'Bilim İhtiyaçtan Doğar' Sözünü Kanıtlayarak Bulaşık Makinesini İcat Eden Muhteşem Bir Kadın: Josephine Cochrane

386PAYLAŞIM

Boşuna dememişler "Bilim ihtiyaçtan doğar" diye. Bulaşık probleminden bıkan ve üretecek kimseyi bulamayınca da işin başına geçen muhteşem kadın Josephine Cochrane ile tanışın.

Hepimiz her gün ev işleriyle ilgileniyor ve beyaz eşyaları gördükçe bunları icat edenden Allah razı olsun diyoruz.

Annenizin sesini duyar gibi oldunuz değil mi :)

Gerçekten de bir düşünsenize onlar olmasa halimiz haraptı. 1800'lü yılların sonuna doğru bir kadın da tıpkı bizim gibi düşünmüş olacak ki "Yetti be artık!" dedi.

Amerikalı Josephine Cochran, hali vakti yerinde bir kadındı ve çok renkli bir hayatı vardı. Sürekli partiler veriyor, parti sonrası evin temizliğini ise hizmetçiler yapıyordu.

Sadece Josephine değil 19. yüzyılda ABD'li kadınların birçoğu bulaşık yıkamanın kendi görevleri olmadığını düşünüyor, bu tür işlerle uğraşmak yerine daha çok sosyal aktiviteye katılmak istiyorlardı.

Fakat Josephine'in hizmetçileri bulaşıkları yıkarken sürekli tabakları kırıyorlardı. Hem bu sakarlıklardan hem de yemek takımlarına yaptığı masraftan bıkan Josephine bulaşık makinesini icat etmeye karar verdi.

Helal olsun!

Hatta “Eğer hiç kimse bir bulaşık makinesi icat etmiyorsa, o halde ben de bunu kendi başıma yapacağım!” diye bağırdığı söylenmektedir.

İlk önce bulaşıkların boyutlarını ölçtü. Daha sonra tel bölmeleri yaptı, her biri özellikle tabakların, fincanların ya da çay tabaklarının uyacağı şekilde tasarlandı.

Bölmeler düz yüzeyleri bakır kazan içerisine itecek bir tekerlek içine yerleştirildi. Motor, sıcak sabunlu su kazanın dibinden yukarıya fışkırırken ve bulaşıkların üzerine düşerken, tekerleği döndürüyordu.

Makinenin çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yer alan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinenin içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makineler, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen iş yerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

Arkadaşları bu durumdan çok etkilenmişlerdi, onlar için de birer bulaşık makinesi yaptı ve ona “Cochrane Bulaşık Makinesi” ismini koydular.

O dönemde birçok kadın bulaşık makinası yapabilmek için değişik fikirler geliştirdi. Ancak ilk patenti 1885'te Josephine G. Cochran aldı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adım öndeydi.

Çünkü kendisi aile boyu bir mucitti. Saat yapımcısı ve buhar makinesini bulan bir sülaleden geliyordu. Buharlı gemiyi icat eden John Fitch ile aynı soydan.

Bir fuarda gazeteciler tarafından makinelerin tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinenin pazarlamasını da kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu söyledi.

Hatta şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini bile dile getirmiş.

Buradan başta Josephine olmak üzere; icatları ile gündelik hayatımızı kolaylaştıran, bizi ev işlerinden kurtaran bütün mucitlere çok teşekkür ediyor, ellerinden öpüyoruz :)

Mekanınız cennet olsun :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pelincimbosver

Valla muhteşem bir buluş ! Ama kesinlikle dizmek bir sanat, bir türlü dizmeyi beceremiyorum 😅

Görüş Bildir