Trump: 'Berlin ve Türkiye Saldırılar Haklı Olduğumu Gösterdi'

 > -

ABD'de başkan seçilen Donald Trump, bu hafta Berlin ve Ankara'da meydana gelen saldırıların, Müslümanların ABD'ye göç etmesinin sınırlanmasını önermekle ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Berlin'de bir Noel pazarına giren kamyonla 12 kişinin öldürülmesi ve Ankara'da Rusya büyükelçisinin bir suikasta kurban gitmesi hakkında görüşü sorulan Trump, "Bu olanlar korkunç" dedi.

Berlin'de 12 Kişinin Öldüğü TIR Saldırısını IŞİD Üstlendi - onedio.com
Berlin'de 12 Kişinin Öldüğü TIR Saldırısını IŞİD Üstlendi - onedio.com

İslam Devleti örgütü Berlin saldırısının sorumluluğunu üstlendi ancak Amerikalı yetkililer, olayın İslam Devleti tarafından yönetildiğine dair bir kanıt görmediklerini söylüyor.

Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com
Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com

Ankara'da Rus Büyükelçisi Andrei Karlov'u öldüren kişi de eylem sırasında Suriye'deki savaşla ilgili sloganlar haykırmıştı.

'Haklı olduğum yüzde yüz kanıtlandı. Olanlar utanç verici'

Trump, bu şiddet olaylarının ardından Müslümanların ABD'ye girişi hakkındaki görüşünü soran gazetecilere, "Benim planlarımı öteden beri biliyorsunuz. Haklı olduğum kanıtlandı. Yüzde yüz kanıtlandı. Olanlar utanç verici" dedi.

Trump seçim kampanyası sırasında terörle mücadele yöntemi olarak geçici bir süre için Müslümanların ABD'ye girişinin yasaklanması önermiş, bu görüşü hem ABD'de hem de ülke dışında çok eleştirilmişti.

Trump: Müslümanlar ABD'ye Alınmasın - onedio.com
Trump: Müslümanlar ABD'ye Alınmasın - onedio.com

Trump daha sonra bu önerisini yumuşatarak terör ihraç ettiği bilinen bölgelerden gelen ve güvenlik kontrollerinin yapılması mümkün olmayan kişilerin girişine engel olunması gerektiğini söylemişti.

Trump Pazartesi günü meydana gelen Berlin saldırısıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, İslam Devleti ve diğer militan İslamcı gruplar için, "Kendi küresel cihadları kapsamında sürekli olarak Hristiyanları yaşadıkları yerlerde ve ibadet mekanlarında öldürüyorlar" demişti.

'Bu insanlığa karşı bir saldırıdır ve mutlaka durdurulmalıdır'

Ancak dün yaptığı açıklamada, daha önce Hristiyanlara yaptığı atfı kullanmayan Trump bu kez, "Bu insanlığa karşı bir saldırıdır ve mutlaka durdurulmalıdır" dedi.

ABD yetkilileri, Trump'ın ilk sözlerinin Müslümanlar arasında Batı aleyhtarı duyguları körüklemesinden ve Müslüman toplumlarının şiddetle mücadelede gösterdikleri işbirliğini zayıflatmasından kaygı duymuşlardı.

Investing, Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraDonald TrumpRusyaSuriyeTerör
Görüş Bildir