'Bilimde Diplomasi Ödülü'ne de Layık Görülmüştü: Prof. Dr. Zehra Sayers 'BBC 100 Kadın 2019' Listesinde

 > 
436PAYLAŞIM

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sayers, "BBC 100 Women 2019" listesine giren tek Türk bilim insanı oldu.

BBC, 2019 yılının esin kaynağı olan ve etkili çalışmalarıyla tanınan 100 Kadın listesini açıkladı. 

BBC tarafından her yıl hazırlanan 100 Kadın çalışmasının bu yılki odağı "Kadınların yöneteceği bir dünya nasıl olurdu?" sorusu oldu.

Türkiye'den sadece bir isim listeye girdi

AA'nın haberine göre, altı farklı kategoriden oluşan "BBC 100 Women 2019" listesinde Türkiye'den sadece Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sayers yer aldı.

Sayers, 2019 Bilimde Diplomasi Ödülü'ne Türkiye'den layık görülen ilk bilim insanı olmuştu.

CERN Benzeri ‘SESAME’ Laboratuvarını Kurmuştu: 'Bilimde Diplomasi Ödülü'nü Alacak İlk Türk Prof. Dr. Zehra Sayers - onedio.com
CERN Benzeri ‘SESAME’ Laboratuvarını Kurmuştu: 'Bilimde Diplomasi Ödülü'nü Alacak İlk Türk Prof. Dr. Zehra Sayers - onedio.com

Sayers, bu yıl ayrıca uluslararası bir araştırma merkezinden yoksun ve Ortadoğu'da siyasi açıdan rakip olan ülkeler arasında benzeri görülmemiş bir bilimsel iş birliğini hayata geçiren Ortadoğu Senkrotron Işıma Deneysel Bilim ve Uygulama Merkezi'nin (SESAME) kurulmasında ve geliştirilmesinde büyük katkıları bulunan beş bilim insanı arasında yer alarak Amerikan Bilimde İlerleme Derneği (AAAS) tarafından 2019 Bilimde Diplomasi Ödülü'ne Türkiye'den layık görülen ilk bilim insanı olmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir