesi’ni güçlendirmiş mi yoksa aksi mi olmuş. Tek başına bugün mahkemede anadilinde savunma yapamayan, mikrofonu kapatılan Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın durumu ülkedeki demokrasinin halini gösteriyor.

  • (Parti yöneticileri Fatma Kurtulan ve Tuncer Bakırhan’ın İmralı’daki avukat görüşmelerini okudukları için cezalandırılmak istendiğini belirterek) BDP gibi bir partide yöneticilik yapan kişilerin Kürt sorununun çözümünde hayati önem taşıyan İmralı’da neler söylendiğini takip etmezsek biz parti içi soruşturma başlatırız…
Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş ÇHD için: Bu insanlar yeraltında gezen insanlar değil

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş grubunun toplantısında KCK davalarını eleştiridi. Demirtaş, son dönemde gerçekleştirilen ÇHD operasyonu hakkında da sert konuştu.

İşte Demirtaş'ın konuşmasından satır başları...

-Başbakan'ın Van Belediyesi'ni istiyorum talimatını hatırlayın. Bu talimattan sonra yereldeki çeteler hızlı şekilde komplo hazırlığına girdi ordaki belediye yöneticilerimizle ilgili dosya hazırlayıp onları tutuklatmışlardır. Van Belediyesini bu şekilde kazanacağını düşünen siyasetçi olabilir mi?

Van Belediyesi böyle kazanılamaz

-Van Belediyesi böyle kazanılmaz. Hakkari, Ağrı Belediyeleri böyle kazanılmaz.Sizin doğrudan talimatınız yoksa sizin talimatınızı yanlış anlayan çetelere telefon açıp sorun bakalım.

-Bugün Van Adliyesi'nde bu tiyatronun ilk duruşması yapılıyor. Ve bu başkan kendi dilinde savunma yapmak istedi diye mikrafon kapatılıyor.

-Bizim partimizde siyaset yapıpta İmralı'daki notları okumayan hakkında biz soruşturma yaparız. Partimizin yöneticileri hakkında işlem yapılacak. 22.5 yıl hapis cezası isteniyor. Sadece bu nedenden dolayı.

Paris suikastı

Halkımızın 7'den 70'e parti ayrımı koymaksızın sahiplenme duruş çok iyi anlaşılır umarım. Diyarbakır ne zaman savaş mesajı verdi ki cenazede barış mesajı verdi deniliyor. Bugüne kadar o barış çığlıklarının duyulmamış olması eksiktir. Buna rağmen Diyarbakır'daki mesajın görülmemeye çalışılması o saatlerde yemek programlarının yayınlanması trajedidir. Madem her birimiz akan kandan ızdırap duyuyoruz o saatte yemek programı yayınlayan medya patronları ellerini vicdanlarına koysunlar. Aynı yöntemle devam edilecekse barışın dili nerde kaldı. Siz böyle yaparsanız biz bu süreci nasıl ilerleteceğiz.

Dün Paris soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Fransa'da savcının yaptığı açıklama soruşturmanın son aşaması değil. Yapılan açıklkama tatmin etmekten uzaktır. Fransa'ya düşen tüm bağlatıları ile katliamı çıkartmaktır. Aradan 10 günden fazla zaman geçti. Bu hummalı çalışma sonucunda ortaya çıkacak şey bu muydu? O kişinin tutuklanan kişinin görüntüleri var diyor. O büro 24 saat incelenen büro. Demek ki tüm kayıtlar elde mevcut. Bula bula bu kadarıyla mı uğraştınız.

Türkiye'nin de bu konu üzerinde durması boynunun borcudur. Yok eğer detaylarını biliyorsa hükümetin borcudur. AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Almanya'da da böyle birşey olabilir diyor. Neye dayanıyor. Başbakan'a soruyorum. Kim kimi infaz edecek. Elinizdeki listeye göre hangi Kürt siyasetçi infaz edilecek? Paris bilgiside elinizde var mıydı? Sizin yardımcınız söylüyor. Almanya'da benzeri olacak diyor. Artık bu işlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olan AKP topu başka yere atamaz.

Uzmanlaşın biraz ayıptır

Çağdaş Hukukçular Derneği'ne düzenlenen operasyon dikkatlerden kaçmamamıştır. Hükümete karşı tavırları gizli değil. Bu insanlar yeraltında gezen insanlar değil. Korku filmi gibi bu olay. Bu kadar ucuz tezgah olur mu? Grup Yorum'un bağlama gitarından parmak izi alıyorlar. Gözaltına aldığı avukatın telefonun mesaj atıyorlar. Uzmanlaşın biraz ayıptır.

Dış politika

Esad rejiminin oradaki politasının tek saniyesi kabul edilmez. Esad'ın arkasında durulacak uygulaması yoktur. Ama Esad rejimi gibi yeni uluslararası diktatörlükler yaratmak değildir çözüm. Türkiye empariyel düşlere heveslenmiş orada oluşacak yönetimi denetim altına almak istiyorum Kürtlerin hak elde etmesi için Suriye'ye müdahale ederim diyor. Dışişleri Bakana'da Başbakan'a da izah ettik. Oradaki Kürtler Türklerin düşmanı değil.

Sayın Başbakan'ın yeni süreç olarak tarif ettiği sürece dair birkaç nokta var. Bir hükümet bu kadar güçlüyken arkasında kamuoyu desteği varken barışa ve çözüme destek sunarken hükümetin fırsatı kaçırması suç olur. Başka bir şey olmaz. Şimdi geçtiği mikrofonun önünden bize ayar veren Başbakan'a soruyorum. Siz Kürtleri halk olarak görüyor musunuz? Kardeşim canım kardeşim gelin damat haricinde Kürtler halk olarak görülecek mi? Bunun cevabı sürecin gelişimi hakkında bize cevap olacaktır. Halk olarak görecek miyiz? Kürt sorunu yoktur. Devlet faşizmi sorunu vardır. Sorunun ismi budur. Sayın Başbakan'la aynı şeyleri kastetmiyoruz heralde. Yaradılanı yaradanda ötürü sevmekte güzeldir. Bu çocuk parkının tabelası. Bu parkın isimi reddedilmiş. Bu halkı da Allah yaratmış Asimilasyon bitti diyorsan eğer bu halkın parkına bile isim koymasına nasıl karşı çıkıyorsunuz. Biz nasıl ırkçıyız da sen demokratsın. Kürtleri kim yarattı? Bunu da bir açıkla bakalım. Kürt halkı kendi dilini kullanamıyor. Yaradılanın yarattığı Kürt halkı kendi dilinde eğitim alacak mı? Kürt halkı yoktur Kürt kardeşim vardır diyorsun. Ama Yaradan böyle demiyor. Bütüm kavimleri eşit yarattım diyor. Türkler Kürtlere park ismi yasaklansın demiyor. Söyledikleriniz güzel de pratik öyle değil. Bize ayar vereceğinize dönün sokağa bıraktığınız enkaza kullandığınız dile bakın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadDiyarbakırFransaGrup YorumHakkariİmralıSavaşSelahattin DemirtaşSuriyeVanolay
Görüş Bildir