Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Birleşmiş Milletler'in Fikir Babası: Ölümünün 212. Yılında, 20 İlginç Bilgiyle Kant

 > 
90PAYLAŞIM

"Eleştirel felsefenin babası" olarak kabul edilen Alman filozof Immanuel Kant, modern felsefe söz konusu olduğunda sürekli kendisine dönülmek durumunda kalınan büyük bir filozoftur. 

Biz de ölümünün 212. yılında bu büyük filozofla ilgili ilginç bilgileri sizin için derledik.

1. Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 tarihinde Doğu Prusya'nın Königsberg şehrinde doğdu.

2. 9 kardeşin dördüncüsüydü.

3. Baba tarafından İskoç kökenliydi.

Dedesi Hans Kant Prusya'ya, İskoçya'dan gelmişti. Ve babası da dahil olmak üzere soyadlarını (Cant) olarak telaffuz ediyorlardı. 

Annesi ise Nürnberg doğumlu etnik bir Almandı.

4. "Emanuel" adıyla vaftiz edilmesine karşın, İbranice öğrendikten sonra ismini Immanuel olarak değiştirdi.

5. Fakir bir çocukluk ve gençlik geçirdi. Babasının ölümünün ardından, para sıkıntısından dolayı üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Eğitimini ancak ilerleyen yıllarda, arkadaşlarının verdiği maddî destek ile bitirebildi.

6. Kant bir nevi "atanamayan öğretmen" gibiydi. Doktorasını verdikten ancak 15 yıl sonra kendine üniversitede kadro bulabildi.

Kadrosunu aldıktan sonra ise neredeyse ölümüne dek çalıştı.

7. Immanuel Kant, modern felsefenin en merkezî figürüdür: Metafizik,epistemoloji (bilgi felsefesi), siyaset felsefesi, etik, estetik, uzay/zaman vs. gibi birçok çalışma sahasında çok önemli eserler vermiştir.

Felsefenin yanı sıra matematik ve doğa bilimlerine katkıda bulunmuştur.

8. Felsefeye en büyük katkısı akılcılık ve deneycilik arasındaki çelişkiyi aşması olarak kabul edilir.

Bunu, “Görüsüz (deneysiz) kavramlar boş, kavramsız görüler kördür.", ifâdesiyle formüle etti.

9. Kant, düşünce tarihine yaptığı "dev" katkılardan dolayı, çok "heybetli" bir insan olduğu düşüncesi uyandırmasına karşın, sadece 153 cm boyundaydı.

10. Kant için Birleşmiş Milletler'in "fikir babası" diyebiliriz.

Kant, daimi bir barışın olabilmesi adına Birleşmiş Milletler gibi bir yapının kurulması gerektiğini "Ebedi Barış Üzerine Bir Deneme" isimli yapıtında öne sürmüştü.

11. Kant'ın kendisi öyle olmamakla beraber, "romantizm" akımının temsilcisi Johann Wolfgang von Goethe'nin hayranıydı ve eserlerini tutkuyla seviyordu.

12. Bilim insanlarının yaptığı çalışma ve değerlendirmelere göre Kant'ın tahmini IQ'su 175'dir.

13. Dinî konular üzerine yazması Prusya Kralı tarafından yasaklanmıştı.

Kralın ölümünün ardından ise dinî konular üzerine yazmaya ve muhafazakârlığa karşı muhalefet etmeye devam etti.

14. "Bilim organize edilmiş bilgi; bilgelik organize edilmiş yaşamdır", diyen düşünür dakikliğiyle meşhurdu. O kadar ki, esnaf onun yürüyüş vaktine göre, saatlerini ayarlardı.

Öylesine organize bir yaşamı vardı ki, günlük rutini asla şaşmazdı:

Her sabah, saat 04.55'te uyanır. Saat 07.00 sınıfa girerek ders verir. İki saat sonra, yani saat 09.00'da, çalışma odasına dönüp 12.45'e kadar çalışırdı. 

Sonrasında bir kadeh iyi cins şarap, likör ya da sıcak şarap içme zamanıdır. Öğle yemeğini genelde konukları ile birlikte yerdi. Yemeklerde devlet adamlarını, profesörleri, hekimleri, rahipleri, tüccarları ve genç öğrencileri ağırlardı.

Öğle yemeğinden sonra, şekerleme yapmadan önce ise "filozof yolu" diye isimlendirilen günlük yürüyüşüne çıkardı. O kadar dakikti ki, o geçerken esnaf saatini ayarlardı.

15. Kant hakkındaki mitlerden biri, hayatı boyunca doğduğu, yaşadığı ve öldüğü Königsberg'den en fazla 16 km uzağa gittiğidir.

Ancak bu bilgi doğru değildir. Kant özel hoca olarak çalıştığı 1750-1754 tarihleri arasında yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Judtschen'e (bugünkü Veselovka, Rusya) ve 145 km uzaklıktaki Mohrungen'e (bugünkü Jarnołtowo, Polonya) gitmiştir.

16. Kant, hayatı boyunca hiç evlenmedi. İki kez evliliğe yaklaşmasına karşın, bir türlü evliliğe karar veremediği için, hayatındaki kadınlar tarafından terk edildi.

17. 3 yıl kadar önce Rusya'da Rostov-on-Don şehrinde bir bakkalda Kant'ın “Saf Aklın Eleştirisi” (Kritik der reinen Vernunft) adlı yapıtı üzerine tartışan iki adam arasında silahlı kavga çıktı.

Kavga sırasında zanlı plastik mermi atan bir tabanca çekti ve muhatabına birkaç el ateş etti. Zanlının gözaltına alınırken, hastaneye kaldırılan mağdur ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

Bu olay bana Rusların hem bize hiç benzemediğini hem de çok benzediğini düşündürdü doğrusu. :)

18. Kant'ın Königsberg'de (bugünkü Rusya'nın Kaliningrad şehri) heykeli bulunmaktadır.

Kaliningrad, Rusya Federasyonu'nun Rusya ile sınırı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır.

19. 1974 yılında Kant'ın doğumunun 250. yılında madeni 5 Marklarda düşünürün resmi yer aldı.

20. Kant, 12 Şubat 1804 tarihinde bütün hayatını ve kariyerini geçirdiği Königsberg'de hayatını kaybetti.

Kaynaklar

1 2 3 4 5 6

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir