Emniyet'ten Şaka Gibi Uyarı: 'Limon Değil Süt Kullanın'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Biber Gazı Sonrası Limon Değil Süt Kullanın'

Emniyet Genel Müdürlüğü hazırladığı bir raporla eylemlerde sıkılan biber gazı sonrası 'gözünüze limon sürmeyin süt kullanın' dedi. Emniyetin adeta dalga geçerek hazırladığı bu rapora karşın biber gazı şu ana kadar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Çevik Kuvvet'in miting, gösteri, yürüyüş, basın açıklamalarına saldırırken kullandığı gazlar konusunda bir rapor hazırladı. Buna göre, Çevik Kuvvet'in 7 ayrı gaz kullandığı ortaya çıktı. Emniyet raporda eylemciler için bir de uyarıda bulundu.

EGM raporunda, Çevik Kuvvet timlerinin müdahale ettikleri olaylarda; plastik gaz el bombası, condor gaz el bombası, hareketli CS plastik gaz el bombası, sis bombası, kapalı alan gaz el bombası, gaz el spreyi ile model5 gaz tüpü kullandığı belirtildi.

Kullanılan biber gazlarının özellikleri ise şöyle açıklandı: Plastik Gaz El Bombası, yanma ve yayma metodunu kullanıyor. Bugün gazetesinden Kamil Elibol 'un haberine göre; içerisindeki topak halinde bulunan göz yaşartıcı kimyasal maddeyi (CS) beyaz bir toz bulutu halinde dışarıya yayan, açık alanlarda kalabalık topluluklara karşı kullanılan yüksek dozajlı ve parça tesiri bulunmayan bir el bombası türü.

Geriye atılması imkansız

Condor Gaz El Bombası, en geç 25 saniyede içerisindeki bütün gazı yayıyor.Hareketli CS Plastik Gaz El Bombası, göstericiler tarafından geri atılmaması için yaklaşık 10 metrelik alanda sürekli hareket ederek gaz yayma özelliğine sahip.

69 metreye yayılıyor

Model 5 Gaz Tüpü ise mesafesi daha yüksek olan ve kalabalık gruplar üzerinde kullanılan bir gaz türü. Etkili mesafesi 15 metre olup rüzgârın da yardımıyla 69 metreye kadar yayılabiliyor.

Süt dök geçer...

Polis, birçok ölüme yol açan biber gazlarına ilişkin bir de şaka gibi bir öneride bulundu: "Gazdan sonra yüzünüzü suyla yıkamak ve gözünüze limon sürmek yerine süt kullanın. Pipetle göze sıkılacak sütün yağı, gazın etkisini kısa sürede azaltır."

SoL haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıPolis
Görüş Bildir